numery alarmowe dla dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Numery alarmowe dla dzieci – każdy maluch powinien je znać!

Numery alarmowe dla dzieci to numer 112 oraz numery na pogotowie ratunkowe, policję oraz straż pożarną. To bardzo ważne, aby dziecko je znało. Niestety są takie sytuacje w życiu, że dziecko zgubi się lub wykręcając numer telefonu do służb ratunkowych, ratuje swoim bliskim życie i zdrowie.

Numery alarmowe dla dzieci to przede wszystkim numer alarmowy 112 oraz trzy numery alarmowe na pogotowie, policję oraz strażą pożarną. Koniecznie naucz je dziecko, a my podpowiadamy jak łatwo i skutecznie to zrobić.

Numery alarmowe dla dzieci:

Numery alarmowe dla dzieci

Telefon pod odpowiedni numer alarmowy może uratować życie. Dziecko powinno znać numery:

  • 112 – to uniwersalny europejski numer alarmowy, jego wybranie z jakiegokolwiek telefonu daje połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR),
  • 997 – numer na policję,
  • 998 – numer do straży pożarnej,
  • 999 – numer na pogotowie ratunkowe.


W przypadku bardzo małego dziecka warto skupić się na nauce przede wszystkim numeru 112, który jest najważniejszy spośród wszystkich numerów alarmowych. Kilkuletnie dziecko, np. pięcioletnie, nie powinno mieć żadnych problemów z nauczeniem się na pamięć pozostałych trzech numerów alarmowych.

Numery alarmowe są bezpłatne i wykonamy je również wtedy, gdy telefon jest zablokowany. Wystarczy wybrać sam numer, nie trzeba wpisywać prefiksów, numerów kierunkowych lub zera. Pomoc można wezwać przez każdy rodzaj telefonu komórkowego lub telefon stacjonarny.

Dlaczego dziecko powinno znać numery alarmowe?

Ucząc małe dziecko korzystania z numeru alarmowego, dajemy mu wiedzę, jak ratować ludzkie życie. Życie pisze często własny scenariusz i mimo tego, że to my rodzice jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci, może zdarzyć się sytuacja odwrotna, że to dziecko będzie musiało sobie lub nam ratować życie. Niestety, zdarza się, że maluchy się gubią. Szybciej się odnajdują te, które potrafią podać swoje najważniejsze dane.

Media co jakiś czas donoszą o bohaterskim czynie malucha, który wykręcając numer pogotowia, uratował mamę lub babcię, która zasłabła lub straciła przytomność. To dowód na to, że taka wiedza może okazać się bezcenna.

Jak nauczyć dziecko numerów alarmowych

Najlepszym sposobem, aby maluch przyswoił sobie numery alarmowe, jest nauczanie ich poprzez zabawę. Na YouTube znajdziesz piosenki pomagające najmłodszym w nauce numerów alarmowych. Proste słowa i chwytliwa melodia to najlepszy sposób na ich szybkie zapamiętanie. Oto piosenka będąca hitem wśród maluchów, ma 9,5 milionów wyświetleń!

 

Można także z dzieckiem poćwiczyć w formie zabawy sytuację, w której musi ono wezwać pomoc. Niech maluch sam wykręci twój numer (dzwonienie bez uzasadnionej potrzeby na numery alarmowe jest zabronione), tak aby potrafił także rozpoznać sygnał przerywany oznaczający zajęty numer telefonu.

Ważne, aby oprócz umiejętności wykręcenia numeru alarmowego maluch potrafił:

  • określić miejsce zdarzenia,
  • powiedzieć co się stało, że np. mama leży i nic nie mówi,
  • podać swoje imię i nazwisko dziecka oraz rodzica,
  • znać numer telefonu, z którego dzwoni.
Wiedzę dziecka o numerach alarmowych warto co jakiś czas sprawdzić. Dlatego od czasu do czasu zapytaj malucha o numer alarmowy i sprawdź, czy pamięta numer mieszkania lub nazwę ulicy.

Zobacz także:

  

Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

Kampania "Pierwsza pomoc w przypadku zaksztuszeń"
Zdrowie
Pierwsza pomoc - zakrztuszenie dziecka - film
Sprawdź, co robić, gdy dziecko się zakrztusi. Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu dziecka. Ta wiedza może uratować życie twojego dziecka!

Jeśli dziecko zakrztusiło się : usiądź na krześle i postaw dziecko tyłem do siebie między swoimi nogami. Pochyl dziecko i wykonaj dłonią złożoną w łódeczkę ruchem wypychającym 5 uderzeń w plecy (między łopatkami). Jeśli dziecko nadal nie płacze , nie krzyczy, a jego twarz wciąż ma zmieniony kolor (siny), złóż dłoń w pięść, połóż ją nad pępkiem i dociskając drugą dłonią, wykonaj 5 ucisków . W trakcie wykonywania tej czynności odchyl dziecko od siebie , na ile to możliwe. Powtarzaj czynność, póki ciało obce nie wypadnie z ust dziecka. Jeśli dziecko straci przytomność i nie oddycha, rozpocznij resuscytację dziecka ( od 5 wdechów wstępnych). Pamiętaj, że po wykonaniu ucisków musisz pójść z dzieckiem do lekarza ! Pierwsza pomoc - zobacz pozostałe filmy Film powstał przy współpracy PCK www.pck.pl

niemowlę, butelka, karmienie
Karmienie
Jak odciągać i przechowywać mleko?
Twierdzisz, że odciąganie mleka wcale nie jest takie proste? Ok, możesz się poddać lub spróbować jeszcze raz. Jeśli uwierzysz w sukces, będzie łatwiej. Poznaj dobry sposób na odciąganie mleka i zasady przechowywania pokarmu.

Nawet jeśli zamierzasz przez cały rok nie wracać do pracy, tylko być razem ze smykiem, nieraz będziesz go chciała zostawić z babcią, ciocią czy tatą. Warto więc nauczyć się przygotowywać zapasy ze swojego mleka. Muszę mieć laktator czy mogę odciągać ręcznie? Wszystko zależy od tego, jak często chcesz odciągać mleko . Jeśli myślisz, że zdarzy ci się to raptem kilka razy, naucz się ręcznego odciągania. To nie takie trudne! Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby maluszkowi wystarczyło na jedną porcję, czyli około 120–150 ml): zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. włącz muzykę, którą lubisz, przygotuj czysty, wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź, weź głęboki oddech wyobraź sobie coś bardzo miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości około 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Mleko wkrótce zacznie wypływać. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zobaczysz, zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać z drugiej piersi. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Lepszy jest laktator ręczny czy elektryczny? Gdy chcesz bardzo często odciągać mleko (np. wracasz do pracy), warto kupić elektryczny. Możesz go też wypożyczyć (zapytaj o taką możliwość w szpitalu położniczym). Jeśli zamierzasz odciągać rzadziej, wystarczy ręczny. Wybierz taki o regulowanej sile ssania, bo odciąganie nie może cię boleć. Niektóre laktatory mają dodatkową wkładkę sylikonową masującą pierś (są mamy, którym to pomaga)....

Dziewczynka rozmawia przez zabawkowy telefon
Fotolia
Aktualności
2-latka zadzwoniła na policję, bo… nie mogła założyć spodni
Dwuletnia Aliyah z Południowej Karoliny zadzwoniła pod numer alarmowy 911, bo nie mogła sobie poradzić z założeniem spodni.

Samodzielne zakładanie ubrań to dla wielu maluchów nie lada wyzwanie. Niektóre proszą o pomoc rodziców, inne… dzwonią pod numer alarmowy. Halo? Potrzebuję pomocy! Dwuletnia Aliyah z Południowej Karoliny miała problem z założeniem spodenek. Pomoc znalazła… dzwoniąc pod numer alarmowy 911, który w Stanach Zjednoczonych jest odpowiednikiem europejskiego numeru 112. – Otworzyły się drzwi, a ona wybiegła ze spodniami założonymi tylko na jedną nogę. Usiadłam obok niej na schodach i pomogłam założyć spodenki. Kiedy to zrobiłam, Aliyah mnie uściskała! To było jak największa nagroda – powiedziała Martha Lohnes, funkcjonariuszka, która została oddelegowana do domu dziewczynki.   Czy twoje dziecko zna numer 112? W tej uroczej historii warto zwrócić uwagę na coś jeszcze: czy wasze maluchy potrafiłyby zadzwonić pod 112? Kiedy zacząć uczyć dziecko jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia ? Mama małej Aliyah była zaskoczona, ale też dumna, że jej dwuletnia córeczka wiedziała, jak zadzwonić pod numer 911. „Uczyłam ją tego numeru, ale całkowicie mnie to zaskoczyło, że go zapamiętała i rzeczywiście zadzwoniła” powiedziała Pebbles. Funkcjonariuszka, która przyjechała do domu dziewczynki, była pełna podziwu dla Aliyah. My także! Wasze maluchy znają już numery alarmowe i potrafiłyby zadzwonić po pomoc? Czytaj także: Jak przetrwać bunt dwulatka

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz