To, czy człowieka porwą tzw. dzikie żądze w dużej mierze zależy od poziomu jego libido, a ono da się opisać językiem, i genetyki, i socjologii, i psychologii... Na to, co odziedziczysz w genach po rodzicach, nakładają się bowiem normy społeczne oraz indywidualne doświadczenia życiowe, które też wpływają na popęd płciowy. Dodaj do tego jeszcze takie czynniki, jak wiek, stan zdrowia, styl życia, dieta... Kiedy przeanalizujesz je wszystkie, szybko odkryjesz, co budzi w tobie chęć do seksu, a co skutecznie ją usypia.
Poznaj 7 mitów na temat seksu po porodzie

Reklama

Seksualność po rodzicach

Jak dotąd, nie udało się wyodrębnić konkretnego genu, który odpowiadałby za siłę libido. Seksuolodzy twierdzą wręcz, że ludzkie zachowania seksualne to cecha nabyta. Jak w takim razie wytłumaczyć fakt, że wielu ludzi, którzy mają rodziców o dużych potrzebach seksualnych, też nie narzeka na brak popędu? Zdaniem ekspertów to zwykła powtarzalność zachowań, a nie sprawka zawartości kodu genetycznego. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice często przytulają się, mówią otwarcie o seksie, wyraźnie okazują zainteresowanie tą sferą życia, to jako osoby dorosłe też będą chętniej podejmować współżycie.

Libido a gen ryzyka

Chociaż nie znaleziono genu bezpośrednio podkręcającego libido, wyodrębniono jednak fragment DNA, który odpowiada za ludzkie zachowania i reakcje, także w sferze seksu. To gen decydujący o tym, czy dana osoba poszukuje nowych doznań: receptor dopaminy oznaczony symbolem D4. Dopamina to substancja, dzięki której odczuwasz coś jako przyjemne, czujesz radość, euforię. Od receptora D4 zależy, jak komórki mózgowe reagują na podwyższony poziom dopaminy i jaki sygnał zostanie przesłany do reszty ciała, np. co odczujesz na widok przystojnego faceta. Doznasz silnego podniecenia i zapragniesz przeżyć romans (ryzyko), czy tylko rzucisz na niego okiem i uznasz, że liczy się dla ciebie wyłącznie trwały związek (stabilizacja).
Przeczytaj, jak pokonać kryzys w związku
W latach 70. minionego wieku amerykański psycholog Marvin Zuckerman prowadził badania wśród studentów. Wykazały one, że posiadacze długiej formy genu D4 to "poszukiwacze przygód": mieli oni wielu partnerów i nie odrzucali seksu z kimś ledwie poznanym. Natomiast studenci z krótką formą genu odczuwali satysfakcję z seksu tylko z kimś, kogo kochali, a seks był dla nich wyrazem zobowiązania uczuciowego. Stwierdził też, że obie grupy z podobną częstotliwością masturbowały się, co oznacza, że sama siła popędu seksualnego i potrzeby rozładowania go nie są bezpośrednio sterowane przez geny.

Ochota na seks zależy od dnia cyklu

Z medycznego punktu widzenia, kobiece libido nie jest mniejsze od męskiego, tylko... mniej się o nim mówi. Prof. David Buss (amerykański psycholog, autor książki „Ewolucja pożądania”) twierdzi, że u kobiet siła pożądania ma związek z owulacją. Potwierdzają to brytyjskie badania z 1995 r. Ponad 3000 kobiet zapisywało daty kolejnych miesiączek i dni, w których podejmowały współżycie ze swoim partnerem. Wyniki ankiet pokazały, że kobiety były bardziej skłonne do stosunków seksualnych w dni płodne, kiedy szansa zapłodnienia była największa. Natura tak steruje organizmem kobiety, że tuż przed owulacją jej libido wzrasta i czuje ona większą ochotę na seks.

Siła pożądania

Udział w dyskusji na temat libido wziął też John Money, neuroendokrynolog z uniwersytetu w Baltimore. Stwierdził on, że główny organ seksualny znajduje się u obu płci... między uszami. To mózg decyduje bowiem o tym, w jakim stopniu zachowaniami ludzi będzie rządzić libido. Jak wysokie (lub niskie) by ono nie było.

Zobacz także

Oto lista czynników, które mogą obniżać libido:

  • Medykamenty - ochotę na seks zmniejszają m.in. leki nasenne, uspokajające, antydepresyjne, środki obniżające ciśnienie krwi i stosowane w chorobie wrzodowej oraz niektóre tabletki antykoncepcyjne
  • Stres - obawa przed utratą pracy, trudne warunki mieszkaniowe, lęk przed ciążą, wzajemne pretensje
  • Niezdrowa dieta - nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niedostatek w menu jarzyn, owoców i ryb oraz ciężkostrawne i tłuste jedzenie (podnosi poziom złego cholesterolu LDL, który z kolei obniża poziom testosteronu we krwi)
Reklama

Poznaj 7 sekretów kobiet, które lubią seks

Reklama
Reklama
Reklama