Prolaktyna

Kobieta z wahaniami prolaktyny
prolaktyna

Wysoka prolaktyna a ciąża – przyczyny, objawy [NORMY]

Prolaktyna nazywana jest mlecznym hormonem, bo sprawia, że dziewczętom w okresie dojrzewania rosną piersi, a u kobiet po porodzie pojawia się pokarm. W ciąży jej poziom rośnie. Ale przed ciążą wysoki poziom prolaktyny może utrudniać starania o dziecko. Wyjaśniamy, o czym świadczy podwyższony wynik badania prolaktyny.
Magdalena Drab
hormony, seks, kobieta, libido
seks
progesteron
estrogeny

Które hormony sterują kobiecym libido?

Nie masz ochoty na seks? A może wręcz odwrotnie – nie potrafisz przestać o nim myśleć? Przyczyny każdej z opcji szukaj w sobie, a konkretnie w wynikach swoich badań hormonalnych. Oto lista hormonów, które władają twoim pożądaniem.
Joanna Karwat
stres, antykoncepcja, płodność, niepłodność
antykoncepcja
niepłodność
bezpłodność

Stres działa jak naturalna antykoncepcja

Natura wyposażyła nas w pierwotną reakcję na stres, która dla wielu zapracowanych i spiętych osób stała się prawdziwym przekleństwem. Problem dotyczy w szczególności tych par, które starają się o dziecko. Lekarze podpowiadają, że pora wziąć urlop i zwolnić nieco tempo życia.
Joanna Karwat
mężczyzna
karmienie piersią
tata

Czy mężczyzna mógłby karmić piersią?

Dla jednych to wynaturzenie, dla innych – wyjście awaryjne, które dała nam natura. Choć opisywano w historii przypadki, gdy to ojciec wykarmił noworodka, lekarze zapewniają, że nie każdy mężczyzna byłby w stanie to zrobić. W zasadzie takich kandydatów można zliczyć na palcach jednej ręki.
Joanna Karwat
Stres zaburza pracę homronów, co może hamować owluację
niepłodność
prolaktyna
jajeczkowanie

Nie mogę zajść w ciążę - czy to przez stres?

Nie możesz zajść w ciążę? Masz stresującą pracę? Zbadaj poziom hormonów. Przeczytaj, co jeszcze radzi dr n. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolożka z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności Invicta.
"Przyjaciółka"
karmienie piersią
karmienie piersią
prolaktyna
dni płodne

Płodność w czasie karmienia piersią

Powrót płodności po porodzie uzależniony jest od tego, jak często dziecko ssie pierś, oraz od indywidualnych cech karmiącej mamy. 
Czy karmienie piersią chroni przed ciążą?
Elżbieta Żołek