32 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Fotolia

32 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

32 tydzień ciąży to niemal środek ostatniego trymestru. Płód ma już ok. 48 cm długości, a macica wypełnia prawie całą jamę brzuszną. Możesz zauważyć, że ruchy dziecka słabną, a z twoich piersi wycieka siara. Warto już spakować torbę do szpitala.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

32 tydzień ciąży rozpoczyna ósmy miesiąc oczekiwania na dziecko. Jesteś w środku trzeciego trymestru ciąży. Do porodu pozostało jedynie 8 tygodni! W twoim ciele dzieje się wiele niezwykłych rzeczy. Intensywnie też zmienia się dziecko. 

32 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Płód na tym etapie rozwoju intensywnie przybiera na wadze, ale za to wolniej zwiększa swoją długość. W 32 tygodniu ciąży dziecko waży niemal 1.8 kg i ma około 48 cm długości. Jego wielkość można porównać do dyni piżmowej! 

Dzięki temu, że pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, skóra maluszka staje się coraz mniej przezroczysta. Paznokcie – zarówno te u rączek, jak i u stóp – dorosły już do wierzchołków palców.

Rozwój dziecka w 32 tygodniu

Nie martw się, jeśli zmienił się sposób poruszania malucha – ruchy dziecka są słabsze i mniej dynamiczne. Dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na swobodne fikołki. Niestety, kopniaki mogą być czasem bolesne (np. gdy maluch trafi na twoje żebra czy pęcherz moczowy).

W 32 tygodniu ciąży płód przede wszystkim ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych po kopanie i ssanie. Bardzo lubi też... ssać kciuk − jak noworodek!

Ułożenie dziecka może się już zmieniać na główkowe (główką do dołu), ale równie dobrze w 32 tygodniu ciąży ciągle może być jeszcze pośladkowe (pośladkami do dołu). Dlatego niektóre mamy odczuwają ruchy dziecka w dole, a niektóre w górze brzucha – to zależy od ułożenia dziecka.

32 tydzień ciąży - brzuch i skurcze macicy

W 32 tygodniu ciąży wielkość i kształt brzucha przyszłej mamy to sprawa bardzo indywidualna. Rozmiar brzucha zależy od kilku czynników. Na wygląd brzucha wpływają:

 • sylwetka ciała kobiety – np. to, czy jesteś mocnej czy drobnej budowy. Brzuch kobiety drobnej może się wydawać mniejszy, położony bardziej z przodu i niżej niż brzuch kobiety wysokiej. Z kolei brzuch niektórych tęgich kobiet sprawia wrażenie małego (to dlatego, że ich dzieci mają sporo miejsca do rośnięcia).
 • ułożenie dziecka  to, co się dzieje w twoim brzuchu, wpływa na to, jak wygląda on na zewnątrz. Dziecko ułożone poziomo nie wypycha brzucha mamy do przodu, a ciąża wygląda na niedużą. Warto pamiętać, że w 32 tygodniu ciąży dziecko może być jeszcze ułożone w dowolnej pozycji.

Co ciekawe, kształt brzucha w ciąży ma niewiele wspólnego z wielkością dziecka. To, że mama dużo przytyła w ciąży, też wcale nie musi oznaczać, że urodzi większe dziecko. 

Skurcze i twardnienie brzucha w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży skurcze macicy nie powinny cię już dziwić − odczuwasz coraz silniejsze skurcze przepowiadające, którym towarzyszy uczucie twardnienia brzucha. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli zauważysz takie objawy jak:

To mogą być oznaki porodu przedwczesnego. Najlepiej, jeżeli lekarz zbada cię jak najszybciej.

USG i inne badania w 32 tygodniu ciąży

Między 28 a 32 tygodniem ciąży trzeba zrobić jedno z obowiązkowych badań USG − to zatem ostatni dzwonek! Lekarz podczas badania zmierzy główkę, obwód brzuszka i długość kości dziecka. Oceni też indeks płynu owodniowego i stopień dojrzałości łożyska. Pozostałe obowiązkowe badania w ciąży, które musisz zrobić do 32 tygodnia (jeśli nie robiłaś ich wcześniej), to:

32. tydzień ciąży
Mamotoja.pl

32 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 32 tygodniu ciąży będziesz zapewne cieszyć się oczekiwaniem na narodziny dziecka, ale jednocześnie możesz być zmęczona z powodu coraz bardziej powiększającego się brzucha. Od początku ciąży pojemność macicy wzrosła 500-krotnie (!), a jej dno znajduje się tuż pod żebrami. Masz więc prawo czuć się ociężała i przytłoczona. Pamiętaj o smarowaniu brzucha kremem na rozstępy – skóra bardzo potrzebuje teraz wsparcia. 

Pewnie będziesz zaskoczona, ale w 32 tygodniu ciąży z piersi może wyciekać siara – gęsty, żółty płyn pojawiający się przed mlekiem właściwym. To znak, że twój organizm jest coraz bardziej gotowy do narodzin dziecka. Kup sobie wkładki laktacyjne i włóż je do stanika, aby chronić ubranie przed poplamieniem. 

Staraj się szczególnie teraz, w ostatnim trymestrze ciąży, nie garbić ani nie odchylać do tyłu. Taka postawa będzie pogłębiać bóle pleców i przyczyniać się do powstawania obrzęków nóg! Jeśli ból kręgosłupa będzie utrudniał normalne funkcjonowanie, konieczne może być zwolnienie z pracy i częstsze polegiwanie.

Sposoby na ból kręgosłupa w 32 tygodniu ciąży

 • Ćwiczenia w basenie, pod okiem wykwalifikowanych terapeutów. W wodzie mniej obciążasz stawy, wszystkie ruchy są łagodniejsze, dużo łatwiej jest się rozluźnić.
 • Zajęcia: fitness, pilates czy joga dla ciężarnych. Oczywiście z przeszkolonym w tym kierunku instruktorem. Aktywność fizyczna w ciąży to ważna sprawa!
 • Poduszki w kształcie klina, które podkłada się w pozycji leżącej na boku pod brzuch, żeby odciążyć mięśnie; poduszki w kształcie banana czy fasolki. 
 • Przydatna może być też pomoc fizjoterapeuty – masaż potrafi przynieść cierpiącej przyszłej mamie ogromną ulgę. 

 

Wzrost apetytu w 32 tygodniu ciąży

Jeżeli męczą cię nocne napady głodu, a po nich z kolei zgaga ciążowa, przyrządzaj sobie na kolacje potrawy bogate w węglowodany:
 • pieczywo,
 • makaron,
 • ryż,
 • płatki zbożowe z mlekiem.

Zapewni ci to wysoki poziom glukozy we krwi i pozwoli przetrwać całą noc bez podjadania.

Poród w 32 tygodniu ciąży

Poród w 32 tygodniu ciąży to nadal poród przedwczesny. Możesz jednak odetchnąć z ulgą, bo wcześniak urodzony w 32 tygodniu ciąży ma niemal sto procent szans na przeżycie.

Niezależnie od tego, czy planujesz rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, to najwyższa pora, by spakować torbę do szpitala. Jeśli czeka cię cesarka, postaraj się do niej odpowiednio przygotować. Im więcej wiesz, tym lepiej zniesiesz pobyt w szpitalu i pierwsze dni po narodzinach dziecka.

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Niektóre kobiety nie mogą rodzić naturalnie. Cesarskie cięcie wykonuje się zwykle w 38-39 tygodniu ciąży, a wskazania do planowanej cesarki to:

 • zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki;
 • wielkość dziecka powyżej 4,5 kg;
 • guzy mięśniowe w kanale rodnym;
 • dysplazja stawów biodrowych;
 • zagrożenie rzucawką, spowodowane zatruciem ciążowym;
 • konflikt serologiczny;
 • zaawansowana cukrzyca matki;
 • wady serca;
 • przebyta cesarka cięcie, podczas której wykonano cięcie podłużne;
 • wcześniejsze operacje macicy;
 • nisko umiejscowione łożysko (tzw. łożysko przodujące);
 • opryszczka narządów płciowych;
 • inne dolegliwości matki, zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia.

jak przebiega cesarskie cięcie
Elena Wojnowska

32 tydzień ciąży bliźniaczej

Podczas badania USG w ciąży mnogiej bardzo ważna jest kontrola wagi dzieci. Zdarza się bowiem, że dochodzi do tzw. zespołu podkradania. Oznacza to słabsze przewodzenie przez jedną pępowinę. Skutkiem może być znaczna różnica wagi u dzieci, a więc i zaburzenie prawidłowego rozwoju jednego z bliźniąt. Najczęściej zespół podkradania zdarza się przy ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (gdy oba płody mają jedno łożysko), ale taka różnica może być znaczna także w wypadku ciąży dwukosmówkowej (gdy każdy maluch ma swoje łożysko).

Ciąża bliźniacza często kończy się przedwcześnie, przez cesarskie cięcie. Nie jest to jednak powód do obaw – właśnie dzięki cesarce lekarze są w stanie pomagać wcześniakom przychodzić zdrowo na świat. 

Zobacz także: