GRY
 
 

Trujące rośliny

zapytajnik3.jpg
Jestem mamą półtorarocznych bliźniąt Jasia i Franka. Chłopców interesuje wszystko, również kwiaty, które chcą powąchać. Słyszałam, że niektóre rośliny, także doniczkowe, zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia. Czy to prawda? Katarzyna

To prawda, że niektóre rośliny powinny stać jak najdalej od dzieci. Dlatego radzę nie trzymać w domu gatunków, które mogą maluchowi zaszkodzić, bo zjedzenie niewielkiej ilości tych roślin może się skończyć zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, obrzmieniem jamy ustnej czy gardła, zaburzeniami neurologicznymi, a nawet kardiologicznymi. Kontakt z sokiem niektórych roślin może też podrażniać skórę. Jeśli w domu znajduje się już taka roślina, radzę ustawić ją wysoko. Oto te rośliny: adenium, aglonema, alokazja, anturium, azalia, begonia, bieluń (Datura), bluszcz, browalia, cantedeskia, cykas, cyklamen, diffenbachia, dracena, filodendron, gloksynia, grubosz, hiacynt, hipeastrum, hoja, hortensja, jakobinia, jaskier, jatrofa, kaladium, kliwia, konwalia, kroton, monstera, narcyz, oleander, pachypodium, pierwiosnek, psianka, sansewieria, scindapsus, skalnica, starzec, syngonium, szczawik, trzmielina, tulipan, widliczka, wilczomlecz.

Odpowiada: Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog, specjalista chorób dziecięcych, pracuje w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Piękne i niebezpieczne – 8 trujących roślin z ogródka, które musi znać każdy rodzic
Przydomowy ogródek kojarzy ci się z bezpiecznym miejscem dla dziecka. Na ogół tak jest, pod warunkiem jednak, że nie rosną w nim trujące rośliny. Czy znasz te najpopularniejsze?

Ocena (2 oceny)

2.5
Doładuj
Przeładuj