Reklama

O zęby trzeba dbać niemal od momentu, w którym się pojawiają – dobrze, jeśli rodzicom uda się zaszczepić to przekonanie w dzieciach. A jednak – próchnica występuje nawet u 60 proc. 3-4-latków i aż u 90 proc. 12-latków w Polsce. Co robić, żeby było lepiej? Najważniejsza jest edukacja i dzieci, i ich rodzin. A także, jak zawsze, profilaktyka.

Reklama

„Edukacja dzieci i ich opiekunów w zakresie higieny jamy ustnej oraz regularnych kontroli stomatologicznych jest kluczowa, co widać po zakończeniu pierwszej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”. Co dziesiąte dziecko wymagało pilnego leczenia dentystycznego, a co piąte miało bardzo wysoki wskaźnik próchnicy, przekraczający potrzebę leczenia zachowawczego dla ponad 6 zębów. To wyraźnie świadczy o potrzebie intensyfikacji działań profilaktycznych i edukacyjnych wśród dzieci i ich opiekunów” – podkreśla prof. dr hab. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, z-ca kierownika Komitetu Edukacyjnego FDI (Światowa Federacja Dentystyczna).

Zabierz dziecko na przegląd stomatologiczny!

Warto wybrać się na wizytę adaptacyjną już nawet z 12-miesięcznym maluszkiem. Ale jeśli przegapiliście ten czas – nic straconego! Idźcie na kontrolę z 2-3-latkiem. W starszym wieku wizyty u dentysty trzeba regularnie powtarzać co ok. 3-6 miesięcy. Dzięki temu dziecko zachowa zdrowie zębów, ale też wykształci prawidłowe nawyki.

Rejestracja już otwarta

Start drugiej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” i zapisy na bezpłatne przeglądy stomatologiczne kwalifikujące do darmowego leczenia zębów u dzieci w wieku 3-12 lat rozpoczynają się 6 marca i potrwają do 31 marca br.

Aby wziąć udział w programie wystarczy, że rodzic zgłosi swoje dziecko, które ma ubytki próchnicowe lub mimo wielu prób nie chce poddać się leczeniu, poprzez krótki formularz dostępny na stronie https://www.usmiechdladziecka.pl/.

W ciągu 48 godzin od rejestracji zgłoszenia konsultant centrum medycznego enel-med oddzwoni i umówi dziecko na bezpłatny przegląd stomatologiczny w jednej z placówek sieci na terenie całej Polski. Jest to bezpłatna wizyta kwalifikująca do dalszego ewentualnego leczenia stomatologicznego. Jeśli pacjent zakwalifikuje się do programu „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”, w ostatnim etapie zostanie poddany leczeniu, które również jest bezpłatne. Warto podkreślić, że limit wizyt kwalifikujących do bezpłatnego leczenia wynosi 1000 osób, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.

Jak sprawić, żeby dentysta kojarzył się dziecku z dbaniem o zdrowie zębów, zamiast z bólem i strachem?

  • Przede wszystkim dobieraj odpowiednie słowa, mówiąc o dentyście. Nie używaj słów takich jak: ból, krew, zastrzyk, igła.
  • Podczas zabawy warto pokazać dziecku, jak będzie przebiegać wizyta w gabinecie stomatologicznym. Pacjentem może być ulubiony pluszak.
  • Nie dziel się z dzieckiem swoimi negatywnymi doświadczeniami z dentystą. Maluch nie powinien słuchać o bolesnym borowaniu czy wyrywaniu zębów.
Reklama

Pamiętaj, przegląd dentystyczny trwa krótko, a fachowi stomatolodzy dbają o to, by odbył się w przyjaznej atmosferze. Po zakończonej wizycie warto zrobić maluchowi niespodziankę, ale nie w postaci słodyczy czy drogich zabawek. Może dyplom dzielnego pacjenta, odznaki, maskotki? Podziałają motywująco i będą dla dziecka powodem do dumy.

Reklama
Reklama
Reklama