
Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem. Ale nie każda kobieta ich doświadcza – to kwestia bardzo indywidualna. Czasami symptomy rozpoczęcia okresu płodnego mogą pojawić się wkrótce po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, niekiedy występują wyłącznie po owulacji.
Objawami dni płodnych mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiany na skórze i zmiana nastroju. Podczas dni płodnych inaczej wygląda śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawi się koniec dni płodnych – objawy ustępują. Pomóc w obliczeniu dni płodnych może również specjalny kalkulator dni płodnych.
Dni płodne objawy:
- Śluz podczas dni płodnych
- Temperatura ciała podczas dni płodnych
- Szyjka macicy w czasie dni płodnych
- Ból owulacyjny
- Plamienie okołoowulacyjne
- Samopoczucie podczas dni płodnych
- Ból piersi
- Wygląd kobiety podczas dni płodnych
Dni płodne (owulacja) - objawy
Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie dni, w trakcie których można zajść w ciążę, polega na obserwacji cyklu miesiączkowego i całego organizmu, w tym także swojego samopoczucia i nastroju. Czasami objawy dni płodnych (i występującej w ich trakcie owulacji) są bardzo wyraźne (np. pojawia się ból owulacyjny). Często jednak kobieta nie odczuwa, że rozpoczęły się u niej dni płodne i nie wie, że doszło do jajeczkowania.
Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy niżej. Wiedza na temat tego, jak wyglądają dni płodne po okresie, jest kluczowa podczas starań o dziecko.
Śluz podczas owulacji
Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W kolejnych dniach, gdy komórka jajowa dojrzewa w pęcherzyku Graffa, zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu przez gruczoły umieszczone w szyjce macicy.
Śluz w dni niepłodne jest lepki, gesty i biały. Stopniowo zmienia się w śluz płodny, który wyglądem przypomina białko surowego jaja kurzego. Warto pamiętać, że rodzaj śluzu w trakcie cyklu miesiączkowego to kwestia indywidualna. Wiele kobiet, obserwując swój organizm przez dłuższy czas, potrafi rozpoznawać dni płodne po konsystencji, kolorze i zapachu śluzu.
Śluz w dni płodne jest
- przejrzysty,
- rozciągliwy
- śliski,
- wydzielany w większej ilości.
A co oznacza tzw. mleczny śluz? Gdy pojawia się przed spodziewaną menstruacją, niewykluczone, że świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Mleczny śluz nie zawsze oznacza ciążę - nawet jeśli pojawi się zamiast miesiączki, może być objawem, który wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.
Temperatura ciała podczas dni płodnych
Jeżeli codziennie rano, przed wstaniem z łóżka, zmierzysz temperaturę ciała, możesz zauważyć jej wahania w ciągu całego cyklu menstruacyjnego. Na tej podstawie można wyznaczyć dni płodne.
Na poziom temperatury ciała wpływa poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej poziom progesteronu jest niski, dlatego temperatura ciała nie jest wysoka.
Aby rozpoznać dni płodne, mierz temperaturę spoczynkową:
- po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku,
- bez wcześniejszego wstawania z łóżka,
- zawsze o tej samej porze.
Wybierz miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne - nie zmieniaj miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym.
Szyjka macicy podczas dni płodnych
Kobieta może nauczyć się obserwowania zmian w szyjce macicy przed okresem i w czasie cyklu, aby na tej podstawie stwierdzić, czy ma dni płodne. Zanim wejdziesz w fazę płodności, szyjka macicy jest sucha, twarda, zamknięta oraz obniżona w pochwie.
W trakcie dni płodnych szyjka macicy:
- jest miękka,
- jest mokra – można zaobserwować na niej obecność śluzu,
- ma otwarte ujście,
- znajduje się wyżej w pochwie.
Wygląd kobiety w czasie dni płodnych
Podczas owulacji kobieta pięknieje, wysyła nieświadomie sygnały, którymi podkreśla swoją atrakcyjność. Sylwetka wygląda szczuplej, cera jest bardziej promienna, a włosy lśniące. Badania wykazały, że twarz kobiety w okresie płodnym jest bardziej symetryczna, a różnica pomiędzy obwodem bioder a talią – jest największa – pojawia się kształt klepsydry. Zmienia się też nieco zapach na bardziej kuszący dla mężczyzn.
Objawy dni płodnych: ból
Występuje u niektórych kobiet, chociaż nie w każdym cyklu. Poznasz go po następujących objawach:
- bólu po prawej lub lewej stronie podbrzusza (w okolicy jajnika, z którego uwolniło się jajo)
- bólu lędźwi.
Ważne! Moment, kiedy odczuwasz ból owulacyjny, nie musi ściśle pokrywać się z momentem owulacji – jajeczkowanie najczęściej występuje 1-2 dni po dolegliwościach bólowych.
Plamienie podczas owulacji
Bólowi owulacyjnemu czasem może towarzyszyć delikatne plamienie z dróg rodnych. Nie jest ono groźne, a wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Takie plamienie okołoowulacyjne może trwać od kilku godzin do nawet 4 dni.
Zmiana samopoczucia podczas dni płodnych
Większość kobiet zauważa, że w czasie dni płodnych:
- poprawia się ich nastrój,
- zwiększa się koncentracja,
- rośnie ochota na seks.
Ból piersi w dni płodne
Są kobiety, które w okresie okołoowulacyjnym odczuwają pieczenie i nadmierną wrażliwość brodawek sutkowych oraz napięcie w piersiach. Ból piersi związany jest z wysokim poziomem estrogenów w organizmie.
Znając objawy dni płodnych dużo łatwiej będzie ci zaobserwować, kiedy mają one miejsce w trakcie trwania twojego cyklu – kiedy się rozpoczynają, a kiedy następuje ich koniec. Pamiętaj, że to, co dzieje się w twoim ciele w czasie dni płodnych, może zależeć od całego szeregu czynników. W dużej mierze jest kwestią indywidualną. Aby nauczyć się, po czym rozpoznawać dni płodne – warto wsłuchiwać się w swój organizm i z uwagą obserwować zmiany, jakie zachodzą w czasie cyklu.
Zobacz także:

Kobieta może zajść w ciążę w ciągu niemal całego cyklu miesiączkowego. Warto wiedzieć, że zapłodnienie jest możliwe także po miesiączce, a czasem nawet w trakcie okresu. Nasz ekspert, dr Anetta Karwacka, ginekolog położnik, tłumaczy, kiedy najszybciej można zajść w ciążę, jak obliczyć dni płodne oraz kiedy kobieta na pewno nie zajdzie w ciążę. Kiedy można zajść w ciążę? Najłatwiej zajść w ciążę w dni płodne. Dni płodne w cyklu miesiączkowym to czas, w którym podczas współżycia zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne, bo w organizmie kobiety dochodzi do owulacji. Nie wszystkie dni płodne dają jednak identyczne szanse na poczęcie. Najlepsze dni na zajście w ciążę to: dzień przed owulacją dzień owulacji Wynika to z faktu, iż plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, a komórka jajowa po owulacji przeżywa 8-12 godzin. Największa szansa na zapłodnienie jest wtedy, gdy świeża partia nasienia oczekuje już na owulującą komórkę jajową w bańce jajowodu. Wynika z tego, że najłatwiej zajść w ciążę, współżyjąc 1-2 dni przed owulacją. Jak rozpoznać dni płodne w cyklu miesiączkowym? Rozpoznanie dni płodnych może być trudne, zwłaszcza jeśli kobieta nie zna dobrze swojego cyklu miesiączkowego albo objawy subiektywne owulacji nie występują w każdym cyklu. Aby nauczyć się rozpoznawać dni, w których najłatwiej zajść w ciążę, warto prowadzić obserwację swojego ciała i odczuć na różnych etapach cyklu: kontrolować śluz płodny wyprzedzający owulację zwracać uwagę na ból brzucha w dniu okołoowulacyjnym Pamiętaj, że owulacja powinna występować ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką (tyle średnio trwa faza lutealna cyklu ). Zakładając więc, że kobieta ma cykle regularne i 28-dniowe, owulacja nastąpi u niej ok. 14. dnia cyklu. Jeśli cykle są dłuższe, np. 32-dniowe, owulacja...

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy można zajść w ciążę. Dni płodne zaczynają się po okresie przed wystąpieniem owulacji (jajeczkowania). Owulacja (nazywana też szczytem dni płodnych) występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym okresem. Owulacja pojawi się około dwa tygodnie przed następną miesiączką bez względu na to, czy kobieta ma okres co 21 dni, co 28, czy co 35. Aby mieć pewność, czy masz dni płodne zaraz po okresie i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę, musisz znać datę ostatniej miesiączki (to jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego, obliczyć długość cyklu (prawidłowy może trwać 21 lub 35 dni, ważne żeby był regularny). Zestawiając te informacje stworzysz własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko. Spis treści: Kiedy są dni płodne po okresie? Czy zaraz po okresie są dni płodne? Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie? Dni płodne po okresie: objawy Ile trwają dni niepłodne po okresie? Metody ustalania dni płodnych Dni płodne po okresie: wykres Kiedy są dni płodne po okresie? Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się od około 6 dni przed owulacją i trwają do 2 dni po jej zakończeniu. W cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (14. dzień cyklu), a dni płodne po okresie są około 7. dnia od rozpoczęcia ostatniej menstruacji (7. dzień cyklu). W cyklu 32-dniowym owulacja powinna rozpocząć się w 18. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (18. dzień cyklu), a dni płodne po miesiączce zaczynają się w 11. dniu od rozpoczęcia ostatniego okresu (11. dzień cyklu). Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie...