Reklama

Nie wiesz, jaka antykoncepcja jest najlepsza dla ciebie? W podjęciu decyzji pomoże ci ginekolog. Co może ci zaproponować?

Reklama

Najpewniej nie będzie to żadna z metod naturalnych. Należałoby je raczej traktować jako sposoby pomagające wybrać najlepszy moment na poczęcie dziecka niż jako ochronę przed ciążą. Poza tym za antykoncepcję (zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia) uznaje się metody niewykluczające współżycia. A metody naturalne opierają się na czasowej abstynencji. Lekarz nie poleci ci także stosunku przerywanego, choć blisko 20 proc. Polaków nadal w ten sposób próbuje uniknąć ciąży! Z badań wynika, że wśród kobiet stosujących tę metodę 19 na sto zachodzi w ciążę. Wśród przyjmujących pigułkę tzw. wskaźnik Pearla wynosi 0,1 (jej skuteczność ocenia się na 99,9 proc.), zaś u kobiet, które wybrały wkładkę, 0,6 (99,4 proc.).

Jeśli nie chcesz mieć więcej dzieci albo planujesz je w późniejszym czasie – zdecyduj się na taką metodę, która ci to umożliwi. Oto, co masz do wyboru:

Pigułka dwuskładnikowa (np. Cilest, Yasmin, Novynette)
JAK DZIAŁA: Blokuje owulację i zagęszcza śluz w szyjce macicy, który staje się nieprzenikliwy dla plemników. Pigułkę łyka się codziennie przez 21 dni.
WYBIERZ JĄ, JEŚLI: Już nie karmisz, planujesz mieć kolejne dziecko jeszcze w tym roku (po odstawieniu tabletki możesz zajść w ciążę od razu w kolejnym cyklu), nie palisz i w twojej najbliższej rodzinie nie było poważnych chorób zakrzepowo-zatorowych.
ZALETY: Pomaga uregulować cykl miesięczny, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
WADY: Niekiedy u niektórych kobiet biorących pigułki pojawia się obniżenie libido albo spadek nastroju.

Zastrzyk (Depo-provera)
JAK DZIAŁA: Zawiera dużą dawkę progestagenu, który blokuje owulację i zagęszcza śluz. Ginekolog wstrzykuje go domięśniowo co trzy miesiące.
WYBIERZ GO, JEŚLI: Karmisz piersią, nie planujesz zajść w ciążę w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
ZALETY: Nie trzeba pamiętać o codziennym zabezpieczaniu się.
WADY: Kobieta może odczuwać bóle głowy oraz pogorszenie nastroju. Nie można tego zmienić przez kolejne trzy miesiące. Bywa, że zawarte w zastrzyku hormony pobudzają apetyt. Po odstawieniu uregulowanie cyklu menstruacyjnego może trwać kilka miesięcy, na powrót płodności czasami trzeba czekać nawet rok.

Pigułka jednoskładnikowa (np. Azalia, Cerazette)
JAK DZIAŁA: Zawiera progestagen, który blokuje jajeczkowanie.
WYBIERZ JĄ, JEŚLI: Nadal karmisz lub z jakichś powodów nie wolno ci przyjmować estrogenów. Mogą ją brać kobiety palące papierosy.
ZALETY: Szybciej niż po dwuskładnikowej pigułce powraca płodność.
WADY: Należy ją brać codziennie o tej samej porze.

Plaster antykoncepcyjny (Evra)
JAK DZIAŁA: Hormony przenikają przez skórę i blokują owulację.
WYBIERZ GO, JEŚLI: Ważysz poniżej 90 kg, nie palisz, masz zaburzenia żołądkowe.
ZALETY: Hormony omijają układ pokarmowy i dzięki temu nie obciążają wątroby.
WADY: Nie dla karmiących mam. Mogą pojawić się reakcje alergiczne na klej.

Wkładka hormonalna (Mirena)
JAK DZIAŁA: Podobnie do klasycznej wkładki. Dodatkową ochronę stanowi uwalniany stopniowo lewonogestrel, który zagęszcza śluz w szyjce macicy.
WYBIERZ JĄ, JEŚLI: Nadal karmisz. Ginekolog może ją założyć już kilka tygodni po porodzie. Wkładka zabezpiecza przed ciążą przez pięć lat, ale w każdej chwili lekarz może ją usunąć. Metoda bezpieczna dla kobiet, które palą.
ZALETY: Nie ma wpływu na libido.
WADY: Sporo kosztuje – ok. 800 zł.
[CMS_PAGE_BREAK]
Wkładka klasyczna (Cooper tcu)
JAK DZIAŁA: Mechanizm nie jest dokładnie poznany. Miedź znajdująca się na zakończeniach wkładki zmniejsza ruchliwość plemników oraz ogranicza ich zdolność do poruszania się i zapłodnienia komórki.
WYBIERZ JĄ, JEŚLI: Urodziłaś już dzieci i nie planujesz kolejnych w ciągu najbliższych kilku lat. Nadaje się również dla matek karmiących piersią oraz palaczek w wieku powyżej 35 lat.
ZALETY: Na kilka lat zwalnia z obowiązku pamiętania o antykoncepcji. Wkładkę powinno wymieniać się średnio co pięć lat. W każdej chwili ginekolog może ją usunąć, a całkowita płodność wraca po kilku miesiącach.
WADY: Może przedłużać czas trwania miesiączek i powodować, że będą one bardziej obfite.

Prezerwatywa (np. Durex, Unimil, Viva)
JAK DZIAŁA: Uniemożliwia plemnikom przedostanie się do pochwy.
WYBIERZ JĄ, JEŚLI: Nadal karmisz lub masz częste infekcje intymne.
ZALETY: To jeden z najtańszych środków antykoncepcyjnych, no i bez recepty.
WADY: Uszkodzona będzie zawodna. Niektórzy są uczuleni na lateks. Jeśli masz suchość pochwy, używaj kremu nawilżającego (tzw. lubrykantu) z apteki.

Globulki (np. Patentex, Preventex, Kolpotex)
JAK DZIAŁAJĄ: Na 10–15 minut przed stosunkiem wprowadza się je do pochwy. Ich skład chemiczny zmniejsza ruchliwość plemników i utrudnia dostęp do komórki.
WYBIERZ JE, JEŚLI: Dokuczają ci częste infekcje intymne, bo te preparaty mają dodatkowe działanie bakteriobójcze.
ZALETY: Poprawiają nawilżenie pochwy, co ułatwia odbycie stosunku.
WADY: Raczej nie dla karmiących mam. Trzeba odczekać 20–30 minut, zanim się rozpuszczą i zaczną działać. Pienią się, co dla niektórych kobiet jest krępujące.

Pierścień dopochwowy (Nuvaring)
JAK DZIAŁA: Dostarcza kobiecie dwa hormony, tak jak pigułka dwuskładnikowa.
WYBIERZ GO, JEŚLI: Zapominasz o braniu tabletek, nie palisz.
ZALETY: Łatwy w użyciu (kobieta sama umieszcza go w pochwie na trzy kolejne tygodnie). Ma najmniejszą dawkę hormonów. Niektóre kobiety mają dzięki niemu mocniejsze doznania seksualne.
WADY: Nie dla karmiących. W nieznacznym stopniu zwiększa ilość naturalnej wydzieliny z pochwy, czyli jej fizjologicznego nawilżenia, które ułatwia zbliżenie.

Konsultacja: dr Medard Lech, ginekolog położnik, ekspert Europejskiego Towarzystwa Antykoncepcji.

mtj_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama