Resuscytacja niemowlaka
Resuscytacja niemowlęcia wydaje ci się przerażająca? Uważasz, że ty na pewno nie dałabyś rady? Mylisz się! Uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy ratownicze są prostsze niż myślisz. A ratują życie!
1 z 10
Zapamiętaj, że resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) niemowlaka wykonuje się zawsze, kiedy niemowlę jest nieprzytomne i nie oddycha. Resuscytacja polega na szybkich i mocnych uciśnięciach klatki piersiowej wykonywanych naprzemiennie z wdechami ratowniczymi. Tymi czynnościami podtrzymuje się podstawowe funkcje życiowe niemowlęcia. Kiedy przeprowadza się resuscytację i jak fachowo powinna ona wyglądać? Oto instrukcja zdjęciowa – krok po kroku.
2 z 10
1. Zadbaj o bezpieczeństwo
Sprawdź, czy miejsce, w którym będziesz pomagać niemowlakowi, jest bezpieczne. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, niemowlęcia i otoczenia.
3 z 10
2. Załóż rękawiczki
Dbając o bezpieczeństwo, załóż rękawiczki.
4 z 10
3. Sprawdź przytomność niemowlęcia
Poklep niemowlę po stopie, połaskocz po brzuchu, sprawdź, czy reaguje na zawołanie po imieniu.
5 z 10
4. Wezwij pomoc
Jeśli niemowlę nie reaguje, a jesteś sama, zawołaj głośno: "Pomocy, potrzebuję pomocy!"
6 z 10
5. Poproś o pomoc
Jeśli ktoś się pojawi, poproś go o natychmiastowe wykonanie telefonu na pogotowie. Jeśli jesteś sama – działaj. Ważna jest szybka reakcja. Dopiero po 5 cyklach zadzwonisz po pogotowie (1 cykl RKO składa się z 30 uciśnięć i 2 wdechów).
Uwaga! Jeśli w otoczeniu znajdują się osoby, które są w stanie ci pomóc, wskaż konkretną, by wezwała pogotowie i zmieniała cię przy resuscytacji (dzięki temu unikniesz dużego zmęczenia).
Czy wiesz: Jak wzywać pogotowie do dziecka?
7 z 10
6. Oceń oddech
Obserwuj klatkę piersiową przez 10 sekund. Jeśli niemowlak nie oddycha lub tylko „łapie powietrze", rozpocznij RKO.
8 z 10
7. Rozpocznij RKO
Połóż niemowlę na twardym płaskim podłożu. Rozpocznij od 30 uciśnięć. Uciśnięcia wykonuj dwoma palcami na gołej klatce piersiowej – na mostku, tuż poniżej linii brodawek sutkowych. Uciśnięcia klatki piersiowej wykonuj prosto w dół na głębokość ok. 4 cm w tempie 100-120 uciśnięć na minutę. Po każdym uciśnięciu pozwól, by klatka piersiowa się rozprężyła.
Czy wiesz: Dlaczego niemowlęta płaczą?
9 z 10
8. Udrożnij drogi oddechowe
Delikatnie odchyl głowę niemowlaka do tyłu. Nakryj usta i nos niemowlęcia własnymi ustami. Wykonaj 2 wdechy. Po każdym wdechu pozwól, aby powietrze wydostało się z dróg oddechowych niemowlaka. Każdy wdech powinien trwać ok. 1 sekundę. Jeśli przy wykonywaniu pierwszego wdechu klatka piersiowa się nie uniosła, ponownie udrożnij drogi oddechowe i po korekcie wykonaj drugi wdech. Po dwóch wdechach ponownie przystąp do uciśnięć. Wykonuj 30 uciśnięć i 2 wdechy naprzemiennie do momentu:
- przyjazdu pogotowia,
- powrotu oddechu,
- zagrożenia bezpieczeństwa (po ustaniu zagrożenia, najszybciej jak to możliwe kontynuuj RKO).
Ważne!
1 cykl RKO składa się z 30 uciśnięć i 2 wdechów
10 z 10
9. Sama wezwij karetkę
Jeśli jesteś sama i nikt nie przyszedł ci z pomocą, po 5 cyklach resuscytacji sama wezwij karetkę, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Powiedz: gdzie jesteś i co się stało. Nie rozłączaj się jako pierwsza – dyspozytor zakończy rozmowę. Po telefonie kontynuuj RKO.
Czytaj też: Ważne numery alarmowe – musisz je mieć!
konsultacja: Małgorzata Bochniak i Marcin Podstawka,
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy