skala tanera
fot. Adobe Stock

Skala Tannera – ocena stopnia rozwoju płciowego dziecka

Skala Tannera służy do oceny dojrzałości płciowej dzieci, młodzieży i dorosłych na podstawie zewnętrznych cech płciowych – narządów płciowych i piersi u dziewcząt. Korzystają z niej pediatrzy, endokrynolodzy i kryminolodzy. Sprawdź, jak wygląda badanie i dowiedz się, czy badanie Tannera jest obowiązkowe.
Ewa Janczak-Cwil
skala tanera
fot. Adobe Stock
Skala Tannera pomaga dokonać klasyfikacji dziecka pod względem jego rozwoju płciowego. Ocena, na jakim etapie dojrzewania jest chłopiec czy dziewczynka, odbywa się na podstawie wyglądu piersi i okolic łonowych u dziewcząt oraz wielkości owłosienia, prącia i jąder u chłopców.

Spis treści:

Co to jest skala Tannera?

Skala Tannera umożliwia ocenę stopnia dojrzałości płciowej. Istnieją dwie jej wersje: dla dziewcząt i chłopców. W każdej z nich wyróżnia się 5 etapów rozwoju płciowego. Etap pierwszy oznacza okres przed rozpoczęciem się dojrzewania, a etap piąty – pełną dojrzałość płciową.

Skala Tannera wykorzystywana jest podczas badań bilansowych dzieci oraz przez endokrynologów dziecięcych. Pozwala wykrywać nieprawidłowości w tempie dojrzewania płciowego (przedwczesne, opóźnione) i wdrożyć, w razie potrzeby, odpowiednie leczenie.

Skala Tannera używana jest też w sądownictwie w przypadkach dotyczących dziecięcej pornografii. Dzięki niej eksperci oceniają wiek i zaawansowanie rozwoju płciowego nieletnich znajdujących się na filmach czy zdjęciach.

Skala Tannera – jak wygląda badanie

Aby dziecko czuło się maksymalnie komfortowo podczas badania według skali Tannera, u chłopców oględziny powinien przeprowadzać lekarz-mężczyzna, a u dziewczynek – lekarka. Dziecko musi się rozebrać, najczęściej wystarczy do majtek. U chłopców czasami lekarz dokonuje pomiaru objętości jąder, więc wtedy konieczne jest zsunięcie bielizny. Często lekko obsuwa się bieliznę, aby stwierdzić (lub nie) obecność owłosienia łonowego. Do oceny piersi u dziewczynek nie zawsze trzeba je odsłaniać – oględziny przez cienką koszulkę mogą wystarczyć. U starszych dzieci często badanie według skali Tannera zastępuje się rozmową i wywiadem, który pozwala uzyskać niezbędne informacje. Przebieg badania według skali Tannera w dużej mierze zależy od lekarza, jego doświadczenia i wrażliwości.

Czy badanie Tannera jest obowiązkowe? Tak, jednak na ogół nie jest przeprowadzane w sposób stresujący. Doświadczonemu lekarzowi wystarczy rzut oka na dziecko stojące w bieliźnie, aby ocenić jego rozwój płciowy na potrzeby badania bilansowego. Dokładniejsze badanie Tannera może być konieczne na potrzeby sądu, np. w sprawach o nadużycia seksualne wobec dzieci.

Skala Tannera dla dziewcząt

Poniżej zamieszczamy cechy charakterystyczne, jakie stwierdza się, aby zaklasyfikować dziewczynkę do poszczególnych etapów/stopni rozwoju płciowego. Do oceny dojrzałości płciowej skalą Tannera u dziewcząt nie trzeba korzystać z żadnego sprzętu. Wystarczają oględziny wyglądu newralgicznych stref na ich ciele.
 
 • Stopień I: brak owłosienia w okolicy łonowej, brodawki piersiowe płaskie lub nieznacznie wypukłe.
 • Stopień II: powiększona brodawka piersiowa, piersi są nieznacznie uwypuklone, na łonie są pierwsze włoski.
 • Stopień III: wyraźnie powiększone piersi i brodawki piersiowe, wyraźnie widoczne owłosienie łonowe – włoski są obecne wokół warg sromowych i na wzgórku łonowym.
 • Stopień IV: brodawka sutkowa tworzy dodatkowy wzgórek na piersi, włosy łonowe są gęste, ale owłosienie nie obejmuje ud.
 • Stopień V: piersi wyglądają jak u dojrzałych kobiet – są zaokrąglone, a brodawka piersiowa tworzy wzgórek. Owłosienie łonowe jest gęste i może schodzić na uda.
   
skala Tannera dla dziewcząt
rys. wikipedia
 

Skala Tannera dla chłopców

Poniżej cechy charakterystyczne, pozwalające zaklasyfikować chłopców do poszczególnych etapów/stopni rozwoju płciowego. Do oceny dojrzałości płciowej chłopców niezbędny jest orchidometr. Jest to przyrząd, którego używa się do oceny wielkości i objętości jąder. Zbudowany jest z 12 lub więcej owali, które odpowiadają objętości od 1 do 25 ml.
 
 • Stopień I: brak owłosienia w okolicy łonowej, jądra i prącie mają rozmiary charakterystyczne dla wczesnego dzieciństwa (jądra mają rozmiar ok. 2,5 cm)
 • Stopień II: nieznaczne powiększone jądra (3 cm), prącie jest nieco dłuższe i grubsze niż u małego dziecka. Blisko grzbietu prącia, an okolicy łonowej pojawiają się pierwsze włoski.
 • Stopień III: wyraźnie powiększone jądra (3,6 cm), prącie jest wyraźnie dłuższe i grubsze, a włosy łonowe stają się gęstsze i kręcone.
 • Stopień IV: jądra mają wielkość 4,1-4,5 cm, prącie ma długość podobną do długości moszny i jest grubsze, moszna ma ciemniejszy kolor. Owłosienie łonowe staje się gęstsze, ale nie schodzi na uda.
 • Stopień V: jądra mają wielkość ok. 4,5 cm, prącie i moszna mają wygląd jak u dorosłego mężczyzny. Włosy łonowe pojawiają się też na udach.
   
skala Tannera dla chłopców
rys. wikipedia


Więcej o rozwoju dzieci:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy