Dziecko i pranie
fot. Fotolia

Suszysz pranie w domu? To duży błąd!

Zdaniem ekspertów może to wpłynąć wyjątkowo niekorzystnie na zdrowie nasze i naszych dzieci.
Dominika Bielas
Dziecko i pranie
fot. Fotolia
W chłodne miesiące stojaki z praniem trafiają do mieszkań. W tym czasie też zdecydowanie rzadziej wietrzymy mieszkania, sprawia to, że wilgotność powietrza wzrasta nawet o 30 procent. Specjaliści alarmują, że może to być bardzo groźne dla naszego zdrowia.

Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu

Ubrania na świeżym powietrzu schną znacznie szybciej i nie trzeba się martwić o dodatkowy mebel. Ten kto ma taką możliwość, pranie wywiesza zazwyczaj na dworze lub na balkonie (choć w tym przypadku w dochodzą kwestie tego, co wypada, a co nie). Jednak, gdy przychodzi jesieni i zima, wszyscy swoje ubrania zaczynają suszyć w mieszkaniach. Okazuje się, że nie jest to najlepszy pomysł. Naukowcy z Mackintosh School of Architecture zbadali, jak suszą pranie mieszkańcy Glasgow. Na 100 badanych domów, aż w 87 domownicy suszyli pranie wewnątrz mieszkania (w łazience lub w pokoju). Okazało się, że podczas suszenia zaledwie jednego prania do powietrza ulatniają się ok. 2 litry wody.


W większości domów w zimne miesiące okna są pozamykane i zaczyna się grzać. Ciepło i przyjemnie? Ale nie tylko dla ludzi! W ten sposób tworzy się środowisko idealne do rozwoju pleśni i roztoczy. Co więcej "tak klimat" sprzyja rozprzestrzenianiu się alergenów. Gdyby tego było mało, to specjaliści ostrzegają, że podczas takiego suszenia do powietrza przedostają się szkodliwe opary z detergentów.

Zdrowi ludzie niemający problemów z odpornością, mogą nie odczuć żadnych negatywnych skutków zawilgocenia powietrza w swoim domu. Jednak dla dziecka może to być już być duża różnica, problem mogą mieć także alergicy i astmatycy. Zaniepokoić powinny szczególnie na problemy z oddychaniem, kaszel i bóle głowy. Warto wyposażyć się w higrometr, by śledzić poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Norma to przedział wartości od 40 do 60 procent.
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.

Dobre sposoby na suszenie prania

Zdania są mocno podzielone. Jedni zalecają, by jednak suszyć na dworze, nawet jeśli jest mróz. Jednak jeśli masz w domu alergika, nie jest to dobre rozwiązanie. W ten sposób możesz wnosić pyłki do domu, a warto wiedzieć, że niektóre drzewa pylą nawet w zimie!

Najlepiej, gdy w domu lub bloku jest oddzielne pomieszczenie przeznaczone na suszarnię. Wielu z nas zapomina o tym aspekcie podczas wyboru miejsca do zamieszkania i ląduje z suszarką na pranie w salonie. Jeśli zdecydujesz się na suszenie prania w mieszkaniu (lub nie będziesz miał innego wyboru), koniecznie zadbaj o dobra cyrkulacje powietrza i często wietrz, szczególnie pomieszczenie, w którym wieszasz pranie. Jeśli jest to łazienka, zostawiaj jak najczęściej otwarte drzwi. Można też zawsze zainwestować w suszarkę bębnową lub elektryczną suszarkę do ubrań.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy