Dobrym tatą można być już od dnia porodu. Ciąża twojej partnerki to jedyny czas, w którym nie miałeś wpływu na opiekę nad swoim dzieckiem. Reguły się zmieniają, gdy pępowina zostaje odcięta. Teraz masz prawo i obowiązek zajmować się nim na równi z jego mamą. I możesz to robić naprawdę dobrze.

Reklama

Dodatkowa wiadomość: w Europie zanika patriarchalny model rodziny. Zastępuje go model partnerski, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami. Pokażemy ci, jak zostać modnym tatusiem już teraz.

Tata nie zrobi krzywdy niemowlakowi

Wielu mężczyzn czuje się bezradnie w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Mówią, że się boją, że brak im doświadczenia. Czasem debiutujący w swojej roli tatusiowie, podobnie jak mamy, mogą nawet przechodzić poporodową depresję. Do zadań zawodowych przygotowują szkolenia, jest wsparcie techniczne, nadzór pracowniczy, zaś „bycia tatą” musisz się nauczyć w trakcie pracy. A najlepszy sposób nauki to praktyka. Noworodek jest bardziej odporny i zniesie więcej niezdarności, niż sądzisz. Nie ucierpi z powodu twojego braku doświadczenia. Nie „przełamie się” przy twoim niepewnym dotyku. Nie skrzywdzi cię żadną oceną – nie ma punktu odniesienia, nie zna innego, „idealnego” ojca, z którym mógłby cię porównać.

Śmiało przewiń noworodka, obejrzyj, przytul. Wbrew pozorom z takim maleństwem można nawiązać świetny kontakt. Jeżeli zaspokoisz wszystkie jego potrzeby, a ono wyczuje twoje dobre intencje – zaakceptuje cię razem z twoimi niedoskonałościami, krzywo założoną pieluchą i poplamionym kaftanikiem.

Tata pomaga w karmieniu piersią!

Nie pozwól się odsunąć. Świeżo upieczonym mamom wydaje się, że one wszystko zrobią najlepiej. Uczestnicz w pielęgnowaniu, nie daj sobie wmówić, że się na tym nie znasz. Możesz zostać specjalistą od kąpieli albo mistrzem usypiania. Nawet w karmieniu piersią – dziedzinie pozornie zastrzeżonej dla kobiet – odgrywasz znaczną rolę. Z badań wynika, że kobiety częściej podejmują karmienie i je kontynuują, gdy mają opiekuńczych mężów.

Zobacz także

Tata równie wrażliwy jak mama

Kiedy dziecko ma mokro, po prostu je przewiń. Nie czekaj, aż poprosi cię o to żona. Nie uciszaj swojej intuicji. Dowiedziono, że ojcowie na sygnały, które wysyła dziecko, są równie wrażliwi jak mamy, np. tak samo reagują na jego płacz. Gdy już ustąpi pierwsze uczucie nieporadności, może się okazać, że masz większe zdolności rodzicielskie niż twoja żona. Niemowlęta doskonale zdają sobie z tego sprawę – po roku będą protestować tak samo przeciw rozdzieleniu i z tatą, i z mamą. Może w nagrodę za kołysanie w ramionach to właśnie ty zostaniesz adresatem pierwszego niemowlęcego uśmiechu?

Tata jest potrzebny dziecku

Na pewno ciężko pracujesz, starasz się przecież zapewnić rodzinie jak najlepsze warunki. Postaraj się jednak nie uciekać w pracę, gdzie wszystko wydaje się znajome, spokojne, przewidywalne. Rodzicielstwo dwojga rodziców jest doskonalsze niż jednego. Spróbuj tak zaplanować dzień, żeby jak najwięcej czasu spędzać z maluchem, nawet jeśli miałoby to oznaczać ograniczenie innych dziedzin życia.

Nie tylko ty tracisz, odsuwając się od opieki nad dzieckiem. Już półroczni chłopcy obdarzani uwagą przez swoich ojców są radośniejsi i szczęśliwsi, a małe dziewczynki – pewniejsze siebie i bardziej ufne. Poza tym to właśnie tata, a nie mama lepiej może uczyć malca samodzielności.

Chwila dla taty

Choć dziecko jest teraz najważniejsze, postaraj się być uważny, aktywny i czuły, nie tylko w stosunku do tej małej istotki, ale też do żony. Ona właśnie zdała najważniejszy egzamin i może być z tego powodu zmęczona, pozbawiona chęci do życia. Zadbaj też o siebie. Potrzebujesz żelaznych nerwów, niekończących się pokładów cierpliwości i optymizmu. Regeneruj siły, poczytaj książkę, idź na spacer. Staraj się spać, kiedy śpi reszta rodziny. A potem bądźcie razem ze sobą, jak długo się da.

Zarządzanie czasem dla taty

- wychodź z domu, kiedy dziecko się obudzi, przynajmniej rano będzie cię widziało,
- jeśli możesz zaczynać pracę trochę później, spędzaj z dzieckiem poranki,
- pokochaj swoje obowiązki, poproś żonę, by czekała na ciebie z kąpielą dziecka,
- ogranicz zajęcia dodatkowe, wieczorne zebrania lub uprawianie sportu w weekend. Dziecko szybko rośnie i trudno będzie nadrobić stracone chwile,
- jeżeli nie możesz wygospodarować więcej czasu, dobrze wykorzystaj ten, który masz. Zabaw dziecko, kiedy nie śpi, w niedzielę zabierz je na spacer itp.

Rady dla mamy: doceń tatę dziecka

Twój mąż stara się jak umie. Nie zniechęcaj go, nie pouczaj, nie odsuwaj od opieki nad dzieckiem! Dzięki temu szybciej oswoi się z nową rolą.
Pozwól mu zaangażować się w opiekę nad dzieckiem, nie protestuj, kiedy chce mu zmienić pieluchę czy posmarować kremem pupę. Skoro masz większe doświadczenie w pielęgnacji noworodka, podpowiedz, jak się nim zająć. Taktownie, bez nerwowego wyrywania z rąk męża pieluchy czy kremu.
Pamiętaj, że on też kocha to dziecko i chce dla niego jak najlepiej. Kiedy nosi maluszka na rękach, nie zerkaj co chwilę, przerażona, że może twój mężczyzna upuści go, zrobi mu krzywdę.
Nie bądź panią wiem-wszystko-lepiej, bo doczekasz się tylko tego, że wiecznie pouczany tatuś straci wiarę w swoje możliwości i większość obowiązków po prostu sceduje na ciebie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama