temperatura w pokoju noworodka
Adobe Stock
Noworodek

Temperatura w pokoju noworodka: jaka jest optymalna temperatura i wilgotność do spania?

Temperatura w pokoju noworodka nie może być za niska ani za wysoka, ale żeby znaleźć tę optymalną, trzeba mieć w domu termometr. Przyda się też higrometr i nawilżacz powietrza, bo dzięki nim zadbasz o najlepszą wilgotność w pokoju noworodka. Podpowiadamy, jaka jest optymalna temperatura do spania oraz najlepsza wilgotność w pokoju dziecka.
dr n. med. Lilianna Baran
Konsultacja merytoryczna

Temperatura i wilgotność w pokoju noworodka to rzeczy nie bez znaczenia dla komfortu i snu dziecka. Nie ulegaj pokusie, zwłaszcza zimą, by odkręcić kaloryfery i rozgrzać powietrze w domu – maluszkowi nie przybędzie od tego zdrowia. Wręcz przeciwnie, gorąco i mała wilgotność w pokoju noworodka doprowadzą do przegrzania i wysuszenia śluzówek w nosie i gardle. Zbyt wysoka temperatura nie jest też dobra do spania dla dziecka. Jaka więc jest optymalna?

Jeannette Kalyta: „Gdy jest trudno, przypomnijcie sobie, jak się w sobie zakochaliście” [WIDEO]

Jaka powinna być temperatura w pokoju noworodka?

Temperatura otoczenia jest bardzo ważna dla noworodka. Tak małe dziecko może łatwo ulec wychłodzeniu lub przegrzaniu, ponieważ jego układ termoregulacji nie działa jeszcze sprawnie. Idealna temperatura, jaka powinna panować w pokoju noworodka, to 20-22°C, także zimą. To najlepsza temperatura do spania dla dziecka. Podczas kąpieli w łazience zaś temperatura może wynosić nawet ok. 24°C.

To się może przydać w pokoju noworodka:

 • Termometr do mierzenia temperatury powietrza w pomieszczeniach.
 • Regulatory temperatury na grzejnikach, pozwolą sterować temperaturą w pokoju.
 • Przenośny grzejnik – jeśli masz zbyt chłodne mieszkanie.
 • Promiennik ciepła – gdy maluch urodził się przed czasem lub z niską masą, jest bardziej podatny na wychłodzenie.

Jaka powinna być wilgotność w pokoju noworodka?

Wilgotność jest równie ważna, co temperatura w pokoju noworodka. Wietrzenie to skuteczny sposób, aby pozbyć się zarazków. Nie gwarantuje jednak, że powietrze będzie odpowiednio nawilżone. Gdy grzeją kaloryfery, często jest ono zbyt suche dla noworodka. Najlepsza wilgotność w domu to od 40 do 60 proc. Poniżej dolnej granicy powietrze w mieszkaniu jest za suche – oddychanie nim prowadzi do wysuszenia śluzówek (np. w nosie lub w gardle). A wysuszona śluzówka nie może pełnić swojej funkcji ochronnej. Przez to łatwo może dojść do infekcji (katar, zapalenie gardła). Z kolei przy wilgotności powyżej 60 proc. rozwijają się roztocza, których białko jest jednym z najsilniejszych alergenów. To bardzo niekorzystne dla noworodka, niemowlaka i starszego dziecka.

To się może przydać w pokoju noworodka:

 • Higrometr – przyrząd do mierzenia poziomu wilgotności; można go kupić w komplecie z termometrem pokojowym.
 • Nawilżacz powietrza – ale tylko taki model, który pełni jednocześnie funkcję oczyszczacza powietrza. Skuteczne, ale bardziej pracochłonne jest rozwieszanie czystych namoczonych ręczników na grzejnikach. Kiedy wietrzysz pokój, przenieś malca do innego pomieszczenia i chroń go przed przeciągiem.

 

Jakie powinno być światło w pokoju noworodka?

Noworodki nie widzą zbyt dobrze, ich zmysł wzroku dojdzie do perfekcji dopiero później. Mimo to nie lubią zbyt jasno oświetlonych pomieszczeń. A nagły błysk światła może je przestraszyć. Zadbaj, by w pokoju, w którym będzie przebywało dziecko, nie włączać żarówek o dużej mocy.

To się może przydać w pokoju noworodka:

 • Rolety, żaluzje – warto je zainstalować w pokoju, nawet jeśli nie jest zbyt słoneczny. Będziesz miała wpływ na stopień nasłonecznienia. Pomogą ci stworzyć miły nastrój, np. kiedy dziecko śpi w południe (późną jesienią też zdarzają się bardzo słoneczne dni), i pozwolą przedłużyć jego drzemkę. Pod tym względem sprawdza się też baldachim przy łóżeczku, który chroni przed nadmiernym oświetleniem. Nie jest on jednak zbyt praktyczny – zbiera kurz i często trzeba go prać.
 • Lampka nocna, która dyskretnie oświetli pokój. Będziesz mogła przy niej w nocy karmić lub przewijać dziecko, bez konieczności używania głównego oświetlenia. Jeśli chcesz włączyć żyrandol, najpierw zapal lampkę, żeby nie przechodzić gwałtownie z ciemności w blask.

Jakie powinny być dźwięki w pokoju noworodka?

Kiedy dziecko było jeszcze w twoim łonie, docierały do niego różne odgłosy, ale w wersji przytłumionej. Noworodki nie znają hałasu, więc tym bardziej go nie lubią. Twój dom ma różne brzmienia: dźwięki pralki, zmywarki, suszarki, odkurzacza, komputera (niektóre mocno wypasione komputery nieźle hałasują), drukarki, telefonu stacjonarnego i komórek. Przysłuchaj się wszystkim i przeanalizuj, czy nie będą nadmiernie stresować dziecka.

To się może przydać w pokoju noworodka:

 • Więcej ciszy – którą zapewni wyciszenie tego, co się da, lub ustawienie bardziej hałaśliwych urządzeń, np. telefonu, komputera, telewizora z dala od pokoju maluszka. Dobrego sprzętu AGD lub RTV raczej nie wymienisz tylko z powodu jego dźwięku. Jeśli jednak zamierzałaś rozstać się ze swoim odkurzaczem, polecamy nowoczesne modele, które pracują niemal bezszmerowo. A może dzwonek do drzwi zawsze podrywa cię na nogi swoim brzmieniem? Typowego brzęczyka może zastąpić gong, który wygrywa subtelne melodie.
 • Sprzęt do słuchania muzyki – dowiedziono, że muzyka może świetnie stymulować rozwój dziecka, pod warunkiem, że nie jest głośna i odtwarza się ją w odpowiednim czasie (przekonasz się, czy to dobry moment, obserwując reakcje noworodka). Za kilka miesięcy, oprócz muzyki, zaczniecie słuchać też bajek dźwiękowych.

Jakie wstawić rośliny do pokoju noworodka?

Zwykle w domu rosną te kwiaty, które nam się podobają, raczej mało kto zwraca uwagę na to, jak mogą one wpływać na zdrowie. Bez wątpienia wielką zaletą roślin jest fakt, że jonizują powietrze, czyli emitują jony ujemne, które poprawiają nasze samopoczucie. Natomiast jony dodatnie, których źródłem jest komputer czy telewizor, wywołują uczucie zniechęcenia i osłabiają. Mimo tak korzystnego działania rośliny doniczkowe nie powinny stać w pokoju noworodka, bo nocą, kiedy brakuje światła, przestają wytwarzać tlen, a zaczynają pobierać go z otoczenia.

To się może przydać w pokoju noworodka:

 • Paproć nefrolepis – nawilża powietrze, rozkłada wiele szkodliwych związków chemicznych, które mogą unosić się w powietrzu w mieszkaniu. Pamiętaj, aby na noc przenosić ją do innego pokoju.

Jaki fotel dla mamy w pokoju noworodka?

Kupując meble dla dziecka, zwykle starannie i długo wybiera się łóżeczko, pościel, materacyk, komodę (a czasem nawet biurko). Ale w pokoju malucha lub w kąciku przygotowanym dla noworodka powinien stać też wygodny fotel dla mamy, koniecznie z podłokietnikami, w którym będzie mogła karmić piersią. Zapewniamy – ty też go docenisz. Przyglądanie się śpiącemu dziecku bywa wciągające, nawet nie wiesz, kiedy zaczną boleć cię nogi. Jeśli nie macie takiego mebla w domu, dopilnuj, by go kupić, zanim maluszek się urodzi. Potem zwykle nie ma już na to czasu.

Zobacz też:

noworodek nie chce spać
AdobeStock
Noworodek
Dlaczego noworodek nie chce spać: Co robić? Najczęstsze przyczyny pobudek w nocy i po karmieniu
Noworodek najczęściej nie chce spać, gdy jest głodny. Ale nie tylko wtedy. Dziecko nie może usnąć także, gdy ma kolkę, jest nadmiernie zmęczone lub odczuwa dyskomfort. Język nowo narodzonych dzieci jest specyficzny. Noworodek nie może powiedzieć, co mu dolega, więc okazuje to swoim zachowaniem. Podpowiadamy, jak zrozumieć, dlaczego noworodek nie chce spać i co należy zrobić, żeby dziecko usnęło.

Zastanawiasz się, dlaczego noworodek nie chce spać, skoro sen powinien zajmować mu niemal całą dobę? Sprawdź, czy wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone. Nowo narodzone dzieci komunikują się w podobny sposób. Miny, gesty, płacz są ich specyficznym językiem. Naukowcy dowiedli, że rodzice zaczynają rozumieć noworodka dopiero po około dwóch tygodniach od jego przyjścia na świat. Wspólnie z pediatrą spróbujemy wyjaśnić najczęstsze przyczyny, które sprawiają, że noworodek nie śpi, choć – zdaniem rodziców – powinien.  Dlaczego noworodek nie chce spać: Noworodek nie chce spać, bo jest głodny Noworodek nie śpi, bo chce ssać Noworodek nie chce spać z zmęczenia Noworodek nie śpi, bo mu za gorąco Dziecko nie śpi, bo mu niewygodnie Dziecko nie może spać przez kolkę Noworodek nie chce spać w nocy, bo jest wyspany Dlaczego noworodek nie chce spać? Sprawdź, co może być przyczyną tego, że noworodek nie chce spać w nocy lub po jedzeniu. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny braku snu u maluszków.  1. Noworodek nie chce spać, bo jest głodny To bardzo częsty powód, dla którego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia nie chce zasnąć. Początki karmienia piersią bywają dość trudne. Noworodki często domagają się ssania piersi. Możesz karmić nawet 8-12 razy na dobę.  Jak rozpoznać, że noworodek jest głodny? Dziecko nie jadło przez ostatnie 1,5 do 2 godzin albo ssało krótko i usnęło podczas karmienia. Jeśli noworodek nie chce spać, ponieważ jest głodny, wygina ciało do tyłu, jakby szukał piersi, a jego język jest zaokrąglony po bokach. Maluch może podnosić piąstkę do buzi i próbować ją ssać. Gdy głodnemu dziecku podasz pierś lub butelkę, zacznie łapczywie jeść. Co robić, żeby noworodek spał? Karm dziecko na żądanie, czyli tak często, jak tego potrzebuje....

kichanie u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie
Kichanie u noworodka – o czym świadczy?
Kichanie u noworodka nie należy do rzadkości. Bardzo często w ten sposób dziecko oczyszcza drogi oddechowe. Niestety kichanie może też zwiastować infekcję. Po sposobie, w jaki kicha noworodek, często można zorientować się, czy dziecku nic nie dolega, czy lepiej iść z nim do pediatry. Sprawdź, po czym to poznać.

Kichanie u noworodka nie zawsze świadczy o tym, że dziecko ma katar. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać górne drogi oddechowe. Natomiast częste kichanie u noworodka i pojawienie się wodnistej wydzieliny z noska, to już inna sprawa. Zaczyna się katar. Noworodek z katarem potrzebuje fachowej pomocy. Co oznacza kichanie u noworodka i ile trwa? Możliwości jest kilka, nie zawsze musi to być infekcja.  Przyczyny kichania u noworodka: coś podrażniło wnętrze nosa – noworodek kicha raz albo dwa i przestaje, zaczyna się katar – wydzielina i puchnąca śluzówka nosa prowokują kichanie. Wkrótce nos się zatka i zacznie się regularny katar. Przy oczyszczaniu się noska, kichnięcia u noworodka są incydentalne, rzadko się zdarzają, najczęściej są pojedyncze. Jeśli u noworodka zaczyna się katar, kichanie występuje jeszcze przed pojawieniem się wydzieliny, ale może dokuczać również w czasie jej występowania – noworodek może kichać kilka razy dziennie przez cały czas trwania kataru. Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Jeśli noworodek często kicha, należy iść z nim do pediatry, który sprawdzi, czy dziecko nie ma infekcji i podpowie, jak radzić sobie z katarem. Katar u tak małego dziecka to duży problem. Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać i oddychać, ale tylko przy drożnym nosie. Kichanie i katar utrudniają ssanie piersi czy butelki. Kichający noworodek, jak każdy człowiek, gwałtownie wydycha powietrze ustami i nosem. Z tego powodu podczas kichnięcia często wypluwa sutek, a jeśli tego nie robi, może kichnąć głównie przez nos, wydmuchując przy tym wydzielinę. Zapchany nos nie tylko utrudnia oddychanie. Pozbawia również noworodka jednej z największych przyjemności – spokojnego jedzenia. Katar sprawia, że maluch jest rozdrażniony, płaczliwy, chce jeść, ale nie bardzo może, więc złości...

jak nosić niemowlę
Adobe Stock
Noworodek
Jak nosić niemowlę i noworodka – jak prawidłowo trzymać dziecko?
Zastanawiasz się jak nosić niemowlę? To nie jest takie trudne. Bardzo ważne jest, aby nosząc niemowlę, trzymać je pewnie. Im młodsze dziecko, tym stabilniej trzeba podpierać jego kręgosłup i głowę. Sprawdź, jak nosić noworodka, młodszego niemowlaka i dziecko w drugiej połowie pierwszego roku życia.

Wiedza o tym, jak nosić niemowlę, jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej sylwetki dziecka i ochrony kręgosłupa niemowlęcia przed urazami. Inne zasady dotyczą noszenia najmłodszego niemowlaka, który nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, inne starszego niemowlęcia, które próbuje już siedzieć. Spis treści: Jak podnosić niemowlę? Jak prawidłowo nosić niemowlę Jak nosić niemowlę – pozycja do odbicia Jak nie nosić niemowlaka? Jak przenosić noworodka do łóżeczka? Jak podnosić niemowlę? Odpowiednie podnoszenie niemowlęcia jest bardzo ważne – dziecko czuje, że jest unoszone i może to być dla niego mniej lub bardziej stresujące. Aby dziecko czuło się bezpieczne w trakcie podnoszenia z łóżeczka czy wózka, warto to robić w następujący sposób:  Podejdź do dziecka i pokaż mu się, żeby nie czuło się zaskoczone. Delikatnie je dotknij, powiedz coś czułym głosem (np. wyjaśnij, co się z chwilę będzie działo).  Jeśli dziecko leży na brzuszku, obróć je na plecy lub bok.  Wsuń dłoń między nóżki aż pod bark, by ciało spoczywało na twojej ręce. Drugą dłoń włóż pod główkę.  Unoś dziecko powoli , bokiem do podłoża, by mogło obserwować, co się z nim dzieje.  Nie przestrasz się odruchu Moro (maluch raptownie wypręża całe ciałko, rozkłada ręce i przyciąga je do siebie). To naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Jeśli będziesz unosić niemowlę powoli, odruch Moro nie musi wystąpić. Jak prawidłowo nosić niemowlę? Prawidłowy sposób noszenia niemowlęcia zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Największej troski i starań w zakresie utrzymania odpowiedniej pozycji wymaga noworodek i dziecko, które jeszcze nie trzyma stabilnie główki – podczas noszenia jego kręgosłup i głowa...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj