Maluch wkłada do buzi wszystko, co spotka na drodze? Możesz go chronić - ten sposób działa!
Baterie mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci, niebezpieczeństwo jest związane z możliwością ich utknięcia w przełyku. Rodzice mogą zastosować środki ostrożności, które uchronią najmłodszych przed tego rodzaju incydentami. Podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo maluchów!
W domu, a także poza nim często korzystamy z urządzeń, które zawierają w sobie baterie. W małych rączkach mogą one jednak stanowić zagrożenie. Czy wiesz, co robić, gdy dziecko przypadkowo połknie baterię. Jak wygląda pierwsza pomoc w takiej sytuacji? Dowiedz się więcej, jak reagować i co jest najważniejsze.
Czy połknięcie baterii przez dziecko to częste zdarzenie? Pytamy specjalistę!
– Niestety, to dość częsty wypadek. W ramach ostrego dyżuru mamy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie kilku takich pacjentów miesięcznie, których hospitalizujemy i staramy się usunąć baterię endoskopowo lub operacją otwartą. – informuje dr hab. n. med. Piotr Wojciechowski.
– Połkniętych mniejszych bateryjek jest kilkadziesiąt miesięcznie u dzieci w SOR USD, ale one z reguły są już poza zasięgiem endoskopii w jelitach, a do tego są mniej niebezpieczne. Takie dzieci idą do domu z zaleceniami, jeżeli nie maja dolegliwości – dodaje specjalista.
Połknięcie baterii. Oto 5 zasad, które pomogą ci zadbać o bezpieczeństwo dziecka!
1. Zabezpiecz baterie w urządzeniach
Warto pamiętać, że baterie stosowane są w wielu różnych urządzeniach domowych, dlatego też istotne jest, by je odpowiednio zabezpieczyć przed dziećmi. Zwróćmy uwagę szczególnie na zabawki, z których korzystają najmłodsi, a także przedmioty takie jak: piloty, kluczyki samochodowe, zegarki, latarki, termometry oraz drobne urządzenia elektroniczne.
2. Zadbaj o właściwe przechowywanie baterii
Istotne jest także to, by baterie, jak i ładowalne akumulatorki były przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci. Należy również zadbać o to, by także miejsce, w którym są przechowywane, było szczelnie zamknięte – sprawdzi się pudełko zamykane na klucz lub kod.
Świetnym rozwiązaniem będzie również wybór baterii w specjalnym blistrze, do których odpakowania konieczne jest użycie np. nożyczek. Tym sposobem rodzic może skutecznie zmniejszyć ryzyko przypadkowego otwarcia opakowania baterii przez dziecko.
3. Uważaj na obecność baterii również poza domem
Niestety niezabezpieczone baterie mogą się trafić w wielu miejscach, w tym m.in. na placu zabaw, w ogrodzie, czy w samochodzie. Właśnie dlatego warto wcześniej dokładnie przyjrzeć się miejscu, w którym przebywa maluch i odpowiednio wcześniej zabezpieczyć dostępne w nim baterie.
4. Kupuj baterie pokryte Bitrexem®
Substancja ta jest dodawana np. do produktów gospodarstwa domowego i jej zadaniem jest zmuszenie dziecka do natychmiastowego wyplucia, gdy znajdzie się w buzi. Tym samym stosowanie baterii pokrytych tą gorzką substancją, pomaga zapobiec przypadkowym połknięciom.
– Bitrex® to chemicznie nietoksyczna substancja (jej chemiczna nazwa to: benzoesan denatoiny), uznawana za najbardziej gorzką substancję. Jako lekarz SOR uważam, że pokrywanie tak nieszkodliwą substancją baterii guzikowych to świetny pomysł – podkreśla specjalista.
5. Jeśli dziecko połknie baterię, szybko skontaktuj się z lekarzem
Gdy dziecko połknie baterię, jak najszybciej zadzwoń pod numer 112. W oczekiwaniu na karetkę lub jadąc do szpitala, pamiętaj, by nie podawać dziecku nic do jedzenia i picia, a także nie wywoływać u niego wymiotów. W czasie oczekiwania na pomoc dziecko powinno utrzymywać pozycję siedzącą.
Jak jeszcze uchronisz dziecko przed połknięciem baterii? Wypróbuj ten gorzki sposób
Aby zmniejszyć ryzyko połknięcia baterii marka Duracell* wyszła z inicjatywą. Produkują jedyne na rynku baterie o gorzkim smaku. Pokrycie produktu substancją Bitrex® sprawia, że dziecko jest zmuszone do tego, by jak najszybciej go wypluć. Tym samym możesz z łatwością zadbać o bezpieczeństwo dziecka, wybierając baterie Duracell z technologią Baby Secure. Pamiętaj, że komfort twój i twojego dziecka jest bezcenny.
* Duracell we współpracy Europejskim Towarzystwem Pediatrycznym, pracuje nad zwiększaniem świadomości na temat zapobiegania oraz postępowania w przypadku połknięcia baterii przez dziecko.
Ponadto zastosowano zabezpieczone opakowanie, w którym podwójny blister chroni przed przypadkowym otwarciem. Aby wyjąć baterie, do otwarcia opakowania należy użyć nożyczek.
– Pomysł z gorzkim Bitrexem®, z solidnym, zabezpieczonym przed przypadkowym otwarciem opakowaniem Duracella uważam za świetny i wiem z praktyki chirurga dziecięcego, że pomoże małym pacjentom, rodzicom i opiekunom oszczędzić niebezpieczeństwa, a lekarzom SOR pracy – dr hab. n. med. Piotr Wojciechowski.
Czy już wiesz, jak chronić dziecko przed przypadkowym połknięciem baterii? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wejdź na www.duracell.pl.
Wsparcie merytoryczne: dr hab. n. med. Piotr Wojciechowski – specjalista chirurgii dziecięcej, kierownik Zakładu Dziecięcej Medycyny Ratunkowej CM UJ, Szpitalny Oddział Ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Materiał powstał z udziałem marki Duracell