Marko karuzela z projektorem
fot. materiały prasowe

Rozwój i nauka przez zabawę! Jakie akcesoria wybrać, by wspierać u malucha kreatywność i komunikatywność?

Kreatywność to bardzo cenny talent, bo pozwala nam wychodzić poza schemat i wykonywać proste instrukcje w rodzaju „zrób to tak”. Przydaje się nie tylko artystom, ale także ludziom wielu innych zawodów, np. lekarzom i biznesmenom. Dzięki niej twoje dziecko będzie tworzyć, rozwiązywać problemy w nietypowy sposób i kojarzyć ze sobą fakty, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego.
Marko karuzela z projektorem
fot. materiały prasowe
Inną ważną umiejętnością, którą warto rozwijać u dziecka, jest komunikatywność, bo przecież tylko dzięki temu, że umiemy wyrażać swoje myśli i dzielić się spostrzeżeniami, jesteśmy w stanie nawiązać naprawdę bliski kontakt z innymi.

Jak rozwijać te cechy u dziecka?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że dzieci z natury są kreatywne i nastawione na komunikację. Od pierwszych dni życia próbują nawiązać kontakt z otoczeniem i robią to tak, jak na danym etapie rozwoju potrafią. Warto je w tym wspierać. Są także bardzo twórcze, np. jako przedszkolaki rysują fioletowe krowy, pasące się na czerwonej łące pod zielonym słońcem, opowiadają niestworzone historie, a ich wyobraźnia sprawia, że zwykłe kartonowe pudełko raz jest bezludną wyspą, a innym razem rakietą kosmiczną. Wiele maluchów traci z czasem tę cechę, jednak można temu zapobiec: wystarczy ją rozwijać, zamiast tłumić!

Co możesz zrobić, by dziecko pięknie mówiło i było kreatywne?

Od pierwszych dni życia rozmawiaj z maluchem. Opowiadaj mu o tym, co robicie, gdzie pójdziecie, co jest w zasięgu jego wzroku. Staraj się rozmawiać, nie monologować. Niech maluszek odpowie tak, jak potrafi, choćby gaworzeniem, uśmiechem albo radosnym młóceniem rączkami.
Daj szansę dziecięcej wyobraźni. Staraj się, by dziecko nie spędzało zbyt wiele czasu przed telewizorem albo na zajęciach, które odbywają się według z góry zaplanowanego scenariusza. Pokazuj mu ciekawe rzeczy, intryguj, zaskakuj. Różnorodne bodźce rozbudzają ciekawość i stymulują zmysły.
Inspiruj. Pokaż dziecku, że dobrze znane mu przedmioty można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Na przykład z gazety można zrobić czapkę, łódkę albo lunetę (wystarczy ją zwinąć), a z plastikowej butelki po napoju instrument muzyczny (np. deszczownię) albo łódź podwodną do wanny. Podobnie można wykorzystywać zabawki, które mają wiele funkcji, lub takie, którym sami możemy je nadać. Kto powiedział, że maskotki, które były wcześniej elementem karuzeli, nie mogą być gośćmi eleganckiego przyjęcia, kosmonautami albo członkami wyprawy badawczej?
Pozwól dziecku eksperymentować. Maluch nie musi robić wszystkiego według wskazówek. Chce założyć spodenki od piżamy przez głowę? Proszę bardzo, niech próbuje. Ma ochotę zbudować z klocków coś innego niż pokazano na pudełku? Czemu nie!
Doceniaj pomysły dziecka. Malec buduje fortecę z jaśków, zamiast grzecznie bawi się w kąciku? Cudownie! To znaczy, że ma plan i potrafi go z rozmachem realizować. Dorysował wąsy księżniczce z kolorowanki? Świetnie – dodał coś od siebie. Założył rajstopy na głowę i biega tak po domu? To fajny pomysł na przebranie: dzięki rajtuzom ma długie, powiewające uszy!
Otocz malca mądrymi zabawkami. Jakimi? Przede wszystkim pięknymi, dobrze zaprojektowanymi (a więc takimi, którymi można bawić się na wiele sposobów) i tak intrygującymi, że chce się do nich (i o nich!) mówić, nawet jeśli przez pierwsze miesiące życia oznacza to gaworzenie i uśmiechy. 

Oto nasze propozycje:

Karuzela z projektorem 3 w 1 Magiczna Kraina

Najlepsze zabawki to te, które rosną wraz z dzieckiem i z czasem zmieniają swoje funkcje. Są dobrze znane dziecku, co sprawia, że dają mu poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie nie nudzą, bo można z nich korzystać na wciąż nowe sposoby.

Taka właśnie jest Karuzela Magiczna Kraina 3 w 1. Gdy dziecko jest niemowlęciem, może przyglądać się obrazkom wyświetlanym na baldachimie umieszczonym w jej górnej części, a gdy trochę podrośnie, wystarczy baldachim zdemontować i wyświetlać obrazki na suficie. Karuzela może być także lampką nocną sprawiającą, że sufit zamienia się w kojące, rozgwieżdżone niebo, oraz pozytywką z 9 miłymi dla ucha, wyciszającymi utworami. Zawieszone na karuzeli zwierzaczki z wielkimi oczami i uroczymi pyszczkami zachęcają do uśmiechania się i nawiązania kontaktu.

Zestaw kolorowych zabawek do kąpieli od Tiny Love

Kąpiel w wannie pełnej ciepłej wody to dla dziecka fantastyczne, działające na wszystkie zmysły doznanie. Jest jeszcze fajniejsza, gdy można się pluskać w towarzystwie miękkich, zabawnych zwierzaków, z którymi da się pogadać i przeżywać przygody.

Takimi zabawkami można się bawić na różne sposoby: napełniać je wodą, zachęcać do nurkowania (wypłyną!), przydzielać im różne role, umieścić na tratwie, badać wraz z nimi bezludną wyspę, a przy okazji opowiedzieć im o czymś, szlifując zdolność precyzyjnego wysławiania się. Najfajniejsze jest to, że Lisek, Jeżyk, Króliczek i Słonik codziennie mogą robić co innego!

Karuzela podróżna Skarby Oceanu

Każdy, kto ma kontakt z dziećmi, wie, jak trudno im rozstawać się z ukochanymi zabawkami. Mały właściciel takiej karuzeli nie musi tego robić: dzięki dużemu klipsowi można zamocować zabawkę nie tylko na barierce drewnianego łóżeczka, ale także na wózku, składanym łóżeczku podróżnym, kojcu, kołysce itd.

Zawieszone na niej maskotki – bohaterowie oceanicznych głębin – intrygują i pobudzają dziecięcą wyobraźnię: maluszek zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że świat jest wielki i pełen tajemnic, które warto poznać. Sympatyczne morskie stworki zachęcają do kontaktu i do tego, by o nich rozmawiać („Gdzie jest żółwik? Tutaj!”), a tym samym wspierają rozwój mowy maluszka.

Wielofunkcyjny leżaczek-bujaczek z funkcją krzesełka 3 w 1

Ten niezwykły mebelek rośnie wraz z dzieckiem: w zależności od potrzeb i etapu rozwoju maluszka  może być niemal płaskim leżaczkiem z miękką wkładką i podniesionymi brzegami, wygodnym bujaczkiem, w którym można się bawić w pozycji półleżącej, albo stabilnym krzesełkiem.

Jest lekki (a więc można bez trudu go przenosić), łatwy do utrzymania w czystości i ma karuzelkę z kojącą muzyką, światełkami i uroczymi zawieszkami, które zachęcają do najróżniejszych zabaw. Regulowane oparcie sprawia, że malec może siedzieć tak, by widzieć twarz rodzica i komunikować się z nim: uśmiechać do niego, naśladować jego miny, wreszcie rozmawiać.

7 elementów rozwoju dziecka

Wybierając zabawkę należy zwrócić uwagę, by pomagała w rozowju malucha w różnych obszarach. Jakich?

1.    Kojarzenie. Umożliwia odkrywanie świata i zdobywanie nowych umiejętności.
2.    Język i komunikowanie się. Dzięki rozwijaniu mowy dziecko może dzielić się z otoczeniem swoimi pomysłami, myślami i emocjami. Nawet gaworzenie jest formą komunikacji!
3.    Ruchy precyzyjne. Praktycznie każda czynność wymaga precyzji i zaangażowania najdrobniejszych mięśni. Dlatego tak ważne jest, by maluch mógł ćwiczyć chwytanie czy celowanie. Wkładanie niektórych przedmiotów do ust jest dla nich również bardzo ważną umiejętnością.
4.    Zmysły. Dzięki nim możemy badać otoczenie i poszerzać jego pojmowanie. Dzięki zmysłom gromadzimy i przetwarzamy napływające informacje. Odpowiednia zabawka wspiera każdy z nich: wzrok, smak, zapach, słuch i dotyk.
5.    Ruchy całego ciała. Silne mięśnie całego ciała są potrzebne do wykonywania takich czynności jak unoszenie głowy, przewroty na brzuch, siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Dzięki nim dziecko staje się samodzielne i w pełni aktywne.
6.    Wyobraźnia i kreatywność. Te dwa elementy pozwalają tworzyć to, co fizycznie nie istnieje, realizować swoje pomysły i spełniać marzenia. Wyobraźnia dziecka potrafi być naprawdę niesamowita i u niejednego dorosłego wywołać konsternację.
7.    Rozwój emocjonalny i społeczny. Obszar ten wspomaga również rozwój nauki i wspiera dziecko w rozpoznawaniu emocji.

 
Gotowi na wspólną zabawę?
 
Artykuł powstał z udziałem marki Tiny Love
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy