Porównanie zdjęć dziecka kobiety palącej i kobiety bez nałogu
fot. Youtube

Po obejrzeniu tych zdjęć już nigdy nie sięgniesz po papierosa w ciąży

Naukowcy porównali zdjęcia dzieci na USG, kobiety palącej i bez nałogów. Naprawdę robią wrażenie.
Małgorzata Malinowska

Lekarze cały czas ostrzegają kobiety w ciąży o szkodliwym działaniu dymu papierosowego dla płodu, zwłaszcza, jeśli przyszła mama nie potrafi oprzeć się paleniu w ciąży. Sięganie po papierosy w ciąży niesie ze sobą ryzyko wcześniejszego porodu, problemów z układem oddechowym, a nawet śmiercią łóżeczkową. Jeśli jednak te argumenty nie trafiają do przyszłych mam, pokazujemy zdjęcia, które na pewno trafią do wyobraźni palącej mamy.

Szokujące wyniki badań na zdjęciach

Doktor Nadja Reissland z Uniwersytetu w Durham przeprowadziła badania i porównała zdjęcia dwóch płodów w 32. tygodniu ciąży u kobiety palącej i kobiety bez nałogu.
 
Źródło: Youtube

Na zdjęciach USG 4D widać, że dziecko mamy palącej (zdjęcia na górze) nerwowo łapie się za głowę, zasłania oczy i sprawia wrażenie bardziej nerwowego. Dziecko na zdjęciach poniżej jest spokojne i wykonuje delikatne ruchy. To dziecko kobiety wolnej od nałogu.
 
Źródło: Youtube

Doktor Nadja Reissland przeprowadziła badania w Wielkiej Brytanii, gdzie aż 12 procent kobiet w ciąży regularnie pali papierosy.
Pośród 20 badanych kobiet w ciąży, 4 z nich paliły średnio 14 papierosów dziennie. Po dokładnej analizie wyników badań z 24, 28, 32 i 36 tygodnia ciąży, zauważono, że dzieci matek palących poruszają się niespokojnie i częściej zasłaniają twarz.

Zachowanie dziecka, którego mama paliła najprawdopodobniej jest wynikiem opóźnionego rozwoju centralnego systemu nerwowego. Jednak doktor Reissland, chce potwierdzić swoją teorię dalszymi, szczegółowymi badaniami. Podkreśliła również, że nie zamierza atakować palących matek, tylko wspierać je w rzuceniu nałogu.

Źródło: Dailymail

Zobacz także: Palenie w ciąży 
Redakcja poleca: Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 26 głosy

Zobacz także

Popularne tematy