Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Spirale domaciczne zaklada się raz na kilka lat.
Fotolia
Związki i seks

Wkładka domaciczna: rodzaje, działanie, cena

Dzięki wkładce domacicznej, zwanej potocznie spiralą, można zapomnieć o antykoncepcji na parę lat. Właśnie dlatego chętnie sięgają po nią kobiety, które już mają dzieci.

Wkładka domaciczna, potocznie zwana spiralą, wyglądem przypomina kotwicę lub dużą literę T (nazwa spirala, bo może być owinięta drucikiem). Najczęściej wykonana jest z plastiku z dodatkiem metalu – srebra lub miedzi. Niektóre wkładni domaciczne uwalniają hormony zapobiegające ciąży.

Wkładka domaciczna:

Rodzaje wkładek domacicznych i ich działanie

Zwykła wkładka nie zawiera hormonów. Spirale uwalniające hormony mają podwójne działanie. Spirala zapobiega poczęciu na kilka sposobów:

  • powoduje zagęszczenie śluzu wytwarzanego przez szyjkę macicy, a co za tym idzie, utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej
  • ramiona spiralki zasłaniają plemnikom wejścia do jajowodów
  • obecność wkładki w macicy sprawia, że organizm stara się pozbyć ciał obcych – niszczy więc wirusy, baterie, a także plemniki.


Wkładka domaciczna z miedzią, czyli tradycyjna. Może dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej, ale nie pozwoli się jej zagnieździć w macicy. Ponieważ może nasilać krwawienia i bóle menstruacyjne, nie powinny się na nią decydować kobiety, które mają obfite miesiączki.

Spirala z hormonami – nie dopuszcza do zapłodnienia, bo uwalniające się z niej hormony powstrzymują jajeczkowanie. Poza tym hamują wzrost wyściełającej macicę błony. W efekcie okres jest skąpy i nie tak bolesny.

UWAGA! Jeśli mimo spirali, zajdziesz w ciążę, wkładka nie uszkodzi płodu. W takiej sytuacji może dojść do poronienia albo wrośnięcia wkładki w łożysko lub błony płodowe (zostanie z nimi wydalona podczas porodu). Wkładka na pewno jednak nie wrośnie w embrion!

Wkładka domaciczna – zakładanie

Przed zastosowaniem wkładki domacicznej konieczne są badania ginekologiczne. Trzeba bowiem wykluczyć:


W tym celu wykonuje się rutynowe badanie ginekologiczne, cytologię oraz USG narządu rodnego.

Gdy wszystko jest w porządku, trzeba umówić się na ponowną wizytę u ginekologa w trzecim–czwartym dniu miesiączki. To najlepszy termin, bo łatwo wtedy włożyć spiralkę przez kanał szyjki do macicy.

Po włożeniu spirali przez kanał szyjki do macicy lekarz przytnie na odpowiednią długość wystające z wkładki domacicznej nitki. Będziesz mogła potem palcami wyczuć je w pochwie – po to, by móc sprawdzać, czy wkładka domaciczna jest na swoim miejscu. Jeśli nie – trzeba czym prędzej iść do lekarza, a w międzyczasie stosować inne metody antykoncepcji.

Skutki uboczne założenia wkładki domacicznej

Po założeniu spirali u około 10–15 proc. kobiet, które stosują wkładkę domaciczną z hormonami, może zniknąć miesiączka. Ale miesiączki wracają samoistnie po wyjęciu wkładki domacicznej.

Przez pierwsze dwa–trzy miesiące po założeniu spirali mogą występować:

  • obfitsze miesiączki
  • plamienia
  • bóle podbrzusza i krzyża
     

Ale spokojnie, objawy te z czasem mijają. Jeśli nie miną, zgłoś się do swojego ginekologa na konsultację.

Ceny wkładek domacicznych

Zwykła z miedzią, np. Nova T kosztuje ok. 500 zł. Cena wkładki uwalniającej hormony jest wyższa i wynosi ok. 1000 zł. Choć koszt wydaje się wysoki, to podzielona przez liczbę miesięcy, jaką można z niej korzystać (do 5 lat), okazuje się być niższa od antykoncepcji hormonalnej.

Warto wiedzieć, że wkładkę można bezpłatnie założyć na NFZ. Koszt samej wkładki ponosi pacjentka, ale w ramach NFZ jej założenie jest bezpłatne, choć część lekarzy wzbrania się przed jej zakładaniem. Jednak obiekcje te wynikają ze światopoglądu niektórych lekarzy, gdyż stosowanie wkładki jest sprzeczne z zasadami Kościoła.

Więcej a o antykoncepcji:

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Spirala domaciczna nie działa wczesnoporonnie, ale nie wszystkie kobiety mogą ją stosować.
Fotolia
Starania o dziecko
Czy spirala może wywołać poronienie?
Czy to prawda, że wkładka domaciczna może działać wczesnoporonnie? Nie, ale można mieć trudności z zajściem w ciążę. Przeczytaj, dlaczego. Dowiedz się, dla kogo spirala jest dobrą metodą antykoncepcyjną.

Spirala domaciczna jest metodą antykoncepcyjną najnowszej generacji (czytaj: nowoczesna antykoncepcja) . Pod względem niezawodności zajmują drugie miejsce – po doustnej antykoncepcji. Jej dużym plusem jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek. Udowodniono też, że nie działa wczesnoporonnie . Mechanizm działania wkładki wewnątrzmacicznej z hormonami (potocznie nazywana spiralą domaciczną) jest następujący: hamuje ona jajeczkowanie (sprawdź, co to jest owulacja) zagęszcza śluz szyjkowy (dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników) pobudza jajowody do szybszego transportu komórki jajowej. Ponieważ jednak stosowanie spirali z hormonami nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety, musi być ona pod stałą kontrolą lekarską. Spirala domaciczna – dla kogo najlepsza? Mimo niekwestionowanych zalet tej metody antykoncepcji nie nadaje się ona dla wszystkich. Jest dobra przede wszystkim dla: kobiet, które mają już dzieci i nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Spirala nie dla tych, co nie rodziły Ginekolodzy są zgodni, że kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny używać wkładek domacicznych dlatego, że: mogą powodować one lekki stan zapalny błony śluzowej macicy (zwłaszcza te zawierające miedź lub złoto) niosą ryzyko uszkodzenia kanału szyjki macicy przy ich wprowadzaniu (dotyczy to wkładek z hormonem, które mają szeroką prowadnicę). To wszystko może być przyczyną trudności z późniejszym zajściem w ciążę lub niekorzystnie wpłynąć na jej przebieg. Kiedy ciąża po wyjęciu spirali domacicznej Stwierdzono, że kobiety, które stosowały antykoncepcję mechaniczną, częściej miewają ciąże pozamaciczne i poronienia (czytaj: poronienia a kolejna ciąża ) . Właśnie dlatego, jeśli...

jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks
Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?
Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży , które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria. Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc. Dla kogo pigułka antykoncepcyjna? Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wybór lekarza : Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna . Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka. Wady tej...

usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej a powrót plodności
Fotolia
Starania o dziecko
Płodność po wyjęciu spirali
Czy wkładka wewnątrzmaciczna ma wpływ na płodność? Po jakim czasie wrócą cykle miesiączkowe po jej usunięciu? Kiedy można starać się o dziecko?

Spirala, potocznie określenie wkładki wewnątrzmacicznej, działa mechanicznie. Jej zadanie to uniemożliwienie zagnieżdżanie się zarodka w ścianie macicy – jej obecność sprawia, że śluz w szyjce macicy gęstnieje i staje się nieprzenikliwy dla plemników. ZOBACZ TEŻ: jak działa wkładka domaciczna i komu ją się zaleca   Kiedy wróci miesiączka po usunięciu spirali Spirala nie uszkadza procesów hormonalnych oraz jajeczkowania, dlatego po jej usunięciu cykle miesiączkowe powracają do normy szybciej niż przy antykoncepcji doustnej. Powrót płodności po usunięciu wkładki wewnątrzmacicznej związany jest ze zmianami zachodzącymi w śluzówce macicy. Jeśli nie zaobserwowano trwałych zmian, płodność powinna powrócić już w drugim miesiącu po wyjęciu wkładki. Czasami płodność powraca już w pierwszym miesiącu po usunięciu spirali i o ciążę można starać się od razu. ZOBACZ TEŻ:  założenie spirali – tak czy nie      

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta