Morfologia krwi

CRP u dziecka
badania kontrolne
morfologia krwi
wyniki badań krwi

CRP u dziecka – normy, co oznacza podwyższone CRP u dziecka i niemowlęcia

CRP to badanie laboratoryjne, które wykonuje się z krwi. Podwyższone CRP u dziecka może oznaczać infekcję wirusową, bakteryjną lub sygnalizować choroby przewodu pokarmowego. Wynik CRP jest tylko informacją pomocniczą w diagnozie. Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu lekarz zawsze bierze pod uwagę stan dziecka i ewentualne objawy.
Ewa Janczak-Cwil
neutrofile w ciąży
badania w ciąży
morfologia krwi

Neutrofile w ciąży – normy, przyczyny nieprawidłowości

Neutrofile stanowią istotny element walki z infekcjami, dlatego utrzymanie prawidłowego poziomu neutrofili w ciąży jest bardzo ważne. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom neutrofili wymaga dalszej diagnostyki i podjęcia ewentualnego leczenia. Zazwyczaj jednak odchylenia od normy nie oznaczają poważnego zagrożenia dla ciężarnej i płodu.
Ewa Janczak-Cwil
Erytrocyty w ciąży
morfologia krwi

Erytrocyty w ciąży – normy, o czym świadczą nieprawidłowości

Erytrocyty w ciąży oznacza się przy każdym badaniu krwi kobiety spodziewającej się dziecka. Erytrocyty to czerwone krwinki, które obecne są we krwi każdego człowieka. Ich liczba, gdy jest zbyt niska lub zbyt wysoka, może wskazywać na nieprawidłowości w stanie zdrowia.
Ewa Janczak-Cwil
Podwyższone płytki krwi u dziecka
badanie krwi
morfologia krwi

Podwyższone płytki krwi u dziecka – co to oznacza?

Podwyższone płytki krwi u dziecka zazwyczaj nie świadczą o poważnej chorobie, choć mogą być też objawem chorób szpiku kostnego. Sprawdź, jakie są normy PLT i co może wywołać podniesienie poziomu płytek krwi u dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
Podwyższone eozynofile u dziecka
badanie krwi
morfologia krwi

Podwyższone eozynofile u dziecka – co to oznacza i jakie są normy?

Podwyższone eozynofile u dziecka noszą nazwę eozynofilii, która może świadczyć o różnych dolegliwościach – od alergii poprzez zakażenie pasożytami aż po choroby nowotworowe. Wskazanie konkretnej przyczyny podwyższonych eozynofili wymaga dalszej diagnostyki.
Ewa Janczak-Cwil
rdw sd
badania w ciąży
wyniki badań
badanie krwi

RDW SD w wynikach morfologii – normy, interpretacja wyniku

RDW SD to wskaźnik, który w morfologii krwi określa rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Dowiedz się, po co wykonuje się badanie RDW SD i co oznacza jego wynik.
Ewa Janczak-Cwil
morfologia w ciąży
badania w ciąży
badanie krwi
morfologia krwi

Morfologia w ciąży – normy, wyniki badań krwi w ciąży i ich interpretacja

Morfologia krwi w ciąży to bardzo ważne badanie, dlatego wykonuje się ją bardzo często – niemal co miesiąc. To podstawowe badanie refundowane przez NFZ, które pozwala ocenić, jak funkcjonuje organizm przyszłej mamy. Istnieją dwa rodzaje morfologii – zwykła i z rozmazem.
Ewa Janczak-Cwil
Podwyższone monocyty u dziecka
badania kontrolne
badanie krwi
morfologia krwi

Podwyższone monocyty u dziecka – co oznacza taki wynik badania?

Podwyższone monocyty u dziecka najczęściej oznaczają infekcję lub stan zapalny, rzadko związane są z poważniejszymi schorzeniami. Za ogólną normę monocytów uważa się wynik, który wykazuje, że monocyty stanowią 2-8 proc. wszystkich leukocytów. Normy dla dzieci są jednak nieco inne i zależą od wieku.
Ewa Janczak-Cwil
rdw sd podwyższone w ciąży
morfologia krwi
wyniki badań krwi

RDW-SD podwyższone w ciąży – co to oznacza?

RDW-SD podwyższone w ciąży może, ale nie musi, świadczyć o anemii lub problemach z wątrobą. Wynik badania powinien być interpretowany przez lekarza, gdyż dopiero analiza wyników różnych parametrów krwi pozwala zawęzić liczbę możliwych przyczyn podwyższonego RDW-SD w ciąży.
Karolina Stępniewska
rdw sd podwyższone w ciąży
morfologia krwi

Jak interpretować wyniki WBC?

Podwyższony lub obniżony wynik WBC może wskazywać na rozmaite schorzenia. podpowiadamy, jaki poziom leukocytów we krwi jest prawidłowy.
Dominika Bielas
RDW w morfologii krwi
anemia
niedokrwistość
badania krwi

RDW - kiedy jest w normie, a kiedy podwyższone i co oznacza wynik?

Jednym z elementów mierzonych w trakcie morfologii krwi jest właśnie RDW. Dlaczego tak ważne jest, by znać poziom tego wskaźnika?
Milena Oszczepalińska
Badania krwi w ciąży
badania w ciąży
morfologia krwi
choroby weneryczne

Na czym polega i kiedy wykonać badanie WR (Odczyn Wassermanna)?

Odczyn Wassermanna to podstawowe badanie serologiczne w diagnostyce kiły. Badanie WR umożliwia wczesne rozpoznanie tej choroby i monitorowanie jej leczenia. Nieleczona kiła w ciąży może powodować poronienia, a także jest niezwykle niebezpieczna dla dziecka.
Dominika Bielas
za niskie rdw sd
badania w ciąży
wyniki badań
morfologia krwi

Co oznacza niskie RDW SD w wyniku morfologii?

RDW SD określa rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Co znaczy, jeśli jest za niskie?
Karolina Stępniewska
badania dziecka
morfologia krwi

Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka

Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?
Katarzyna Pinkosz
badanie krwi w ciąży
badania w ciąży
konflikt serologiczny
ciśnienie w ciąży

Jakie badania krwi czekają cię w ciąży? Które są obowiązkowe?

Choć mało przyjemne, częste badanie krwi w ciąży jest konieczne po to, by dowiedzieć się, co dzieje się w twoim organizmie i jak rozwija się dziecko. Podpowiadamy, jakie wyniki badań w ciąży powinny cię zaniepokoić i co oznaczają tajemnicze skróty na karcie badań.
Małgorzata Malinowska
dziecko, lekarz, szpital, choroba
anemia
niedokrwistość
badanie krwi

Badanie krwi u dziecka – najważniejsze pytania

Morfologia krwi to podstawowe badanie przy podejrzeniu anemii albo ukrytych infekcji bakteryjnych. Jak przygotować dziecko do pobierania krwi? Podpowiadamy.
Sylwia Niemczyk
badanie krwi, morfologia krwi, krew
toksoplazmoza
starania o dziecko
przygotowanie do ciąży

12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

Starania o dziecko to także seria badań, które powinnaś zrobić, by dobrze i odpowiedzialnie przygotować się do ciąży. Oto twój plan działania.
Joanna Karwat
kobieta u lekarza, badania po porodzie
szczepienia
cytologia
morfologia krwi

Zbadaj się po porodzie – to ważne!

Od kiedy masz dziecko, myślisz tylko o tym, by dobrze się rozwijało. Ale twoje zdrowie też jest ważne. Czy pamiętasz, kiedy powinnaś pójść na badania? I których zacząć (które są najważniejsze)? Odpowiada prof. Romuald Dębski, ginekolog.
Katarzyna Pinkosz