samobójstwa wśród dzieci
fot. Adobe Stock

Plaga samobójstw wśród dzieci. Najmłodsza ofiara miała 8 lat

Najwięcej przypadków samobójstw wśród dzieci w 2020 roku było w woj. mazowieckim, zachodniopomorskim, śląskim oraz dolnośląskim. Liczba samobójstw w tym roku była większa niż w latach poprzednich. Specjaliści winią pandemię i dorosłych.
Joanna  Biegaj
samobójstwa wśród dzieci
fot. Adobe Stock
W 2020 roku nastąpił wzrost liczby samobójstw wśród osób poniżej 18. roku życia - samobójstwo popełniło 116 dzieci. Statystyki przerażają, ponieważ coraz młodsze dzieci odbierają sobie życie. Najmłodsze z nich miało zaledwie 8 lat. Według specjalistów ten wzrost związany jest między innymi z funkcjonowaniem osób dorosłych. Wpływ miała także pandemia koronawirusa, która spowodowała dużą izolację społeczną wśród dzieci.

Powody samobójstw wśród dzieci

Przyczynami samobójstw u dzieci i młodzieży często są problemy natury psychicznej:
Nie są to jednak jedyne powody. Samobójstwa najmłodszych spowodowane są również brakiem wsparcia, poczuciem osamotnienia, traumatycznymi przeżyciami. 

Przerażające statystyki dot. samobójstw wśród dzieci

Przez dwa lata była względna stabilizacja w tej kwestii, natomiast w 2020 roku nastąpił ponowny wzrost liczby samobójstw wśród dzieci:
  • 2020 r. - 116 dzieci odebrało sobie życie
  • 2019 r. - na swoje życie targnęło się 98 dzieci (4 w grupie 7–12 lat i 94 w grupie 13–18 lat)
  • 2018 r. - 97 samobójstw wśród dzieci (5 w grupie 7–12 lat i 92 w grupie 13–18 lat)
  • 2017 r. - liczba samobójstw wynosiła 116.

Dorośli winni samobójstw wśród dzieci?

Prof. Piotra Gałeckiego, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, jest zdania, że wzrost liczby samobójstw wśród dzieci wiąże się z tym, w jaki sposób funkcjonuje dorosłe społeczeństwo: „Są to naczynia połączone. Zdolność radzenia sobie dzieci jest powiązana ze wsparciem psychicznym ze strony rodziców, dorosłych. Niestety brak wsparcia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych będących w sytuacji kryzysu psychicznego przyczynia się do takich wzrostów” - powiedział specjalista w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Życie online niszczy psychikę dzieci

Istotny jest także fakt, że w 2020 roku życie szkolne i towarzyskie toczyło się głównie online. „Dzieci przyzwyczajone są, że w internecie nagrodę otrzymuje się bardzo szybko. Jeśli jednak ich działania nie spotkają się z aprobatą, dziecko szybko się załamuje. W szkole online nie brakuje także przemocy rówieśniczej” - mówi Marta Bańkowska, psycholog z Fundacji na rzecz Wspierania Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Mentis”.

Część dzieci mogłaby być bardziej odporna na nagłą izolację, gdyby wcześniej spędzała więcej czasu z rówieśnikami oraz rodzicami. „To m.in. spowodowało, że dzieci są takie kruche. Aktywność z rówieśnikami na podwórku było pewnego rodzaju szczepionką” – mówi Marta Bańkowska.

Źródło: Rzeczpospolita, wiadomosci.onet.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy