Jakie objawy mogą świadczyć o toksoplazmozie?

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, która jest szczególnie groźna dla ciężarnych, ale bardzo często nie daje w ogóle obajwów. Tę chorobę często przenoszą koty. Jeśli więc posiadasz czworonoga, sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić twoją czujność.
Martyna Pstrąg
badania na toksoplazmozę
fot. Fotolia

Toksoplazmoza, to choroba odzwierzęca, którą najczęściej przenoszą koty. Jest chorobą pasożytniczą, szczególnie groźną dla ciężarnych, ponieważ pasożyty, które zarażają organizm, są niebezpieczne nie tylko dla kobiety, ale również dla dziecka w brzuchu – choroba może się przenieść na płód, co może mieć nawet śmiertelny skutek. Nie każdy, kto choruje na toksoplazmozę ma widoczne objawy, które świadczą o obecności pasożyta. Jest jednak kilka oznak, które mogą świadczyć o chorobie i konieczności leczenia. Jeśli zaobserwowałaś je u siebie (i dodatkowo jesteś w ciąży), powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ toksoplazmoza w czasie ciąży jest szczególnie groźna - nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale także zdrowia i życia dziecka.

Objawy toksoplazmozy, które są widoczne gołym okiem

Objawy toksoplazmozy możemy podzielić na dwie grupy. Jest to związane z rodzajem choroby pasożytniczej, jej charakterystyką i pochodzeniem. Toksoplazmozę dzielimy na nabytą i wrodzoną i każda z nich ma nieco inne objawy:

  • Toksoplazmoza nabyta - jeśli układ immunologiczny działa prawidłowo, choroba może nie dawać zewnętrznych oznak (dopiero w wynikach testów, które zleca się ciężarnym). Jeśli jednak pojawią się objawy, są nimi: powiększone węzły chłonne, gorączka, bóle stawowe, stany zapalne narządów, które choroba zaatakowała: serce, płuca, wątroba. Toksoplazmoza objawia się również zapaleniem mózgu i zapaleniem opon mózgowych.
  • Toksoplazmoza wrodzona - głównie objawia się u dzieci, które zostały zarażone w łonie matki. Takie noworodki mają wodogłowie lub małogłowie (tzw. triada Sabina-Pinkertona). Takiej toksoplazmozie towarzyszy zapalenie siatkówki i naczyniówki, a w późniejszym życiu - opóźnienie rozwoju umysłowego.
Redakcja poleca: 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki
Tych infekcji należy unikać w ciąży jak ognia – mogą zaszkodzić przyszłej mamie, ale i nienarodzonemu dziecku. Wiele z nich ma także konsekwencje na przyszłym zdrowiu i życiu dziecka.

Objawy toksoplazmozy mogą dotyczyć konkretnych narządów

Kiedy toksoplazmoza nabyta obejmuje narządy, najczęściej pasożyt umiejscawia się w węzłach chłonnych, ośrodku nerwowym lub gałce ocznej. Wtedy objawy dotyczą konkretnych narządów:
  1. Toksoplazmoza węzłów chłonnych: powiększenie węzłów (usznych, szyjnych oraz rzadziej pachwinowych i pachowych), bóle mięśniowe, głowy, osłabienie
  2. Toksoplazmoza uogólniona: pasożyt atakuje układ nerwowy, objawy przypominają zapalenie mózgu -  zawroty głowy, cykliczne bóle, oczopląs i zaburzenia równowagi, brak koncentracji i apatia
  3. Toksoplazmoza oczna: łzawienie, zaburzenie pola widzenia, światłowstręt, bóle głowy i migreny

Normy wyników badań na toksoplazmozę oraz interpretacja wyników

  • IgG (–); IgM (–) - infekcji nie ma i nie było, w czasie ciąży badania kontrolne należy robić co 3 miesiące
  • ​IgG (+); IgM (–) -  przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność przeciwciał, być może do zakażenia doszło przed poczęciem)
  • IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza oraz jak najszybsze leczenie
  • IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, zazwyczaj wymaga szybkiego leczenia

*awidność - to wskaźnik informujący o mocy przeciwciał w organizmie. Im dłużej pasożyty bytują w naszym organizmie, tym awidność jest wyższa, zwiększa się w raz z czasem trwania choroby.

Na toksoplazmozę robi się badanie z krwi i należy je zrobić jeszcze przed planowaniem poczęcia, ponieważ choroba w 1. trymestrze niesie największe ryzyko dla płodu. Jeśli już kobieta jest w ciąży, badanie należy wykonać do 10. tygodnia ciąży oraz dla pewności między 21. a 26. t.c.

Jeśli badanie nic nie wykryje, ciężarna może być spokojna o zdrowie dziecka. Jeśli jednak w wynikach zostaną wykryte pasożyty, należy kontrolować się co 2-3 miesiące oraz rozpocząć leczenie lekami przeciwpasożytniczymi.

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy