sanki, zima, śnieg, dzieci
fot. fotolia

Jakie sanki wybrać dla dziecka?

Drewniane czy metalowe? Z oparciem lub bez? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając sanki dla dziecka.
Marta Kabulska
sanki, zima, śnieg, dzieci
fot. fotolia
Kto z nas nie lubił w dzieciństwie jazdy na sankach? Chyba wszyscy pamiętamy zimny podmuch wiatru i mokre śnieżynki na twarzy podczas zjazdów z najwyższych górek w okolicy.

Zapewnij dziecku wspaniałe wspomnienia i idź z nim na sanki, ale zanim to zrobisz, pomyśl o bezpieczeństwie i wybierz te, które będą najlepsze dla twojego dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając sanki?

Pierwszą rzeczą, która bierzemy pod uwagę przy zakupie sanek jest wiek dziecka.
Aby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa i niezapomnianą zabawę pamiętajmy, aby nasz wybór był dostosowany do wieku malucha.
Redakcja poleca: Jak zrobić wulkan z sody i octu: eksperyment dla dzieci [WIDEO]
Nie wiesz, jak zrobić wulkan w domu? Oto prosty eksperyment, którego efekty są naprawdę zachwycające. Przeprowadźcie go i podziwiajcie spektakularny wybuch. Eksperymenty dla dzieci to wspaniała zabawa, a stworzenie własnego wulkanu z pewnością na długo zostanie w pamięci maluchów. Podpowiadamy, jak łatwo zrobić wulkan.

Sanki dla najmłodszych

Na sankach mogą jeździć nawet bardzo małe dzieci, wystarczy, że potrafią siedzieć. Dla takiego niemowlaka najwygodniejsze będą klasyczne drewniane sanki z oparciem i niezbyt szerokimi, płaskimi płozami. Są droższe od plastikowych, wcześniej idą też w odstawkę, ale w takich królewskich saniach spacer będzie naprawdę przyjemny.

Wybierając drewniane sanki zwróć uwagę z jakiego drewna są wykonane. Najlepsze są te zrobione z litego drewna bukowego lub dębowego. Odpowiednia grubość poszczególnych elementów sanek sprawi, że nie będą się one uginały pod ciężarem ciała dziecka. Sprawdź, czy drewniane płozy są zabezpieczone metalową warstwa ochronną, a pozostała część sanek pokryta jest wodoodpornym lakierem. Zobacz, czy sanki posiadają certyfikat FSC, oznaczający stosowanie się do zasad Dobrej Praktyki Leśnej.

Siedzisko sanek powinno być wygodne, szerokie na tyle, by zmieściły się w nim maluchy w kombinezonach dla dzieci oraz kocyk dla niemowlaka, którym okryjemy dziecko. Dbając o wygodę dziecka zwróćmy uwagę na odpowiednie wyprofilowanie oparcia. Możemy też kupić sanki ze śpiworkami, dzięki czemu unikniemy ciągłego podnoszenia kocyka z ziemi. Sprawdźmy, czy taki śpiworek można przypiąć pasami, czy łatwo go wyprać oraz czy jest odporny na mróz i wilgoć. 
Wygodnym rozwiązaniem są tzw. pchacze, które możemy zamocować przy oparciu sanek. Wtedy zamiast ciągnąć sanki możemy je pchać.

Sanki dla najmłodszych powinny być wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Warto też zwrócić uwagę na kanty, które warto żeby były zaokrąglone, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń, gdy dziecko przewróci się na sankach.

Zobacz też: Idziemy na sanki

Sanki dla przedszkolaka

Dziecko w wieku przedszkolny zdecydowanie preferuje zjazdy z górek od jazdy w sankach ciągniętych przez rodzica.

Sanki dla przedszkolaka powinny być płaskie. Na tych z oparciem niewygodnie zjeżdża się z górek. Polecamy zwłaszcza sanki z metalowymi płozami, bo plastikowe niszczą się (ścierają) na posypanych żwirem drogach i odśnieżonym asfalcie. Inwestycja większa, ale opłacalna.

Decydując się na sanki plastikowe optymalnie, aby były one wykonane z jednego kawałka plastiku.  Warto zwrócić pod uwagę na jakość plastiku, która oznacza się odpowiednimi symbolami: HDPE – najwyższa jakość, średnia MDPE, najniższa LDPE.
Odpowiednia grubość plastiku zwiększy komfort jazdy dziecka po nierównościach.

Pamiętajmy też, że dziecko będzie wciągać/wnosić sanki na górkę po każdym zjeździe, dlatego warto zwrócić uwagę na ich wagę.

Niektóre modele sanek posiadają hamulce, co zwiększa bezpieczeństwo podczas zjazdów z górek.

Dzieci w tym wieku uwielbiają też tzw. ślizgacze, deski, talerze itp. pojazdy bez płóz. Są lekkie i poruszają się we wszystkie strony. Decydując się na taki zakup warto dokupić kask, który przy szybkich zjazdach zapewni dziecku bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju sanek czy materiału, z jakiego są one wykonane, wszystkie powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, które świadczą o ich jakości, bezpieczeństwie i wytrzymałości.

Udanej śnieżnej zabawy dla wszystkich małych i dużych miłośników sanek!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy