Wkładka domaciczna, potocznie zwana spiralą, wyglądem przypomina kotwicę lub dużą literę T (nazwa spirala, bo może być owinięta drucikiem). Najczęściej wykonana jest z plastiku z dodatkiem metalu – srebra lub miedzi. Niektóre wkładni domaciczne uwalniają hormony zapobiegające ciąży.

Reklama

Wkładka domaciczna:

Rodzaje wkładek domacicznych i ich działanie

Zwykła wkładka nie zawiera hormonów. Spirale uwalniające hormony mają podwójne działanie. Spirala zapobiega poczęciu na kilka sposobów:

  • powoduje zagęszczenie śluzu wytwarzanego przez szyjkę macicy, a co za tym idzie, utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej
  • ramiona spiralki zasłaniają plemnikom wejścia do jajowodów
  • obecność wkładki w macicy sprawia, że organizm stara się pozbyć ciał obcych – niszczy więc wirusy, baterie, a także plemniki.

Wkładka domaciczna z miedzią, czyli tradycyjna. Może dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej, ale nie pozwoli się jej zagnieździć w macicy. Ponieważ może nasilać krwawienia i bóle menstruacyjne, nie powinny się na nią decydować kobiety, które mają obfite miesiączki.

Spirala z hormonami – nie dopuszcza do zapłodnienia, bo uwalniające się z niej hormony powstrzymują jajeczkowanie. Poza tym hamują wzrost wyściełającej macicę błony. W efekcie okres jest skąpy i nie tak bolesny.

Zobacz także

UWAGA! Jeśli mimo spirali, zajdziesz w ciążę, wkładka nie uszkodzi płodu. W takiej sytuacji może dojść do poronienia albo wrośnięcia wkładki w łożysko lub błony płodowe (zostanie z nimi wydalona podczas porodu). Wkładka na pewno jednak nie wrośnie w embrion!

Wkładka domaciczna – zakładanie

Przed zastosowaniem wkładki domacicznej konieczne są badania ginekologiczne. Trzeba bowiem wykluczyć:

  • wady w budowie macicy,
  • występowanie guzów
  • stany zapalne, np. przydatków,
  • ciążę.

W tym celu wykonuje się rutynowe badanie ginekologiczne, cytologię oraz USG narządu rodnego.

Gdy wszystko jest w porządku, trzeba umówić się na ponowną wizytę u ginekologa w trzecim–czwartym dniu miesiączki. To najlepszy termin, bo łatwo wtedy włożyć spiralkę przez kanał szyjki do macicy.

Po włożeniu spirali przez kanał szyjki do macicy lekarz przytnie na odpowiednią długość wystające z wkładki domacicznej nitki. Będziesz mogła potem palcami wyczuć je w pochwie – po to, by móc sprawdzać, czy wkładka domaciczna jest na swoim miejscu. Jeśli nie – trzeba czym prędzej iść do lekarza, a w międzyczasie stosować inne metody antykoncepcji.

Skutki uboczne założenia wkładki domacicznej

Po założeniu spirali u około 10–15 proc. kobiet, które stosują wkładkę domaciczną z hormonami, może zniknąć miesiączka. Ale miesiączki wracają samoistnie po wyjęciu wkładki domacicznej.

Przez pierwsze dwa–trzy miesiące po założeniu spirali mogą występować:

  • obfitsze miesiączki
  • plamienia
  • bóle podbrzusza i krzyża

Ale spokojnie, objawy te z czasem mijają. Jeśli nie miną, zgłoś się do swojego ginekologa na konsultację.

Ceny wkładek domacicznych

Zwykła z miedzią, np. Nova T kosztuje ok. 500 zł. Cena wkładki uwalniającej hormony jest wyższa i wynosi ok. 1000 zł. Choć koszt wydaje się wysoki, to podzielona przez liczbę miesięcy, jaką można z niej korzystać (do 5 lat), okazuje się być niższa od antykoncepcji hormonalnej.

Warto wiedzieć, że wkładkę można bezpłatnie założyć na NFZ. Koszt samej wkładki ponosi pacjentka, ale w ramach NFZ jej założenie jest bezpłatne, choć część lekarzy wzbrania się przed jej zakładaniem. Jednak obiekcje te wynikają ze światopoglądu niektórych lekarzy, gdyż stosowanie wkładki jest sprzeczne z zasadami Kościoła.

Więcej a o antykoncepcji:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama