Jak zatamować krwotok u dziecka?
Dzieci niechcący rozcinają sobie skórę, zdzierają kolana... Na szczęście większość urazów kończy się odkażeniem rany i przyklejeniem plasterka. Co jednak zrobić, gdy krwi jest dużo i trudno jej wypływ zatamować?
1 z 5
Krwotok od zwykłego zranienia różni się ilością wypływającej krwi. Przy małej ranie krwawienie jest niewielkie i zwykle samoczynnie ustaje. Przy krwotoku wypływ krwi jest zdecydowanie większy i trudno go zatamować. Można rozróżnić trzy podstawowe rodzaje krwotoków:
- Krwotok wewnętrzny. Mówimy o nim wówczas, gdy krew wydostaje się do wnętrza ciała i nie wydobywa się na zewnątrz. Takie krwotoki są niewidoczne i można je tylko podejrzewać (np. w sytuacji urazów sportowych, po zderzeniu się z innymi osobami lub mocnym uderzeniu piłką, upadku z wysokości, wypadków komunikacyjnych lub pobić). Jeśli obawiasz się, że ten rodzaj krwotoku miał miejsce u twojego dziecka, wezwij pogotowie i postępuj zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy.
- Krwotok zewnętrzny pośredni (mieszany). Następuje, gdy krew wydobywa się w środku ciała i wydostaje na zewnątrz naturalnymi otworami (np. krwotok z nosa lub ucha). Przy tym krwotoku ważne jest, by nie tamować wypływu krwi, możesz ją tylko zbierać (przytrzymując gazik pod miejscem, z którego wydostaje się krew).
- Krwotok zewnętrzny. Mówimy o nim wówczas, gdy następuje przerwanie ciągłości skóry, w wyniku czego krew wydostaje się z ciała bezpośrednio.
Czytaj też: Domowe sposoby na siniaki u dzieci
Pamiętaj o rękawiczkachNieważne, czy udzielasz pomocy obcemu dziecku czy swojemu, na rękach powinnaś mieć rękawiczki. To konieczne ze względu na bezpieczeństwo – twoje i dziecka. Nie możesz mieć całkowitej pewności, że twoje ręce są idealnie czyste. Przez brak rękawiczek mogłoby dojść np. do zabrudzenia rany, a to w konsekwencji mogłoby utrudnić gojenie. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko założenie rękawiczek jednorazowych, ale także ich prawidłowe zdjęcie oraz dokładne umycie rąk po udzieleniu pomocy. A teraz sprawdź na kolejnej stronie, jak zatamować krwotok u dziecka.
2 z 5
1. Uciśnij ranęPoproś dziecko, żeby przycisnęło swoją dłonią miejsce, skąd bezpośrednio wydobywa się krew, lub zrób to sama. Jeśli dysponujesz gazikiem, użyj go. Posadź dziecko w bezpiecznej pozycji.
3 z 5
2. Załóż opatrunekZałóż opatrunek uciskowy – czyli na miejsce, z którego wydobywa się krew, połóż kompres z gazy jałowej i materiał uciskowy (np. zwinięty bandaż). Solidnie (najlepiej przy użyciu bandaża elastycznego) zabandażuj opatrunek.
4 z 5
3. Unieś rękę/nogęUnieś rękę tak, żeby znalazła się powyżej linii serca – to zminimalizuje wydostawanie się krwi z rany.
Zobacz też: By dziecko nie bało się lekarza
5 z 5
4. Nadal tamuj krwawienie
Jeśli opatrunek przecieka, dokładaj kolejną warstwę. Nie ściągaj pierwszej warstwy opatrunku!
To musisz wiedzieć!
- Jeżeli krwotok został opanowany, skonsultuj swoje dalsze postępowanie z lekarzem z przychodni.
- Jeżeli krwotok nie jest możliwy do opanowania, dzwoń pod 112!
- Jeżeli krwotok został opanowany, ale utrata krwi była znacząca (bezpośrednio zagrażała życiu), zadzwoń pod numer 112.
Czy wiesz: Jak wzywać pogotowie do dziecka?
UWAGA!Jeśli krwotok jest intensywny, to sam w sposób naturalny zapobiega osadzaniu się materiału zakaźnego. Dlatego wystarczy zabezpieczenie rany. Dopiero lekarz w sposób profesjonalny odkazi ranę.
konsultacja: Małgorzata Bochniak i Marcin Podstawka,
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy