Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Całkowity zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach? Minister nie chce naciskać, ale…
Adobe Stock/Syda Productions, elena3567
Uczeń

Całkowity zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach? Minister nie chce naciskać, ale…

We Francji, Grecji, Włoszech, Portugalii czy Chinach już tak jest: uczniowie w czasie zajęć nie mogą używać telefonów komórkowych. Niewykluczone, że zakaz ten wkrótce zacznie obowiązywać w polskich szkołach. Powód: telefony rozpraszają, a ciągły dostęp do internetu uzależnia.

Na ten temat wypowiedział się ostatnio minister Przemysław Czarnek w telewizji Trwam. Przyznał, że poprosił uczniów z Rady Dzieci i Młodzieży, by przedyskutowali kwestię komórek w szkołach i przedstawili mu swój punkt widzenia.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

O zakazie komórek w szkołach zadecydują uczniowie?

Rada Dzieci i Młodzieży to organ, który działa przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Została powołana przez ministra w styczniu 2022 roku. Rada skupia uczniów i studentów z całego kraju. Jej zadania polegają przede wszystkim na wyrażaniu opinii dotyczących planowanych przez MEiN zmian. Członkowie Rady mogą też proponować rozmaite rozwiązania. W najbliższym czasie 32-osobowa Rada ma wypowiedzieć się na temat zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach.

Minister: „Konsultacje przyniosły oczywiste wnioski”

Minister Przemysław Czarnek, na antenie tv Trwam przyznał, że już kilka miesięcy temu poprosił członków Rady o to, by skonsultowały z rówieśnikami pomysł zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach.

„Nie chcę być tym, który narzuca i tylko zakazuje, chcę być tym, który również słucha uczniów. Wiem, że konsultacje już się odbyły i przyniosły oczywiste wnioski i odpowiedzi. Mogę zapowiedzieć, że jeszcze w tym tygodniu, bądź na początku przyszłego, przedstawiciele Rady Dzieci i Młodzieży będą te rekomendacje publicznie na konferencji prasowej przedstawiali” – powiedział minister.

Jakie to „oczywiste wnioski i odpowiedzi” zostały wypracowane przez Radę – Przemysław Czarnek nie wyjawił.

Dodał tylko, że nikomu nie zależy na tym, by dzieci nie miały kontaktu z rodzicami, w sytuacji, gdyby taki kontakt okazał się niezbędny. „Czasami rodzice sprawdzają, gdzie dzieci są, czy doszły do domu. Wszystko jest potrzebne” – mówił minister, wspominając o tym, że w szkołach mogłyby być miejsca, gdzie telefony czekałyby, aż ich właściciele skończą lekcje.

Źródło: Portal Samorządowy

Piszemy też o:

Wakacje w różnych terminach w zależności od województw?
Adobe Stocj/spacetech, famveldman
Newsy
Wakacje w różnych terminach w zależności od województwa? Jest taki plan!
Polscy uczniowie, jak świat światem, rozpoczynali wakacje po 20 czerwca i wracali do szkoły 1 września. Politycy chcą to zmienić. Wakacje miałyby trwać od połowy czerwca do połowy września, ale rozłożone w czasie w zależności od województw. Tak jak jest w przypadku ferii.

Z takim wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki wystąpiło Ministerstwo Sportu i Turystyki. To pomysł, który podsunęło Stowarzyszenie Gmin Górskich. Wakacje w różnych terminach: „To byłaby rewolucja” O zmianach mówił Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki na antenie RMF24. „To byłaby rewolucja, dlatego trzeba popatrzeć na ten problem szeroko. Napisaliśmy pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki, by przeanalizowało wszystkie plusy i minusy z punktu widzenia systemu edukacji. Na pewno chcielibyśmy zasięgnąć opinii wielu gremiów zainteresowanych” – mówił wiceminister Gut-Mostowy. Wakacje od połowy czerwca do połowy września? Wiceminister przyznał, że jego resort popiera takie rozwiązanie. „Z punktu widzenia branży turystycznej na pewno byłoby to korzystne. Trzeba rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Tutaj chodzi o system edukacji, rok szkolny w kilku regionach rozpoczynałby się dwa tygodnie później” – powiedział. Źródło: rmf24 Piszemy też o: Uratowała 14 dzieci. Teraz NFZ każe jej zapłacić ponad 160 tys. zł. Lekarze kazali usunąć martwą ciążę, ale... dziecko żyło Dwie rodziny z dziećmi zamieszkały razem. Nie wiedzą, kto jest ojcem najmłodszych dzieci

Edukacja domowa
AdobeStock
Edukacja
Edukacja domowa: koszt, procedury, jak zacząć nauczanie domowe? [aktualne informacje Lex Czarnek 2.0]
Edukacja domowa, czyli nauczanie domowe lub homeschooling, polega na uczeniu dziecka poza placówką edukacyjną, przez rodziców lub korepetytorów. Aby uzyskać zgodę na nauczanie domowe dziecka, należy złożyć wniosek do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami​. Sprawdź, jak zacząć edukację domową dziecka, ile to kosztuje i jakie dokumenty trzeba przygotować.

Edukacja domowa, czyli nauczanie w domu przez cały rok szkolny i zdawanie egzaminów na koniec roku, może sprzyjać zdobywaniu wiedzy z pasją i zaangażowaniem, bo daje dziecku poczucie, że robi to dla siebie. Nie ma presji ocen, sprawdzianów, etc. Zdarza się, że rodzice decydują się na „zabranie dziecka ze szkoły”, gdy ma ono problemy – nie dogaduje się z kolegami, nie odnajduje się w systemie szkolnym, a stres związany ze sprawdzianami czy publicznymi wypowiedziami jest tak duży, że dziecko się blokuje. W takich sytuacjach edukacja domowa może być dobrym rozwiązaniem. Innym powodem rozpoczęcia edukacji domowej przez dziecko jest: świadomy sprzeciw rodziców wobec obecnego sposobu i programu nauczania, odmienny światopogląd rodziców, który uniemożliwia współpracę z gronem pedagogicznym, liczne podróże zawodowe, które uniemożliwiają dziecku uczestnictwo w zajęciach. W związku z projektem ustawy Lex Czarnek 2.0 istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że edukację domową w Polsce czekają wielkie zamiany. Wyjaśniamy, jak wyglądają procedury dla uzyskania zgody na nauczanie domowe dziecka i co mówi o edukacji domowej podstawa prawna.   Spis treści:  Edukacja domowa w Polsce – Lex Czarnek Edukacja domowa – co to jest? Edukacja domowa – jak zacząć? Nauczanie domowe – podstawa prawna Szkoła domowa – ile kosztuje? Edukacja domowa – materiały do nauki Edukacja domowa – zalety i wady Edukacja domowa w Polsce – Lex Czarnek 25 października 2022 roku do sejmu wpłynął projekt ustawy Lex Czarnek 2.0 , który jeśli zostanie przegłosowany w niezmienionej formie, może całkowicie zlikwidować nauczanie domowe w Polsce. Co wiadomo o planowanych zmianach? Przywrócona zostanie rejonizacja , co oznacza,...

Czarnek zawiadomił prokuraturę, bo szkoły prowadzą edukację seksualną
gov.pl, Fb Aleksandra Dulkiewicz
Aktualności
Minister Czarnek zawiadomił prokuraturę, bo... szkoły prowadzą edukację seksualną
Do 14 szkół w Gdańsku trafiły pisma z prokuratury, że złożono na nie doniesienie. Według ministra szkolnictwa i nauki Przemysława Czarnka – w szkołach tych może dochodzić do łamania konstytucji…

Chodzi konkretnie o łamanie art. 72, zgodnie z którym „Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją”. „Zdrovve Love” to przemoc, okrucieństwo, wyzysk i demoralizacja? Powodem jest program edukacyjny „Zdrovve Love”, który prowadzony jest w gdańskich szkołach. Od momentu doręczenia pisma – szkoły mają 7 dni na złożenie wyjaśnień: czy zajęcia te faktycznie miały miejsce, a jeśli tak, to jakim prawem i czy do udziału w nich wymagana była zgoda rodziców. Jak poinformowała na swoim publicznym profilu na Facebooku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: „Czynności prokuratury w gdańskich szkołach podstawowych to wynik zawiadomienia, które złożył minister edukacji i nauki. #lexCzarnek w praktyce! Strach rodziców, uczniów i nauczycieli jest ogromny!”. Tysiące skarg od rodziców? Prezydent Aleksandra Dulkiewicz dodaje, że Przemysław Czarnek kłamie, twierdząc, że do kuratoriów wpływają setki lub nawet tysiące skarg rodziców dotyczących działalności organizacji pozarządowych w szkołach i że najwięcej z nich dotyczy sytuacji na Pomorzu. Posłanki Barbara Nowacka, Agnieszka Pomaska i Krystyna Szumilas to sprawdziły i… okazało się, że w Gdańsku przez ostatnie 6 lat wpłynęło 17 skarg , spośród których zaledwie trzy pochodzą od rodziców . Autorami pozostałych skarg są posłowie, radni i organizacji takie jak Ordo Iuris. Wszystkie one wpłynęły, zanim jeszcze zajęcia się rozpoczęły. „ Żadnej szkole w Gdańsku nie wydano zaleceń. Stwierdzono, że wszystko w tym szkołach odbywało się zgodnie z prawem!” – podkreśla prezydent Gdańska. Przez ostatnie sześć lat w całej Polsce skarg na działalność organizacji pozarządowych było… 34. Łamanie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz