Łącznie zostanie przebadanych 1000 najmłodszych pacjentów. Grant w wysokości 50 tys. euro zostanie w całości przeznaczony na bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz leczenie dentystyczne. W ramach pierwszej edycji łącznie przebadano ponad 700 dzieci, a ponad 100 przeszło kompleksowe leczenie uzębienia.

Reklama

„Edukacja dzieci i ich opiekunów w zakresie higieny jamy ustnej oraz regularnych kontroli stomatologicznych jest kluczowa, co widać po zakończeniu pierwszej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”. Co dziesiąte dziecko wymagało pilnego leczenia dentystycznego, a co piąte miało bardzo wysoki wskaźnik próchnicy, przekraczający potrzebę leczenia zachowawczego dla ponad 6 zębów. To wyraźnie świadczy o potrzebie intensyfikacji działań profilaktycznych i edukacyjnych wśród dzieci i ich opiekunów” – podkreśla prof. dr hab. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, z-ca kierownika Komitetu Edukacyjnego FDI (Światowa Federacja Dentystyczna).

Rejestracja już otwarta

Start drugiej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” i zapisy na bezpłatne przeglądy stomatologiczne, kwalifikujące do darmowego leczenia zębów u dzieci w wieku 3-12 lat rozpoczynają się 6 marca i potrwają do 31 marca br. Aby wziąć udział w programie wystarczy, że rodzic zgłosi swoje dziecko, które ma ubytki próchnicowe lub mimo wielu prób nie chce poddać się leczeniu, poprzez krótki formularz dostępny na stronie https://www.usmiechdladziecka.pl/. W ciągu 48 godzin od rejestracji zgłoszenia konsultant centrum medycznego enel-med oddzwoni i umówi dziecko na bezpłatny przegląd stomatologiczny w jednej z placówek sieci na terenie całej Polski. Jest to bezpłatna wizyta kwalifikująca do dalszego ewentualnego leczenia stomatologicznego. Jeśli pacjent zakwalifikuje się do programu „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”, w ostatnim etapie zostanie poddany leczeniu, które również jest bezpłatne. Warto podkreślić, że limit wizyt kwalifikujących do bezpłatnego leczenia wynosi 1000 osób, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.

Pierwsze koty za płoty

Pierwsza edycja akcji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”, której sponsorem był Septodont, a partnerem medycznym realizującym przeglądy stomatologiczne i leczenie zębów dzieci enel-med stomatologia, przyciągnęła 1 201 dzieci z całej Polski. Przebadanych zostało 726 najmłodszych Polaków w wieku od 3 do 12 lat, a 108 przeszło kompleksowe leczenie. Razem 1 080 zębów zostało wyleczonych z próchnicy, co dało średni koszt 1 851 zł na jednego uczestnika.

„Wiedza dotycząca prawidłowej higieny jamy ustnej, znaczenia regularnych kontroli stomatologicznych oraz zdrowych nawyków żywieniowych odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu poważnym problemom zębów u najmłodszych. Świadomość tych zagadnień może przyczynić się do zmniejszenia potrzeby pilnego leczenia oraz ograniczenia wskaźnika próchnicy, co jest istotne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej już od wczesnego dzieciństwa. Dlatego edukacja w tym obszarze jest niezwykle istotna, mając długoterminowy wpływ na zdrowie stomatologiczne dzieci i ich dalsze życie” – mówi lek. Joanna Drózd- Trześniewska, dentysta centrum stomatologii enel-med.

Zobacz także

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Niedostateczna opieka stomatologiczna we wczesnym dzieciństwie może mieć poważne konsekwencje. Opóźnione leczenie może skutkować nieprawidłowościami podczas wyrzynania się kolejnych zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu wad zgryzu czy problemów z wymową. Dodatkowo również aspekt psychologiczny jest tu istotny. U najmłodszych dyskomfort w jamie ustnej zarażonej próchnicą uniemożliwia koncentrację nawet na prostych zajęciach. Dzieci odmawiają szczotkowania zębów, a nawet spożywania twardych pokarmów.

„Próchnica dziecięca jest szczególnie istotnym zagadnieniem z uwagi na jej większą zaraźliwość oraz potrzebę szybkiego leczenia w porównaniu z próchnicą u dorosłych. Zęby mleczne u dzieci są bardziej podatne na działanie bakterii, a ich struktura jest delikatniejsza, co sprawia, że próchnica może postępować szybciej niż u dorosłych. Ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, że odpowiednie i terminowe leczenie próchnicy u dzieci ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych zębów oraz zapobiegania poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości. Profilaktyka, a także regularne wizyty u dentysty od najmłodszych lat są niezmiernie istotne, aby uniknąć powikłań związanych z próchnicą dziecięcą oraz zapewnić zdrowy rozwój jamy ustnej dziecka” – mówi Kamila Wojtulewska, Vice President of Sales DACH, CEE, CIS w firmie Septodont.

Reklama

Więcej informacji o akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: https://www.usmiechdladziecka.pl/.

Reklama
Reklama
Reklama