Białe małżeństwo - definicja, przyczyny, zasady funkcjonowania związku
Białe małżeństwo jest relacją, w której partnerzy rezygnują z uprawiania seksu. Choć związek i miłość nieodłącznie kojarzą nam się z fizycznością – nie zawsze tak jest. Nie oznacza to jednak braku więzi – partnerów łączy miłość duchowa, romantyczna. Powodem zawierania białego małżeństwa może być np. aseksualizm, traumatyczne doświadczenia, powody religijne.
Białe małżeństwo jest to związek, w którym partnerzy nie uprawiają seksu. Decyzja o tym może być dobrowolna lub wymuszona jakąś konkretną, niesprzyjającą sytuacją. Takie pary rezygnują z uprawiania seksu z różnych powodów, między innymi religijnych. Przyczyną może być również aseksualizm, homoseksualizm partnera/partnerki lub negatywne doświadczenia. Mimo braku miłości fizycznej partnerzy darzą się wzajemnie uczuciem.
Białe małżeństwo – definicja
Co to jest białe małżeństwo? Jest to związek dwóch osób, które świadomie rezygnują z miłości fizycznej między sobą. Relacja ta nie zostaje skonsumowana. Białe małżeństwo nie jest pojęciem urzędowym, może dotyczyć także partnerów w związku (nie tylko małżeńskim). Mimo braku seksu, między partnerami jest więź emocjonalna, miłość duchowa. Przyczyn takiej decyzji może być wiele, między innymi:
- Powody religijne, np. chęć zachowania czystości do ślubu. Abstynencja seksualna może mieć miejsce również po rozwodzie, gdy osoby wchodzą w nowy związek, jednak nie chcą popełniać grzechu.
- Aseksualizm - osoba aseksualna nie odczuwa potrzeby uprawiania seksu.
- Homoseksualizm partnera - jeśli druga osoba nie wiedziała o homoseksualizmie partnera przed zawarciem małżeństwa, ta sytuacja może być dla niej trudna: mimo że chciałaby ona nawiązać bliskość z partnerem, nie utrzymuje z nim relacji seksualnej.
- Traumatyczne doświadczenia seksualne jednego z partnerów - w takiej sytuacji dana osoba chciałaby zaangażować się w relacje również fizycznie, jednak trudne doświadczenia z przeszłości nie pozwalają jej na to.
- Inne, osobiste powody. Przyczyn życia w abstynencji seksualnej może być więcej, zależą one od doświadczeń i potrzeb konkretnych osób.
Białe małżeństwo – zasady
Osoby, które żyją w białym małżeństwie, tak naprawdę nie muszą wcale być w związku małżeńskim. Określa się tym terminem związek osób, które z różnych powodów rezygnują z uprawiania seksu. Taka sytuacja może dotyczyć par, które ślubu jeszcze nie zawarły i ze względów religijnych decydują się na rozpoczęcie współżycia dopiero po zawarciu związku małżeńskiego, zgodnie z naukami kościoła katolickiego.
Jak sobie poradzić w białym małżeństwie? Relacje w takim związku między partnerami w bardzo dużym stopniu zależą od tego, z jakiego powodu nie zdecydowali się oni na skonsumowanie związku. Mimo braku bliskości fizycznej – relacja może być bardzo udana, zwłaszcza jeśli partnerzy wybrali taką jej formę z własnej woli i ważne jest dla nich po prostu to, by mieć przy sobie bliską osobę. Białego małżeństwa nie zawiera się w żaden oficjalny sposób, jest to jedynie decyzja dwojga ludzi, swego rodzaju umowa między nimi.
Białe małżeństwo po rozwodzie
Ze współżycia rezygnują także osoby po rozwodzie. W praktyce byli małżonkowie nie tworzą już związku, jednak wedle nauk kościoła – cały czas są małżeństwem. Jeśli więc takie osoby są wierzące i nie chcą żyć w grzechu – nie mogą współżyć z nowym partnerem lub partnerką. Popełnialiby wtedy grzech cudzołóstwa.
Bardzo możliwe jest, że w takiej sytuacji pojawi się frustracja. Może ona wynikać z powodu abstynencji seksualnej, która została wymuszona lub życia w grzechu w świetle nauk kościoła katolickiego, jeśli jednak taka osoba zdecyduje się na współżycie z nowym partnerem lub partnerką.
Zobacz także:
- Randka z mężem to nie fanaberie, tylko konieczność! Sprawdź, dlaczego
- Jak wygląda życie po ślubie? Obalamy 8 mitów (i potwierdzamy 1)
- Kryzysy małżeńskie: co cię czeka na różnych etapach związku