Kiedy pojawia się nowy członek rodziny, wraz z nim pojawiają się nowe emocje u mężczyzny, który został tatą...

Reklama

Co to znaczy być dobrym ojcem?

Pamiętaj, że nie istnieje uniwersalny wzór przeżywania ojcostwa i bycia dobrym ojcem. To, na ile pojawienie się dziecka zmieni dotychczasowy rytm życia, jak będzie wyglądało twoje tacierzyństwo, zależy od wielu rzeczy, np. od tego jak szybko adaptujesz się do zmian.

Z czego są dumni tatusiowie?

Ojcowie bardzo szybko stają się dumni z tego, że ich niemowlę jest właśnie takie, jakie jest: na pewno rozwój umiejętności ich dziecka jest szybszy niż podręcznik przewiduje, zatem pod jakimś względem ich dziecko będzie absolutnie wyjątkowe. Tatusiowie, podobnie jak i mamy, pragną określić coś, co odróżnia ich niemowlę od masy innych dzieci.

Mężczyźni, zanim staną się ojcami, mówią często, że wszystkie dzieci są do siebie podobne. Diametralnie zmieniają zdanie w momencie przyjścia na świat własnego dziecka. Wtedy okazuje się, że np. noski noworodków mogą mieć tysiące „fasonów”.

Jak wygląda kontakt taty z niemowlakiem?

Ojcowie twierdzą, że narodziny dziecka uzmysłowiły im, jak niezwykłą rzeczą jest samo obcowanie z niemowlęciem. Przekonują się, że robienie min, granie maluchowi na instrumencie albo gimnastykowanie się, gdy dziecko się przygląda, nabiera nowej jakości, ponieważ ono reaguje, i to jak! Kontakt z dzieckiem zmienia sposób przeżywania krzywdy doznawanej przez inne dzieci. Cierpienie obcych dzieci staje się mężczyznom bliższe.

Zobacz także

Koniecznie sprawdź, dlaczego fajnie być z tatą

[CMS_PAGE_BREAK]

Co czuje mężczyzna, gdy zostaje tatą?

Mężczyźni, gdy znajdą się w roli ojców, zaczynają się zastanawiać: „Jak mnie ukształtowano, co z tego chcę przekazać mojemu dziecku?". Wracają do książek z własnego dzieciństwa.

Rola taty skłania również do zweryfikowania stosunku do własnych rodziców. Dorosłe dziecko nie czuje potrzeby, by codziennie interesować się nimi. A gdy samo zostaje tatą, zaczyna rozumieć, że rodzice i dziadkowie chcą usłyszeć głos dziecka, choćby w słuchawce, parę informacji „prawie o niczym” (tzn. co u dzieci, co u wnuka).

Taki bilans z samym sobą jest pożyteczny, pozwala ustalić mężczyźnie, jakie elementy samego siebie chce przekazywać dziecku. Pomaga też szukać odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być rodzicem. W świadomości młodych ojców mocno obecne jest poczucie odpowiedzialności za dziecko, za rodzinę. Konieczność podjęcia działań zawodowych, by zwiększyć dochody rodziny, a nie tylko własne – to może być nowy styl myślenia młodego taty.

Przeczytaj, jak wygląda urlop ojcowski 2013

Co myśli młody tata o swojej partnerce – młodej mamie?

Moment pojawienia się dziecka w domu jest specyficzną próbą dla małżonków. Ojcowie mówią, że to niesłychane, jak partnerki–matki tracą zdolność racjonalnego myślenia. Gdy noworodek płacze, partnerka żąda pomocy od partnera, widząc całą sytuację w kategoriach katastrofy – przynajmniej tak często oceniają tę sytuację mężczyźni.

Zdaniem młodych ojców ich partnerki z większą łatwością niż kiedyś zlecają im domowe czynności, pokrzykują, poganiają. Ale też narodziny potomka powodują większą bliskość między partnerami.

Jak mężczyzna radzi sobie w roli taty?

Dla ojców najczęściej „obsługa techniczna” dziecka nie stanowi problemu: jest konkret do zrobienia, umiejętność opanowana, zatem: do roboty! Mężczyzn nie denerwują utyskiwania partnerki z powodu bałaganu w domu. Kiedy tata wyobraża sobie synka, który już niedługo rozpocznie raczkowanie, mobilizuje się do sprzątania.

Dla matek ważna staje się kondycja fizyczna mężów. Teraz dodatkowo dlatego, że chcą, aby tata ich dziecka był w formie, gdy ono dorośnie do kopania piłki lub jazdy na rowerze. A ojcowie zaczynają myśleć o rzucaniu palenia, utracie zbędnych kilogramów. Inni sami chcą dobrze się trzymać, więc zapisują się na siłownię lub zaczynają biegać. I tylko dziwne dla nich jest to, że z powodu dziecka można chcieć całkowicie podporządkować się nowemu trybowi życia.

Reklama

Zrób test i dowiedz się jakim jesteś tatą

Reklama
Reklama
Reklama