Uczeń

Dzień Pustej Klasy
szkoła
uczeń

Dzień Pustej Klasy 2023: co to za święto, skąd się wzięło + pomysły na ten dzień

Dzieci spędzają bardzo mało czasu na świeżym powietrzu. Dzień Pustej Klasy, który w 2023 roku obchodzony jest 16 czerwca, jest idealną okazją, by ich do tego zachęcić. Sprawdź, co to dokładnie za święto i jak je można celebrować.
Joanna Biegaj
Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły?
nauka
szkoła
uczeń

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły: czy liczy się frekwencja?

Czy po wystawieniu ocen liczy się nieobecności w szkole? Wielu uczniów po dziesięciu miesiącach nauki najchętniej już odpoczywałoby w domach lub na świeżym powietrzu. Zwłaszcza gdy ostatnie tygodnie kosztowały ich naprawdę sporo wysiłku. Sprawdziliśmy, czy po wystawieniu ocen sprawdzana jest frekwencja w szkole.
Luiza Słuszniak
Dedykacja do książki dla ucznia i uczennicy
szkoła
uczeń
zakończenie roku szkolnego

Dedykacja do książki dla ucznia i uczennicy: oryginalne pomysły, ponadczasowe cytaty

Dedykacja do książki dla ucznia lub uczennicy to świetny i ponadczasowy pomysł, żeby wyróżnić jego lub ją za osiągnięcia w nauce. Jeśli nie masz pomysłu, co wpisać do książki, skorzystaj z naszych pomysłów. Na pewno cię zainspirują!
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Cytaty na zakończenie roku szkolnego dla dzieci (nie tylko do książek)
szkoła
uczeń
wakacje

Cytaty na zakończenie roku szkolnego dla dzieci (nie tylko do książek)

Cytaty na zakończenie roku szkolnego to coś, nad czym z pewnością warto się zastanowić. Może okazać się, że karteczka z takim cytatem odegra w życiu dziecka naprawdę ważną rolę. Zanim zdecydujesz, co wpisać do książki na zakończenie szkoły, zerknij na nasze propozycje.
Luiza Słuszniak
Lista rzeczy do zrobienia w wakacje
uczeń
przedszkolak
wakacje

119 rzeczy do zrobienia w wakacje 2023: lista szalonych i kreatywnych pomysłów

Lista rzeczy do zrobienia w wakacje może być naprawdę imponująca. Niech nie zabraknie na niej aktywności, na które zwykle nie ma czasu, a także takich, które cudownie wpływają na rozwój dziecka i nastolatka oraz zapewnią wam wspaniałe wspomnienia.
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
szkoła
wielkanoc
uczeń

Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe

Co to są rekolekcje? Wyjaśniamy, w jakim celu organizuje się rekolekcje wielkopostne, ile trwają, kto je prowadzi i czy udział w nich jest obowiązkowy. Sprawdź, co robi się na rekolekcjach i kiedy są rekolekcje wielkopostne w 2023 roku.
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty 2023 coraz bliżej. Co trzeba umieć, by zaliczyć egzamin z języka polskiego? CKE nie robi z tego żadnej tajemnicy. Sprawdź, jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku.
Luiza Słuszniak
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
szkoła
uczeń
egzamin

Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?

Na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty szkoły ponadpodstawowe decydują, którzy kandydaci zostaną przyjęci do danej placówki. Tłumaczymy, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty i ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum.
Joanna Biegaj
Matura ustna z polskiego 2023: zestaw pytań jawnych
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Matura ustna z polskiego 2023: o co może zapytać komisja egzaminacyjna? Pełna pula pytań jawnych CKE

Matura ustna z polskiego 2023 jest obowiązkowa, a zestaw pytań, z którymi będą się musiały zmierzyć osoby podchodzące do egzaminu, składa się z jednego pytania jawnego i jednego pytania niejawnego. Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź, jak wygląda matura ustna z polskiego w 2023 roku po zmianach ogłoszonych 1 marca 2023 roku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
egzamin ósmoklasisty
uczeń

Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?

I uczniowie, i rodzice pytają, czy egzamin ósmoklasisty jest tak trudny, jak się o nim mówi? To nieprawda – egzamin ósmoklasisty jest prostszy niż kilka lat temu, a do tego nie można go nie zdać. Wyjaśniamy, jakie są wymagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego, i ile procent punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty.
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
uczeń
szkoła średnia

Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023

Rekrutacja do szkół średnich składa się z kilka etapów. Aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej, warto dokładnie poznać zasady rekrutacji obowiązujące w 2023 roku oraz związane z nią terminy. Podajemy kalendarz rekrutacji i wyjaśniamy, kiedy składać dokumenty do liceum.
Luiza Słuszniak
Odmiana przez przypadki
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Odmiana przez przypadki: pytania, przykłady. Deklinacja może być prosta!

Odmiana przez przypadki – to brzmi groźnie. Ale w rzeczywistości deklinacja jest prosta. Wystarczy znać przypadki i ich pytania oraz zerknąć na kilka przykładów wyrazów odmienionych przez siedem przypadków. Czy wiesz np. jak odmienia się rzeczownik „przyjaciel”?
Luiza Słuszniak
Najlepsze licea i technika w Polsce [RANKING]
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Najlepsze licea i technika w Polsce 2023 [RANKING]

Ranking najlepszych liceów i techników to obiektywne oraz uporządkowane zestawienie wszystkich szkół średnich w Polsce. Sprawdź, czy wybrana przez ciebie szkoła zaspokaja twoje ambicje i apetyt na wiedzę.
Luiza Słuszniak
matura z matematyki 2022
uczeń
matura
matematyka

Matura z matematyki 2023: zmiany, wymagania, arkusze

Matura z matematyki w 2023 roku nie będzie bardzo różnić się od egzaminu z dwóch poprzednich lat. Utrzymano próg, który gwarantuje zdanie egzaminu na poziomie podstawowym, ale zadań maturalnych będzie mniej. Podajemy terminy oraz zagadnienia na maturę z matematyki 2023.
Joanna Biegaj
Matura język polski 2023
uczeń
lektury
szkoła średnia

Matura język polski 2023: terminy, czas trwania, wykaz lektur 

Matura z języka polskiego w 2023 roku będzie składała się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W trakcie egzaminów ustnych osoby zdające będą losować dwa zadania, z czego jedno z nich będzie z puli 280 pytań jawnych. Czy wiesz, jakie lektury nie obowiązują na maturze w formule 2023?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie i nauczyciele coraz częściej zastanawiają się, czy w tym roku szkolnym na egzaminie z języka polskiego pojawią się tzw. pewniaki. Podpowiadamy, czego można spodziewać się na egzaminie i co powtórzyć, by nie obawiać się porażki.
Luiza Słuszniak
Pokolenie płatków śniegu
wychowanie
uczeń
nastolatki

Pokolenie płatków śniegu: czy twoje dziecko jest śnieżynką? [definicja, osobowość]

Pokolenie płatków śniegu to określenie osób, które weszły w dorosłość po 2010 roku. Nazwa ta przede wszystkim opisuje obecnych nastolatków i młodych ludzi, którzy zostali wychowani przez nadopiekuńczych rodziców. Czy wiesz, skąd się wzięło to pojęcie i co to znaczy, że ktoś jest płatkiem śniegu?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: test wiedzy
szkoła
uczeń
lektury

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: test wiedzy

Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to pozytywistyczna powieść o miłości i ideałach, jakim przez całe życie wierna była sama autorka. Głównymi motywami tej społeczno-obyczajowej narracji są powstanie styczniowe oraz emancypacja kobiet. Szeroki wachlarz postaw i realiów życia mieszkańców Grodzieńszczyzny drugiej połowy XIX wieku sprawiają, że „Nad Niemnem” zostało określone mianem epopei. Powieść Orzeszkowej nie przetrwała jednak próby czasu, współcześnie przez krytyków uznawana jest za zbyt sentymentalną i patetyczną. Rozwiąż test z treści lektury i dowiedz się, kogo pokochała Justyna. Ten quiz to także doskonały sposób na usystematyzowanie wiedzy przed szkolnym sprawdzianem ze znajomości lektury.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Godło Polski:  nowy orzeł ze złotymi nogami
przedszkolak
szkoła
uczeń

Godło Polski: nowy orzeł ze złotymi nogami

Zgodnie z nowym rozporządzeniem godło Polski przedstawia orła ze złotymi nogami, nową koroną oraz zmienionym wyglądem skrzydeł i dzioba. Czy zmiana godła Polski 2022 oznacza, że od teraz dzieci w szkole muszą inaczej kolorować orła?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
11 listopada – co się wydarzyło tuż przed uzyskaniem niepodległości?
święta
szkoła
uczeń

11 listopada – co się wydarzyło tego dnia?

Co się wydarzyło 11 listopada i dlaczego tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości? Odpowiedzi na te pytania powinna umieć udzielić każda osoba mieszkająca w Polsce. Sprawdź, czy znasz najważniejsze informacje dotyczące historii swojej ojczyzny.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
czy 31 października jest wolny od szkoły
święta
szkoła
uczeń

Czy 31 października jest wolny? Szkoły otwarte czy zamknięte? 

Wiadomo, że 1 listopada jest dniem wolnym od szkoły i od pracy. Co jednak z dniem poprzedzającym to święto? Tłumaczymy, czy 31 października jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych i czy uczniowie mogą liczyć na długi weekend.
Joanna Biegaj
Co to znaczy „Halloween”?
święta
uczeń
Halloween

Co to znaczy Halloween i o co chodzi w tym święcie?

Co to znaczy „Halloween”? O ile większość osób kojarzy zabawy halloweenowe z wydrążoną dynią, pająkami, czarownicami i krwawymi maszkaronami, o tyle sama nazwa tego święta niekoniecznie musi być taka oczywista. Co tak naprawdę oznacza Halloween?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Matura ustna 2023: dwa egzaminy – inne zasady. Sprawdź, czym się różnią
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Matura ustna 2023: dwa egzaminy – inne zasady. Sprawdź, czym się różnią

Matura ustna w 2023 roku obejmuje dwa egzaminy: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Czy wiesz, że oba egzaminy różnią się od siebie nie tylko czasem trwania, ale także liczbą zadań? Sprawdź, ile możesz uzyskać punktów z każdego z nich.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Co oznaczają kolory na fladze Polski?
święta
szkoła
uczeń

Co oznaczają kolory na fladze Polski?

Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja, aby przypomnieć o znaczeniu i symbolice flagi narodowej. Kibicując sportowym reprezentacjom Polski, często wznosimy okrzyki „Polska biało-czerwoni!”. Ale czy na pewno wiesz, jaki odcień ma barwa czerwona?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dzień Miłośników Pluszaków 
przedszkole
dzieci
uczeń

Dzień Miłośników Pluszaków to święto wszystkich pluszowych zwierzątek i ich przyjaciół. Sprawdź, kiedy wypada i jak się obchodzi

Dzień Miłośników Pluszaków to doskonała okazja, żeby podziękować pluszowym ulubieńcom za ich nieocenioną pomoc. Pluszowi przyjaciele pomagają, gdy nam smutno lub nie możemy zasnąć. Bywają także powiernikami naszych największych dziecięcych tajemnic. Czy aby na pewno tylko dziecięcych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Próbny egzamin ósmoklasisty 2022/2023
uczeń
szkoła podstawowa
egzamin

Próbny egzamin ósmoklasisty: czy warto go zdawać, skoro nie jest obowiązkowy? [TERMINY]

Próbny egzamin ósmoklasisty to doskonała okazja, żeby zapoznać się z formułą tak ważnego i oficjalnego sprawdzianu, a przy okazji oswoić się z nieznanym. Dzięki temu stres związany z majowym, obowiązkowym egzaminem ósmoklasisty będzie mniejszy. W 2023 roku osoby uczniowskie będą się mierzyć z językiem polskim, matematyką i językiem obcym nowożytnym. Sprawdź daty egzaminów.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Patriotyzm
święta
szkoła
uczeń

Patriotyzm: czy to samo, co nacjonalizm? [DEFINICJA, ZNACZENIE, PRZYKŁADY]

Patriotyzm to idea, która pojawiła się w oświeceniu wraz z początkiem kształtowania się współczesnych nam państw i narodów. Jednak samo łacińskie pojęcie „patrio” pojawiło się w języku polskim już w średniowieczu. Poznaj przykłady postaw patriotycznych.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Najważniejsze wiadomości o spółgłoskach: co to jest, ile ich jest, podział spółgłosek
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Spółgłoski: czym są, ile ich jest, jak się dzielą?

Jak zrozumieć, czym są spółgłoski? Ile właściwie jest wszystkich spółgłosek w języku polskim? Czym różnią się od siebie poszczególne spółgłoski i jaki ma to wpływ na ich podział? Sprawdź najważniejsze wiadomości o spółgłoskach!
Luiza Słuszniak
Samogłoski w języku polskim: jakie są, wymowa i podział samogłosek
uczeń
szkoła podstawowa

Samogłoski: poznaj ich cechy, rodzaje i rolę w języku polskim

Co to są samogłoski? Ile ich jest? Jakie są rodzaje samogłosek? Dlaczego nazywa się je głoskami otwartymi? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat samogłosek, aby umieć je poprawnie scharakteryzować.
Luiza Słuszniak
Co to jest metafora?
szkoła
uczeń
język polski

Metafora: co to jest, rodzaje, przykłady

Metafora (przenośnia) to językowy środek stylistyczny, który najczęściej kojarzy się z poezją. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że przenośni używamy przede wszystkim w języku potocznym. Czy wiesz, w jakim celu używa się metafor?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska