Badanie krwi

Joanna Opozda apeluje do mam: dbajcie o siebie
anemia
połóg
badanie krwi

Joanna Opozda: „Gdybym wiedziała o niektórych rzeczach wcześniej, oszczędziłabym sobie wielu kłopotów ze zdrowiem. Dbajcie o siebie, dziewczyny”

Joanna Opozda postanowiła podzielić się z obserwatorkami swoją historią związaną ze złym samopoczuciem po ciąży. Aktorka opowiada na instastories o swoich dolegliwościach po urodzeniu synka Vincenta i zwraca się z apelem do innych młodych mam. Nie, to nie jest reklama suplementów diety.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Podwyższone płytki krwi u dziecka
badanie krwi
morfologia krwi

Podwyższone płytki krwi u dziecka – co to oznacza?

Podwyższone płytki krwi u dziecka zazwyczaj nie świadczą o poważnej chorobie, choć mogą być też objawem chorób szpiku kostnego. Sprawdź, jakie są normy PLT i co może wywołać podniesienie poziomu płytek krwi u dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
Bazofile podwyższone u dziecka
badanie krwi

Bazofile podwyższone u dziecka – co to oznacza?

Bazofile (inaczej bazofity) należą do leukocytów, są więc odmianą białych krwinek. Zwykle stanowią około 1 procent wszystkich białych krwinek we krwi. Czasami jednak zdarza się, że ich poziom wzrasta, co może świadczyć o alergii lub o innych chorobach.
Ewa Janczak-Cwil
Podwyższone eozynofile u dziecka
badanie krwi
morfologia krwi

Podwyższone eozynofile u dziecka – co to oznacza i jakie są normy?

Podwyższone eozynofile u dziecka noszą nazwę eozynofilii, która może świadczyć o różnych dolegliwościach – od alergii poprzez zakażenie pasożytami aż po choroby nowotworowe. Wskazanie konkretnej przyczyny podwyższonych eozynofili wymaga dalszej diagnostyki.
Ewa Janczak-Cwil
rdw sd
badania w ciąży
wyniki badań
badanie krwi

RDW SD w wynikach morfologii – normy, interpretacja wyniku

RDW SD to wskaźnik, który w morfologii krwi określa rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Dowiedz się, po co wykonuje się badanie RDW SD i co oznacza jego wynik.
Ewa Janczak-Cwil
morfologia w ciąży
badania w ciąży
badanie krwi
morfologia krwi

Morfologia w ciąży – normy, wyniki badań krwi w ciąży i ich interpretacja

Morfologia krwi w ciąży to bardzo ważne badanie, dlatego wykonuje się ją bardzo często – niemal co miesiąc. To podstawowe badanie refundowane przez NFZ, które pozwala ocenić, jak funkcjonuje organizm przyszłej mamy. Istnieją dwa rodzaje morfologii – zwykła i z rozmazem.
Ewa Janczak-Cwil
Podwyższone monocyty u dziecka
badania kontrolne
badanie krwi
morfologia krwi

Podwyższone monocyty u dziecka – co oznacza taki wynik badania?

Podwyższone monocyty u dziecka najczęściej oznaczają infekcję lub stan zapalny, rzadko związane są z poważniejszymi schorzeniami. Za ogólną normę monocytów uważa się wynik, który wykazuje, że monocyty stanowią 2-8 proc. wszystkich leukocytów. Normy dla dzieci są jednak nieco inne i zależą od wieku.
Ewa Janczak-Cwil
limfocyty w ciąży
badanie krwi

Limfocyty w ciąży – jaką pełnią rolę, co oznacza wynik poza normą?

Poziom limfocytów w ciąży bada się, wykonując morfologię krwi. Choć normy podawane są na wyniku badania, uzyskane liczby powinien zinterpretować lekarz. W przypadku stwierdzenia istotnych nieprawidłowości, takich jak obniżony czy podwyższony poziom limfocytów u ciężarnej, należy ustalić przyczynę tego stanu rzeczy.
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
badanie krwi

Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]

Nie ma ścisłych zaleceń, jak często robić morfologię u dzieci. Decyduje o tym lekarz: zaleca wykonanie badań krwi, jeśli zaniepokoi go zdrowie lub rozwój dziecka. Również ty możesz poprosić lekarza o wykonanie morfologii u dziecka, jeśli coś cię niepokoi.
Ewa Janczak-Cwil
test ciążowy z krwi
badanie krwi
hCG

Test ciążowy z krwi – daje 100-procentowe potwierdzenie ciąży

Test ciążowy z krwi pozwala z niemal 100-procentową dokładnością potwierdzić ciążę lub ją wykluczyć w zaledwie kilka dni po zapłodnieniu. Badanie pomaga także precyzyjnie określić, w którym tygodniu ciąży kobieta się znajduje oraz czy jej przebieg jest prawidłowy.
Milena Oszczepalińska
podwyższone leukocyty w ciąży
zdrowie w ciąży
badanie krwi

Podwyższone leukocyty w ciąży – przyczyny, jakie są normy i jak leczyć

Podwyższone leukocyty w ciąży to sygnał, że mogło dojść do stanu zapalnego organizmu i walczy on z chorobą. Wymaga to wizyty u lekarza i, jeśli okaże się, że spowodowane jest to chorobą, leczenia.
Agnieszka Majchrzak
Podwyższone leukocyty u dziecka: badanie kwi
badanie krwi
wyniki badań krwi

Co oznaczają podwyższone leukocyty u małego dziecka?

Robiłaś dziecku badania krwi i okazało się, że leukocyty mają przekroczone normy? Sprawdź, co to oznacza!
Milena Oszczepalińska
dziecko, lekarz, strach, lęk
zdrowie dziecka
badanie krwi

Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?

"Boję się mamusiu!" Potem już tylko nastąpi dziecięcy płacz i krzyk. Co zrobić, by pobranie krwi nie stało się koszmarem?
Marta Kabulska
dziecko, lekarz, szpital, choroba
anemia
niedokrwistość
badanie krwi

Badanie krwi u dziecka – najważniejsze pytania

Morfologia krwi to podstawowe badanie przy podejrzeniu anemii albo ukrytych infekcji bakteryjnych. Jak przygotować dziecko do pobierania krwi? Podpowiadamy.
Sylwia Niemczyk
badanie krwi, morfologia krwi, krew
toksoplazmoza
starania o dziecko
przygotowanie do ciąży

12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

Starania o dziecko to także seria badań, które powinnaś zrobić, by dobrze i odpowiedzialnie przygotować się do ciąży. Oto twój plan działania.
Joanna Karwat
Cesarskie cięcie
ciąża
poród
badania w ciąży

Krew pępowinowa – kiedy i po co się ją pobiera?

Krew pępowinowa jest źródłem krwiotwórczych komórek macierzystych. Tylko raz w życiu, w chwili narodzin, można pobrać komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Czy chcesz dać taki prezent dziecku?
Małgorzata Wódz
zdrowie dziecka
badanie moczu
badanie krwi

Morfologia, mocz, USG – kiedy je wykonać u dziecka

Kiedy trzeba dziecku zbadać krew i mocz? Kiedy konieczne jest wykonanie USG i RTG? Sprawdź, jakie badania musisz wykonać u dziecka.
Katarzyna Pinkosz
Objawy cukrzycy u dziecka
cukrzyca u dzieci
badanie krwi
objawy cukrzycy

Po czym poznać, że dziecko ma cukrzycę?

Choć rodzice często winią się za zaniedbania w opiece nad swymi dziećmi, to przyczyny zachorowania na cukrzycę wciąż nie są do końca znane.
Małgorzata Malinowska