Streszczenie

Kordian: streszczenie
książka
lektury
streszczenie

Kordian – streszczenie  krótkie i szczegółowe, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Kordian” nie jest łatwym dziełem, ale dzięki naszym streszczeniom szybko uporządkujesz wiedzę na temat tego utworu. Aby przypomnieć sobie treść i najważniejsze zagadnienia „Kordiana”, wystarczy zerknąć na plan wydarzeń, streszczenie w wersji krótkiej oraz opis bohaterów.
Klaudia Stawiarska
Pieśń o Rolandzie streszczenie
lektury
język polski
streszczenie

Pieśń o Rolandzie – streszczenie i krótkie opracowanie

W streszczeniu „Pieśni o Rolandzie” znajdziesz najważniejsze informacje o utworze. Kim jest Roland, bohater francuskiego eposu rycerskiego z epoki średniowiecza? Kto, oprócz tytułowego bohatera, odgrywa ważną rolę w „Pieśni"? O czym warto pamiętać, odwołując się do tego otworu podczas pisania rozprawki lub na egzaminie?
Klaudia Stawiarska
Wesele streszczenie
małżeństwo
lektury
streszczenie

„Wesele” – plan wydarzeń, streszczenie, opis bohaterów

Dramat Wesele” powstał w 1900 roku (pierwsze wydanie miało miejsce rok później). Od tamtej pory utwór uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł epoki Młodej Polski. Przeczytaj streszczenie „Wesela” i przypomnij sobie, jak przebiegało wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny oraz kto brał w nim udział.
Klaudia Stawiarska
Mały Książe - streszczenie szczegółowe
streszczenie

„Mały Książę” – streszczenie szczegółowe

„Mały Książę” to jeden z najpopularniejszych utworów na świecie, uznawany za najpiękniejszą baśń filozoficzną. Porusza tematy dotyczące sensu życia, relacji międzyludzkich, przyjaźni i miłości. Książka sprzedała się w ponad 140 milionach egzemplarzy i została przetłumaczona na ponad 300 języków.
Adrianna Trusiuk
Streszczenie Pana Tadeusza
lektury
język polski
streszczenie

Pan Tadeusz – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Czy wiesz, że są uczniowie, którzy, zanim sięgną po „Pana Tadeusza”, najpierw czytają streszczenie tego dzieła? Poznawszy bohaterów i kolejność zdarzeń – łatwiej zrozumieć sens epopei narodowej, a także zachwycić się mistrzowskim językiem Adama Mickiewicza.
redakcja mamotoja.pl
Streszczenie "Kamieni na szaniec"
książka dla dzieci
lektury
streszczenie

Kamienie na szaniec – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Kamienie na szaniec” to świadectwo odwagi, przyjaźni i patriotyzmu polskiej młodzieży. Powieść napisana w 1943 roku niezmiennie porusza serca czytelników. Tym bardziej że Rudy, Alek i Zośka istnieli naprawdę. Streszczenie „Kamieni na szaniec” pozwoli przypomnieć sobie kolejność zdarzeń oraz fakty, których znajomość może okazać się bardzo ważna.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Dziady cz. III
książka
lektury
streszczenie

Dziady cz. III – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Wielu badaczy literatury uważa, że III część „Dziadów” Adama Mickiewicza to najważniejsze dzieło narodowego wieszcza. Właśnie w tym utworze poeta miał zawrzeć ducha poetyckiego całej swej twórczości. Jednocześnie chyba nikt nie odważył się określić III cz. „Dziadów” jako dzieło proste w odbiorze. Nasze streszczenie pozwoli lepiej zrozumieć, kto jest kim i o co chodzi w „Dziadach drezdeńskich”.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Chłopi
książka
lektury
streszczenie

Chłopi – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Chłopi” to najsłynniejsza powieść Władysława Stanisława Reymonta. Autor w 1924 roku otrzymał za nią Nagrodę Nobla. To opowieść o życiu na polskiej wsi w ciągu jednego roku, która zaczyna się jesienią, a kończy latem. Chcąc przypomnieć sobie kolejność wydarzeń, zerknij na nasze streszczenie – w ten sposób uporządkujesz też wiadomości o tym, kto jest kim w „Chłopach”.
Klaudia Stawiarska
Antygona: streszczenie, plan wydarzeń, bohaterowie
książka
lektury
streszczenie

Antygona – streszczenie, plan wydarzeń, bohaterowie

„Współkochać przyszłam, a nie współnienawidzić” to słynne słowa Antygony, bohaterki jednej z tragedii Sofoklesa. Streszczenie tego starożytnego dzieła pomoże ci zrozumieć ponadczasową problematykę utworu, dotyczącą: władzy, odwiecznego konfliktu pokoleń oraz moralności człowieka.
Klaudia Stawiarska
"Sklepy cynamonowe": streszczenie szczegółowe
książka
lektury
streszczenie

Sklepy cynamonowe – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Jednym z najbardziej oryginalnych utworów 20. międzywojennego jest zbiór opowiadań Bruno Schultza – Sklepy cynamonowe. Streszczenie tego dzieła pozwoli Ci uporządkować złożone opisy, w których jawa miesza się z rzeczywistością. Tytuł opowiadania wywodzi się z porównawczego określenia tytułowego sklepu, który w oczach autora miał kolor kory cynamonu.
Klaudia Stawiarska
Żona modna streszczenie
czytanie
lektury
streszczenie

„Żona modna” – streszczenie, plan wydarzeń, charakterystyka bohaterów

W 1779 roku wydano zbiór satyr Ignacego Krasickiego zatytułowany „Żona modna”. Streszczenie utworu pomoże ci zrozumieć, o co chodzi w opowieści Piotra, który żali się swemu przyjacielowi na wątpliwe uroki małżeństwa.
Klaudia Stawiarska
„Świtezianka”: streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów
książka
lektury
streszczenie

„Świtezianka”: streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów 

Przedstawiamy streszczenie „Świtezianki”, które pozwoli odświeżyć podstawowe informacje przed ważnym sprawdzianem lub egzaminem. Przygotowaliśmy również plan wydarzeń i opisy bohaterów tej ballady Adama Mickiewicza. W naszym streszczeniu znajdziesz też wiadomości na temat genezy i narratora „Świtezianki”.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Lalka
książka
lektury
streszczenie

Lalka – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka, opis bohaterów

„Lalka” to według wielu najwybitniejszy utwór epoki pozytywizmu. Ale są i tacy, którzy uważają, że „Lalka” to największe dzieło całej polskiej literatury. Jeśli chcesz przypomnieć sobie najważniejsze wątki i bohaterów tej dwutomowej powieści – zerknij na szczegółowe opracowanie i streszczenie „Lalki”.
Klaudia Stawiarska