prezerwatywa a ciąża
Adobe Stock
Związki i seks

Prezerwatywa a ciąża – jakie jest ryzyko, że prezerwatywa zawiedzie?

Prezerwatywa uznawana jest za skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Jeśli używana jest zgodnie z zaleceniami, ryzyko zajścia w ciążę jest naprawdę małe i wynosi ok. 2 procent. Statystyki pokazują jednak, że w praktyce ryzyko to może być znacznie wyższe i sięgać nawet 15-18 procent. Od czego to zależy?

To, czy prezerwatywa zawiedzie i dojdzie do ciąży, zależy w dużej mierze od sposobu jej użycia. A błędy przecież mogą zdarzyć się każdemu. Dlatego osobom, które mogą stosować skuteczniejsze środki antykoncepcyjne, warto polecić inne metody zapobiegania ciąży. Natomiast w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych zawsze warto używać prezerwatyw, nawet jeśli kobieta lub mężczyzna zapobiegają już ciąży w inny sposób!

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosowaniu prezerwatywy

Do określania ryzyka zajścia w ciążę przy stosowaniu różnych metod antykoncepcyjnych służy wskaźnik Pearla. Dla prezerwatyw określa się go w przedziale 3-7. Oznacza to, że średnio na 100 kobiet regularnie uprawiających seks i stosujących prezerwatywy, w ciążę zachodzi od 3 do 7 z nich.

Choć prezerwatywa nie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży, jest nadal najpopularniejsza, gdyż prezerwatywy są powszechnie dostępne bez recepty. Można je kupić w aptekach, sklepach, na stacjach benzynowych. Ich zaletą jest również to, że zapobiegają przenoszeniu chorób, które przekazywane są drogą płciową.

Ryzyko zajścia w ciążę podczas stosunku z użyciem prezerwatywy

Z szacowanej skuteczności prezerwatyw (82-98 proc.) wynika ryzyko zajścia w ciążę podczas stosunku z zastosowaniem prezerwatywy. Wynosi ono 2-18 procent. Na pytanie, czy to dużo, czy mało, można odpowiedzieć – to zależy...

Jeśli para nie może z różnych względów zastosować innej metody antykoncepcji, prezerwatywa w znaczący sposób zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Jednak w porównaniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi, prezerwatywa wypada gorzej.

Poniżej prezentujemy skuteczność różnych metod antykoncepcyjnych. Prezerwatywa znajduje się dopiero na 10 miejscu, a wśród nieinwazyjnych (niezabiegowych) metod antykoncepcyjnych zajmuje miejsce 8 i 3 od końca:

 • wazektomia – 99,85-99,9 proc.
 • hormonalny implant antykoncepcyjny jednoskładnikowy – 99,95 proc.
 • wkładka domaciczna (spirala) – ok. 99,8 proc.
 • podwiązanie jajowodów – 99,5 proc.
 • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – 91-99,7 proc.
 • plastry antykoncepcyjne dwuskładnikowe – 91-99,7 proc.
 • pierścienie dopochwowe (ringi antykoncepcyjne) – 91-99,7 proc.
 • tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – 91-99,5 proc.
 • kapturek (diafragma) – 88-94 proc.
 • prezerwatywa – 82-98 proc.
 • gąbki dopochwowe nasączone środkami plemnikobójczymi – 80-91 proc.
 • metoda objawowo termiczna – 76-99,36 proc.


Uwaga! Stosunek przerywany nie jest uznawany za metodę antykoncepcyjną – skuteczność jest zbyt niska. Wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku 10-35, a od wartości 5 metodę uznaje się za nieskuteczną!

Jak wynika z powyższych danych, prezerwatywa nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed ciążą – ciąża mimo prezerwatywy i stosunku przerywanego może się zdarzyć.

Jak zwiększyć skuteczność prezerwatywy, by uniknąć ciąży

Sama prezerwatywa jest skuteczna, bo mechanicznie izoluje plemniki od dróg rodnych kobiety. Jednak jej skuteczność zależy od następujących czynników:

 • czy prezerwatywa nie jest przeterminowana
 • czy jest dopasowana rozmiarem do penisa (nie może być za luźna ani za ciasna)
 • czy nie zostanie uszkodzona w tracie wyjmowania z opakowania, zakładania i stosunku
 • czy zostanie prawidłowo założona
 • czy pozostanie na miejscu w czasie współżycia
 • czy partner wycofa członek z pochwy partnerki zaraz po orgazmie, przytrzymując prezerwatywę tak, aby się nie zsunęła.


Jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, ryzyko zajścia w ciąże podczas stosunku z użyciem prezerwatywy zostanie zminimalizowane.

Należy również pamiętać, by podczas stosunku nie używać środków nawilżających na bazie wazeliny lub olejków – niszczą one lateks, co sprzyja pękaniu prezerwatyw. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, można jednocześnie z prezerwatywą użyć środków plemnikobójczych.

Przeczytaj też:

Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po antykoncepcję
AdobeStock
Związki i seks
Antykoncepcja wciąż na barkach kobiet. Tylko 8 proc. mężczyzn używa prezerwatyw
Mężczyźni nie są specjalnie zainteresowani stosowaniem środków zapobiegających ciąży. Czy dostępność męskiej tabletki hormonalnej zmieniłaby ten trend?

Kobiety znacznie częściej sięgają po środki antykoncepcyjne niż mężczyźni. Jedynie 8 proc. panów korzysta z prezerwatyw, a na zabieg wazektomii decyduje się tylko 2 proc. z nich. Dlaczego to od kobiet wciąż się oczekuje, że będą odpowiedzialne za tę sferę? Czy gdyby istniała tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn, chętnie by po nią sięgali? Mężczyźni niechętnie stosują antykoncepcję Jak wynika z raportu „Trends in Contraceptive Use Worldwide” przeprowadzonego przez ONZ,  mężczyźni nadal nie są specjalnie zainteresowani stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Co prawda jak dotąd nie wynaleziono skutecznej tabletki, którą mogliby zażywać, choć badania nad nią trwają od 50 lat, ale nawet gdyby się pojawiła, nie wiadomo, czy wzbudziłaby zainteresowanie. Prof. Lisa Campo-Engelstein twierdzi, że dotychczasowy brak męskiej pigułki antykoncepcyjnej to wynik dwóch rzeczy. „Brakuje funduszy na badania, ale też zainteresowanie mężczyzn taką tabletką jest niewielkie. Efekt jest taki, że to od kobiet oczekuje się, żeby wzięły na siebie odpowiedzialność za antykoncepcję” – przyznaje profesor. Antykoncepcja wciąż jest domeną kobiet Aż 19 proc. kobiet na świecie wybiera sterylizację jako metodę zapobiegania ciąży. 14 proc. pań używa wkładki wewnątrzmacicznej , a po tabletkę hormonalną sięga 9 proc. Ta trzecia metoda cieszy się największą popularnością w Australii, Nowej Zelandii oraz w Europie (co trzecia Brytyjka w wieku rozrodczym stosuje tabletki antykoncepcyjne). Mężczyźni o wiele rzadziej decydują się na jakąkolwiek formę zabezpieczenia. Prezerwatywy wybiera 8 proc. z nich, a sterylizację jedynie 2 proc. Co ciekawe, 4 proc. par wybiera stosunek przerywany jako metodę zapobiegania ciąży. Czy mężczyźni sięgnęliby po tabletkę antykoncepcyjną? Zdaniem prof. Lisy Campo-Engelstein zainteresowanie męską pigułką...

Powikłania po porodzie i krwotok
Fotolia
Aktualności
O tym się mówi: prezerwatywa może uratować życie matki w czasie porodu!
W wielu krajach użycie prezerwatywy przy krwotoku poporodowym może uratować matce życie. Jak działa ta niecodzienna metoda? Sprawdź!

Wystarczy prezerwatywa, strzykawka i cewnik, by zatamować krwotok poporodowy w trudnych warunkach. W krajach rozwijających się krwotok poporodowy to najczęstsza przyczyna śmierci rodzących. Użycie prezerwatywy to dla wielu młodych matek jedyna szansa na przeżycie! Jak ratować życie przy pomocy prezerwatywy? Zestaw do tamowania krwotoków poporodowych opracowany w Massachusetts General Hospital kosztuje mniej niż 5 dolarów (ok. 20 zł). Nawet w krajach rozwijających się nie ma problemu z dostępem do poszczególnych elementów, z których można go zmontować. W czasie krwotoku do macicy wprowadza się prezerwatywę, którą następnie napełnia się wodą. Napełniona prezerwatywa uciska krwawiące naczynia, co przerywa krwotok. Do zbudowania takiego zestawu potrzebne są: prezerwatywa, cewnik urologiczny , strzykawka, zawór jednokierunkowy, gumki recepturki albo nić. Jak podaje Rynek Zdrowia, specjalistyczny zestaw do tamowania krwotoków poporodowych może kosztować nawet 400 dolarów! Zaletą "domowego" zestawu jest nie tylko cena i dostępność elementów, ale także łatwość w obsłudze. Nawet niewykwalifikowane osoby są w stanie rozpoznać krwotok i zatamować go przy użyciu napełnionej wodą prezerwatywy. Dzięki tej metodzie uratowano już życie setek kobiet w Sudanie Południowym, Senegalu czy Kenii. Skuteczność zestawu wynosi około 97 proc. Zobacz także: Groźny chwyt Kristellera! Nie pozwól na to przy swoim porodzie Źródło: rynekzdrowia.pl

skuteczność prezerwatyw
Adobe Stock
Związki i seks
Skuteczność prezerwatyw – jest bardzo wysoka, ale pod warunkiem, że są prawidłowo założone
Skuteczność prezerwatyw jako metody antykoncepcyjnej jest szacowana nawet na 98 procent. Jeżeli jednak źle są używane, ich skuteczność może znacznie zmaleć i mieścić się w granicach 82 procent. W stosowaniu prezerwatyw najważniejsze jest przestrzeganie kilku zasad, dzięki czemu mamy dużą pewność, że będą chroniły przed niepożądaną ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prezerwatywy są jednymi z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych, o czym decyduje ich dostępność, niska cena oraz łatwość użycia. Nie do przecenienia jest także fakt, że chronią przed zakażeniami chorobami wenerycznymi. Ich skuteczność jest uzależniona od prawidłowego ich nakładania i używania. Dodatkowo prezerwatywy mogą zmniejszać intensywność doznań seksualnych oraz uczulać i powodować podrażnienie ścianek pochwy, stąd nie dla wszystkich par są one idealnym środkiem antykoncepcyjnym. Skuteczność prezerwatyw: prezerwatywa jako środek antykoncepcyjny wskaźnik Pearla tabletki antykoncepcyjne a prezerwatywa stosowanie w dni płodne Skuteczność prezerwatyw jako środka antykoncepcyjnego Prezerwatywy to mechaniczne środki antykoncepcyjne, są produkowane z cieniutkiego lateksu albo z poliuretanu. Tworzywo takie dokładnie przylega do skóry, dzięki czemu prezerwatywa się nie zsuwa. Na jej końcu znajduje się mały zbiorniczek na nasienie. A ponieważ plemniki są zbyt duże, by przeniknąć przez pory w „gumce", nie ma mowy o tym, aby przedostały się na zewnątrz i doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeżeli prezerwatywy są stosowane zgodnie z instrukcją, ich skuteczność wynosi ok. 98 proc . Odnosi się to jednak do sytuacji, w których są one w stu procentach prawidłowo używane. W przypadku niewłaściwego ich stosowania skuteczność prezerwatyw maleje i wynosi 82 proc. Aby prezerwatywy w sposób maksymalny spełniały swoją funkcję jako środka antykoncepcyjnego, trzeba przestrzegać następujących zasad: zakładać prezerwatywę w stanie wzwodu, jeszcze przed penetracją, dobrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy – w sprzedaży są dostępne trzy rozmiary: L (dla długości penisa we wzwodzie około 18 cm), M (członek o długości 14 cm), S (długość penisa około...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj