dni płodne objawy
Adobe Stock
Starania o dziecko

Dni płodne: objawy, po których rozpoznasz, że w te dni możesz zajść w ciążę

Dni płodne - ich objawy to między innymi zmiana wyglądu śluzu i temperatury ciała. Nie zawsze jednak kobieta odczuwa, że rozpoczął się u nie okres płodny. Aby nie przegapić objawów dni płodnych, należy uważnie obserwować swój organizm. Wyjaśniamy, na jakie symptomy dni płodnych i występującej podczas nich owulacji zwracać uwagę.

Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem. Ale nie każda kobieta ich doświadcza – to kwestia bardzo indywidualna. Czasami symptomy rozpoczęcia okresu płodnego mogą pojawić się wkrótce po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, niekiedy występują wyłącznie po owulacji.

Objawami dni płodnych mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiany na skórze i zmiana nastroju. Podczas dni płodnych inaczej wygląda śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawi się koniec dni płodnych – objawy ustępują. Pomóc w obliczeniu dni płodnych może również specjalny kalkulator dni płodnych

Dni płodne objawy:

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Dni płodne (owulacja) - objawy

Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie dni, w trakcie których można zajść w ciążę, polega na obserwacji cyklu miesiączkowego i całego organizmu, w tym także swojego samopoczucia i nastroju. Czasami objawy dni płodnych (i występującej w ich trakcie owulacji) są bardzo wyraźne (np. pojawia się ból owulacyjny). Często jednak kobieta nie odczuwa, że rozpoczęły się u niej dni płodne i nie wie, że doszło do jajeczkowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy niżej. Wiedza na temat tego, jak wyglądają dni płodne po okresie, jest kluczowa podczas starań o dziecko.

Śluz podczas owulacji

Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W kolejnych dniach, gdy komórka jajowa dojrzewa w pęcherzyku Graffa, zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu przez gruczoły umieszczone w szyjce macicy.

Śluz w dni niepłodne jest lepki, gesty i biały. Stopniowo zmienia się w śluz płodny, który wyglądem przypomina białko surowego jaja kurzego. Warto pamiętać, że rodzaj śluzu w trakcie cyklu miesiączkowego to kwestia indywidualna. Wiele kobiet, obserwując swój organizm przez dłuższy czas, potrafi rozpoznawać dni płodne po konsystencji, kolorze i zapachu śluzu. 

Śluz w dni płodne jest

 • przejrzysty,
 • rozciągliwy
 • śliski,
 • wydzielany w większej ilości.
W tej fazie cyklu miesiączkowego możesz mieć poczucie, że twoja bielizna jest mokra. Pod koniec występowania śluzu płodnego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie – moment uwolnienia się komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. To szczyt twoich dni płodnych i najlepszy czas na zapłodnienie. Po tym fakcie macica nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.

A co oznacza tzw. mleczny śluz? Gdy pojawia się przed spodziewaną menstruacją, niewykluczone, że świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Mleczny śluz nie zawsze oznacza ciążę - nawet jeśli pojawi się zamiast miesiączki, może być objawem, który wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. 

Temperatura ciała podczas dni płodnych

Jeżeli codziennie rano, przed wstaniem z łóżka, zmierzysz temperaturę ciała, możesz zauważyć jej wahania w ciągu całego cyklu menstruacyjnego. Na tej podstawie można wyznaczyć dni płodne.

Na poziom temperatury ciała wpływa poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej poziom progesteronu jest niski, dlatego temperatura ciała nie jest wysoka.

Nagły skok temperatury o minimum 0,2 stopnia Celsjusza (dwie kreski na termometrze) oznacza, że rozpoczęła się zwiększona produkcja progesteronu, a więc wcześniej nastąpiła owulacja. Podwyższona temperatura opadnie dopiero pod koniec cyklu, przed rozpoczęciem następnej miesiączki.

Aby rozpoznać dni płodne, mierz temperaturę spoczynkową:

 • po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku,
 • bez wcześniejszego wstawania z łóżka,
 • zawsze o tej samej porze.

Wybierz miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne - nie zmieniaj miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym.

Szyjka macicy podczas dni płodnych

Kobieta może nauczyć się obserwowania zmian w szyjce macicy przed okresem i w czasie cyklu, aby na tej podstawie stwierdzić, czy ma dni płodne. Zanim wejdziesz w fazę płodności, szyjka macicy jest sucha, twarda, zamknięta oraz obniżona w pochwie. 

W trakcie dni płodnych szyjka macicy:

 • jest miękka,
 • jest mokra – można zaobserwować na niej obecność śluzu,
 • ma otwarte ujście,
 • znajduje się wyżej w pochwie.

Wygląd kobiety w czasie dni płodnych

Podczas owulacji kobieta pięknieje, wysyła nieświadomie sygnały, którymi podkreśla swoją atrakcyjność. Sylwetka wygląda szczuplej, cera jest bardziej promienna, a włosy lśniące. Badania wykazały, że twarz kobiety w okresie płodnym jest bardziej symetryczna, a różnica pomiędzy obwodem bioder a talią – jest największa – pojawia się kształt klepsydry. Zmienia się też nieco zapach na bardziej kuszący dla mężczyzn.

Objawy dni płodnych: ból

Występuje u niektórych kobiet, chociaż nie w każdym cyklu. Poznasz go po następujących objawach:

 • bólu po prawej lub lewej stronie podbrzusza (w okolicy jajnika, z którego uwolniło się jajo)
 • bólu lędźwi.

Ważne! Moment, kiedy odczuwasz ból owulacyjny, nie musi ściśle pokrywać się z momentem owulacji – jajeczkowanie najczęściej występuje 1-2 dni po dolegliwościach bólowych.

Plamienie podczas owulacji

Bólowi owulacyjnemu czasem może towarzyszyć delikatne plamienie z dróg rodnych. Nie jest ono groźne, a wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Takie plamienie okołoowulacyjne może trwać od kilku godzin do nawet 4 dni. 

Zmiana samopoczucia podczas dni płodnych

Większość kobiet zauważa, że w czasie dni płodnych:

 • poprawia się ich nastrój,
 • zwiększa się koncentracja,
 • rośnie ochota na seks.

Ból piersi w dni płodne

Są kobiety, które w okresie okołoowulacyjnym odczuwają pieczenie i nadmierną wrażliwość brodawek sutkowych oraz napięcie w piersiach. Ból piersi związany jest z wysokim poziomem estrogenów w organizmie. 

Znając objawy dni płodnych dużo łatwiej będzie ci zaobserwować, kiedy mają one miejsce w trakcie trwania twojego cyklu – kiedy się rozpoczynają, a kiedy następuje ich koniec. Pamiętaj, że to, co dzieje się w twoim ciele w czasie dni płodnych, może zależeć od całego szeregu czynników. W dużej mierze jest kwestią indywidualną. Aby nauczyć się, po czym rozpoznawać dni płodne – warto wsłuchiwać się w swój organizm i z uwagą obserwować zmiany, jakie zachodzą w czasie cyklu.

Zobacz także: 

kiedy można zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko
Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Kobieta może zajść w ciążę w ciągu niemal całego cyklu miesiączkowego. Warto wiedzieć, że zapłodnienie jest możliwe także po miesiączce, a czasem nawet w trakcie okresu. Nasz ekspert, dr Anetta Karwacka, ginekolog położnik, tłumaczy, kiedy najszybciej można zajść w ciążę, jak obliczyć dni płodne oraz kiedy kobieta na pewno nie zajdzie w ciążę. Kiedy można zajść w ciążę? Najłatwiej zajść w ciążę w dni płodne. Dni płodne w cyklu miesiączkowym to czas, w którym podczas współżycia zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne, bo w organizmie kobiety dochodzi do owulacji. Nie wszystkie dni płodne dają jednak identyczne szanse na poczęcie. Najlepsze dni na zajście w ciążę to: dzień przed owulacją dzień owulacji Wynika to z faktu, iż plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, a komórka jajowa po owulacji przeżywa 8-12 godzin. Największa szansa na zapłodnienie jest wtedy, gdy świeża partia nasienia oczekuje już na owulującą komórkę jajową w bańce jajowodu. Wynika z tego, że najłatwiej zajść w ciążę, współżyjąc 1-2 dni przed owulacją. Jak rozpoznać dni płodne w cyklu miesiączkowym? Rozpoznanie dni płodnych może być trudne, zwłaszcza jeśli kobieta nie zna dobrze swojego cyklu miesiączkowego albo objawy subiektywne owulacji nie występują w każdym cyklu. Aby nauczyć się rozpoznawać dni, w których najłatwiej zajść w ciążę, warto prowadzić obserwację swojego ciała i odczuć na różnych etapach cyklu: kontrolować śluz płodny wyprzedzający owulację zwracać uwagę na ból brzucha w dniu okołoowulacyjnym Pamiętaj, że owulacja powinna występować ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką (tyle średnio trwa faza lutealna cyklu ). Zakładając więc, że kobieta ma cykle regularne i 28-dniowe, owulacja nastąpi u niej ok. 14. dnia cyklu. Jeśli cykle są dłuższe, np. 32-dniowe, owulacja...

Dni płodne
AdobeStock
Starania o dziecko
Dni płodne po okresie: kiedy są, jak je obliczyć przy regularnym i nieregularnym cyklu
Dni płodne po okresie możesz obliczyć, znając długość cyklu miesiączkowego. Przy 28-dniowym cyklu dni płodne pojawiają się po niecałych 2 tygodniach od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli masz nieregularne cykle i chcesz wiedzieć, kiedy po okresie możesz zajść w ciążę, możesz wyliczyć dni płodne na podstawie kilku cykli menstruacyjnych. Sprawdź, jak obliczyć, kiedy masz dni płodne.

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy można zajść w ciążę. ​Dni płodne zaczynają się po okresie przed wystąpieniem owulacji (jajeczkowania). Owulacja (nazywana też szczytem dni płodnych) występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym okresem. Owulacja pojawi się około dwa tygodnie przed następną miesiączką   bez względu na to, czy kobieta ma okres co 21 dni, co 28, czy co 35.  Aby mieć pewność, czy masz dni płodne zaraz po okresie i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę, musisz znać datę ostatniej miesiączki (to jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego,  obliczyć długość cyklu  (prawidłowy może trwać 21 lub 35 dni, ważne żeby był regularny). Zestawiając te informacje stworzysz własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko. Spis treści: Kiedy są dni płodne po okresie? Czy zaraz po okresie są dni płodne? Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie? Dni płodne po okresie: objawy Ile trwają dni niepłodne po okresie? Metody ustalania dni płodnych Dni płodne po okresie: wykres Kiedy są dni płodne po okresie? Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się od około 6 dni przed owulacją i trwają do 2 dni po jej zakończeniu. W cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (14. dzień cyklu), a dni płodne po okresie są około 7. dnia od rozpoczęcia ostatniej menstruacji (7. dzień cyklu). W cyklu 32-dniowym owulacja powinna rozpocząć się w 18. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (18. dzień cyklu), a dni płodne po miesiączce zaczynają się w 11. dniu od rozpoczęcia ostatniego okresu (11. dzień cyklu). Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie...

pozycja sprzyjająca zapłodnieniu, starania o dziecko, seks a ciąża, pozycje seksualne
Fotolia
Starania o dziecko
4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę
Jak się kochać, żeby szybciej zajść w ciążę? Postawcie na spontaniczny seks i pozycje, w których zapłodnienie jest prostsze.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj