Szkoła

rekrutacja do liceum
szkoła

Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?

Rekrutacja do liceum jest dość stresującym momentem dla ucznia i jego rodziców. Ważne więc, by się do niej odpowiednio przygotować: nie przegapić terminów, znać zasady. Wyjaśniamy, jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023.
Joanna Biegaj
Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty?
szkoła
uczeń
egzamin

Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty?

Choć wszyscy słyszeliśmy, że uczeń na egzaminie powinien wyglądać elegancko, to tak naprawdę nie wszyscy dokładnie wiedzą, jak należy ubrać się na egzamin ósmoklasisty. Tłumaczymy, co wypada założyć na siebie w tym ważnym dniu, a czego zdecydowanie lepiej nie wybierać.
Joanna Biegaj
Rzecznik Praw Dziecka: szkoły powinny odświeżyć schrony
szkoła
Rzecznik Praw Dziecka
uczniowie

Rzecznik Praw Dziecka: szkoły powinny odświeżyć schrony, by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa uczniów

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, jeżeli w szkole jest schron – powinien on zostać odświeżony, a uczniowie przeszkoleni z tego, gdzie on się znajduje i jak z niego korzystać.
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
dziecko
szkoła
uczeń

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest niezbędna, jeżeli rodzic chce, by jego pociecha samodzielnie wracała do domu. W innym przypadku nie będzie to możliwe. Dodatkowo zgodę na samodzielny powrót dziecka do domu mogą podpisać jedynie rodzice lub opiekunowie prawni.
Joanna Biegaj
Świadectwo dojrzałości – co to jest i jak wygląda
szkoła
matura
egzamin

Świadectwo dojrzałości – co to jest, jak wygląda i kto może je otrzymać?

Świadectwo dojrzałości to inaczej świadectwo maturalne i jest ono oficjalnym dokumentem zaświadczającym o wykształceniu średnim. To także „przepustka” do dalszej edukacji na studiach wyższych. Sprawdź, jak wygląda świadectwo maturalne i kto je otrzyma.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
lektury szkolne klasa 8
dziecko
szkoła
książki

Lektury szkolne klasa 8 – spis wszystkich obowiązujących lektur 

Wykaz lektur do klasy ósmej obejmuje dzieła Słowackiego, Mickiewicza, Żeromskiego. Ósmoklasiści muszą także zaznajomić się z poezją naszej noblistki Wisławy Szymborskiej oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Jarosława Marka Rymkiewicza. Podajemy wszystkie lektury do klasy 8 – obowiązkowe i nieobowiązkowe.
Joanna Biegaj
	 Jest już znany powód ataku nożownika na uczennicę
szkoła
przemoc wobec dzieci

Nożownik zaatakował 12-letnią Zosię. Znany jest powód! Jego żona nic wcześniej nie zauważyła

Do ataku doszło w czwartek 5 maja przy szkole podstawowej w Bielsku-Białej. Napastnik zadał 12-letniej dziewczynce kilka ciosów nożem. Stan Zosi jest ciężki, ale stabilny. Wiadomo już, co doprowadziło do ataku.
Hanna Szczesiak
nauczycielka zostawiła chłopca samego
szkoła

Nauczycielka zostawiła pierwszoklasistę samego 20 km od szkoły

Ośmiolatek był z klasą na wycieczce w kinie w Mogilnie w woj. kujawsko-pomorskim. Po seansie dzieci wsiadły do autobusu i wróciły do oddalonej o 20 km szkoły. Jednak Jankowi nauczycielka poleciła czekać na mamę przed kinem. Mam tymczasem oczekiwała dziecka pod szkołą.
Ewa Janczak-Cwil
ocena z zachowania
szkoła
uczeń

Ocena z zachowania – jak jest oceniane zachowanie w szkole? Kryteria, skróty, odwołanie

Ocena z zachowania odzwierciedla nie tylko to, czy dziecko nie przeszkadza na lekcjach i jest sympatyczne dla kolegów i koleżanek. Kryteria oceny z zachowania są dość obszerne i obejmują rzeczy, o których nie każdy rodzic wie. Dlatego warto się z nimi zapoznać i wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób jego zachowanie jest oceniane, a także co oznaczają poszczególne skróty. Od oceny można również się odwołać.
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
szkoła
uczeń
egzamin

Ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty 2022?

Na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty szkoły ponadpodstawowe decydują, którzy kandydaci zostaną przyjęci do danej placówki. Tłumaczymy, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty i ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum.
Joanna Biegaj
12-letnia Zosia walczy o życie po ataku nożownika pod szkołą
szpital
szkoła
policja

12-letnia Zosia walczy o życie po ataku nożownika pod szkołą. Zadawał jej cios za ciosem

Czwartek, tuż po 13, plac przed jedną ze szkół w Bielsku-Białej. Do 12-letniej Zosi zbliża się mężczyzna, po czym zadaje jej kilkanaście ciosów kuchennym nożem. Dziecko krzyczy wniebogłosy. Niemal natychmiast rozlega się wycie syren policyjnych i karetki pogotowia. Kiedy medycy udzielają dziewczynce pierwszej pomocy – policjanci ruszają w pościg za oprawcą.
Luiza Słuszniak
Tematy rozprawek maturalnych
szkoła

Tematy rozprawek maturalnych – przygotowanie do matury 2022

Tematy rozprawek maturalnych pozostają tajemnicą pilnie strzeżoną aż do dnia i godziny, gdy rozpoczyna się matura z języka polskiego. Uczniom przystępującym do egzaminu dojrzałości pozostaje więc w ramach przygotowania przeglądanie tematów rozprawek z poprzednich lat i trening pisania rozprawek na przykładowe tematy. Z jakimi tematami musieli zmierzyć się uczniowie na maturze 2022 i w latach poprzednich?
Ewa Janczak-Cwil
Jak rozpoznać epitet?
szkoła
uczeń
edukacja szkolna

Epitet: czym jest, definicja, jak rozpoznać epitet w tekście

Zgodnie z definicją epitet to wyraz, który określa rzeczownik. Ale co to właściwie znaczy? Zanim poślesz epitetowi kilka dosadnych epitetów, czyli wyzwisk, bo potocznie epitetami nazywa się również obelgi, spróbuj poznać go lepiej lub przypomnieć sobie najważniejsze informacje na jego temat.
Luiza Słuszniak
kalkulator prosty matura
szkoła
uczeń

Kalkulator prosty – jakiego kalkulatora można użyć na maturze?

Kalkulator prosty to dopuszczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kalkulator, z którego może korzystać maturzysta na egzaminie dojrzałości. W tej sprawie CKE wydała komunikat 20 sierpnia 2021 roku. Jaki kalkulator na maturę zabrać?
Ewa Janczak-Cwil
Jak obliczyć punkty do liceum
szkoła

Jak obliczyć punkty do liceum: rekrutacja do liceum 2022

Jak obliczyć punkty do liceum? Pomoże w tym kalkulator punktów do liceum 2022. Wyjaśniamy, jak z niego korzystać, podajemy, za jakie konkursy i osiągnięcia sportowe można uzyskać dodatkowe punkty. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak przeliczać oceny na punkty i ile maksymalnie można zebrać punktów podczas rekrutacji do liceum.
Luiza Słuszniak
Moja córka może nie zdać matury
nauka
szkoła

„Boję się tych matur – moja córka tyle była na zdalnym, że może nie zdać. Już nie myśli o studiach, tylko szuka pracy”  [LIST DO REDAKCJI]

Minister Czarnek kilkoma decyzjami przekreślił przyszłość mojej córki i tysięcy innych uczniów. Jestem pewna, że moje obawy podziela większość rodziców, których dzieci też mają dwa lata w plecy przez naukę zdalną.
redakcja mamotoja.pl
średnia ocen
szkoła

Jak obliczyć średnią ocen - na koniec roku, na półrocze

Średnia ocen ma znaczenie dla tych uczniów, którzy mają szansę na świadectwo z czerwonym paskiem i wyróżnienie, a więc i nagrody czy stypendium związane z dobrymi wynikami w nauce. Przyznaje się je uczniom, którzy uzyskają wysoką średnią na zakończenie roku szkolnego. Sprawdź, jak obliczyć średnią ocen i jaka średnia gwarantuje pasek na świadectwie.
Ewa Janczak-Cwil
oceny w szkole
szkoła
uczeń
edukacja

Oceny w szkole: skala ocen szkolnych w Polsce

Skala ocen w szkole zmieniała się na przestrzeni lat. Aktualnie obowiązują trzy sposoby punktacji uczniów. Sprawdź, jakie są oceny w polskiej szkole i co oznaczają.
Joanna Biegaj
wystawianie ocen
szkoła
uczeń

Wystawianie ocen 2022 – do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku szkolnego?

Do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku szkolnego? Ile czasu uczniowie mają na ich poprawę? Rok szkolny kończy się już 24 czerwca 2022. Nauczyciele najpierw muszą podać propozycje ocen końcowych, a następnie wystawić właściwe oceny na koniec roku. Jakie obowiązują ich terminy?
Joanna Biegaj