Szkoła

świadectwo z paskiem
szkoła
szkoła podstawowa

Czerwony pasek na świadectwie: od jakiej średniej? Wymagania 2024

Świadectwo z czerwonym paskiem to cel wielu uczniów i marzenie ich rodziców. Aby jednak zasłużyć na promocję do następnej klasy z wyróżnieniem i otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, trzeba spełnić konkretne wymagania. Liczą się wyniki w nauce i ocena z zachowania. Sprawdź, od jakiej średniej jest pasek na świadectwie i czy ocena z religii (etyki) wlicza się do średniej, czy nie.
Joanna Biegaj
Zmiany w edukacji: mniej lektur i nauki oraz brak prac domowych na weekend
szkoła
uczeń
zmiany w prawie

Oceny z religii i etyki oraz prace domowe w szkołach: nowe rozporządzenie wchodzi w życie od kwietnia 2024

To już pewne: od 1 września 2024 r. oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej na semestr ani na koniec roku szkolnego. A jeszcze wcześniej, bo od 1 kwietnia 2024 r., obowiązywać zaczną nowe zasady dotyczące prac domowych.
Luiza Słuszniak
Dzień Pustej Klasy
szkoła
uczeń

Dzień Pustej Klasy 2024: kiedy jest? Pomysły na ten dzień

Dzień Pustej Klasy w 2024 roku tradycyjnie obchodzimy w czerwcu. To idealna okazja, by zachęcić uczniów do dostrzegania piękna przyrody i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sprawdź propozycje pomysłów na świętowanie Dnia Pustej Klasy.
Joanna Biegaj
Dzień Wagarowicza
szkoła
uczeń
wiosna

Dzień wagarowicza 2024: kiedy jest i jaki to dzień? Jak spędzić dzień wagarowicza?

Dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce od lat – tego dnia ze szkoły uciekali zarówno nasi rodzice, jak i dziadkowie, choć może nie zawsze chcą się do tego przyznać. Podpowiadamy, kiedy jest dzień wagarowicza i podajemy kilka pomysłów na to, jak go spędzić – i to bez nieobecności i uwagi w dzienniku!
Dominika Bielas
Kiedy wypadają święta nakazane w 2022 roku?
święta
szkoła
uczeń

Święta nakazane 2024: jakie są i kiedy wypadają? Daty świąt nakazanych

Święta nakazane to m.in. Objawienie Pańskie i Boże Narodzenie. Czy wiesz, kiedy wypadają wszystkie święta nakazane w 2024 roku? Ich daty są jasno określone w Kodeksie prawa kanonicznego. Dowiedz się, kiedy wierni mają obowiązek udziału we mszy świętej.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
wielkanoc 2022 dni wolne od szkoły
szkoła
wielkanoc
uczeń

Wielkanoc 2024: dni wolne od szkoły. Kiedy zaczyna się przerwa wielkanocna i ile trwa?

Przerwa wielkanocna w szkole za każdym razem trwa tyle samo dni. Ale data jej rozpoczęcia jest każdego roku inna, ponieważ uzależniona jest od terminu, w którym wypada Wielkanoc. A ta, przypomnijmy, jest świętem ruchomym. Sprawdź, kiedy uczniowie mają wolne od szkoły z okazji Wielkanocy w 2024 roku.
Joanna Biegaj
Laptop do nauki dla każdego czwartoklasisty
komputer
szkoła
dziecko i komputer

Laptop do nauki dla każdego czwartoklasisty. Czy w 2024 roku dzieci dostaną laptopy?

Laptop dla każdego ucznia 4 klasy — taki program wprowadził rząd w 2023 roku. Rok po ogłoszeniu programu okazało się, że w roku szkolnym 2024/2025 mogą być problemy z jego realizacją. Czy dzieci dostaną darmowe komputery?
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy
szkoła
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2024: terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów 

Egzamin ósmoklasisty 2024 coraz bliżej. Kiedy odbędą się egzaminy dla ósmoklasistów w 2024 roku? Podajemy listę przedmiotów egzaminacyjnych wraz z terminami podstawowymi i dodatkowymi oraz datą ogłoszenia wyników.
Ewa Janczak-Cwil
Ministerstwo Edukacji Narodowej
szkoła
edukacja

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zastąpiły MEiN (nowi ministrowie i wiceministrowie)

Od 1 stycznia 2024 roku nie istnieje już Ministerstwo Edukacji i Nauki. Po dwóch latach funkcjonowania MEiN jego miejsce zajęły dwa nowe resorty: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Luiza Słuszniak
Ile zarabia nauczyciel?
pieniądze
szkoła
nauczycielka

Ile zarabia nauczyciel? Ile po podwyżce od stycznia 2024?

Ile dokładnie zarabia nauczyciel w Polsce? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ pensje nauczycielskie są zależne nie tylko od wymiaru etatu, dodatków funkcyjnych, motywacyjnych, stażowych, ale także od miejscowości, w której jest zatrudniony nauczyciel. Sprawdź, jak wyglądają pensje nauczycielskie w Polsce.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
2 listopada wolne
święta
szkoła

Czy 2 listopada jest wolny? Czy w Zaduszki jest wolne od szkoły i pracy?

Nie wszyscy wiedzą, czy 2 listopada trzeba iść do szkoły i pracy, skoro 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym. W 2023 roku Zaduszki wypadają w czwartek. Czy tego dnia jest wolne w szkole?
Joanna Biegaj
czy 31 października jest wolny od szkoły
święta
szkoła
uczeń

Czy 31 października 2023 jest wolny? Czy szkoły są otwarte, czy zamknięte przed Wszystkich Świętych?

Wiadomo, że 1 listopada jest dniem wolnym od szkoły i od pracy. Co jednak z dniem poprzedzającym to święto? Tłumaczymy, czy 31 października jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Niektórych uczniów czeka bardzo długi weekend.
Joanna Biegaj
Prezent na Dzień Nauczyciela: czego lepiej nie dawać?
prezent
szkoła
nauczyciel

Prezent na Dzień Nauczyciela: czego lepiej nie dawać?

Prezent na Dzień Nauczyciela bywa tematem ożywionych rozmów wśród rodziców lub samych uczniów. Co podarować wychowawcy lub nauczycielom poszczególnych przedmiotów, by rzeczywiście poczuli się ważni w dniu swego święta? Najlepiej niech będą to upominki, które nie wprawią ich w zakłopotanie. Podpowiadamy, co zupełnie może nie sprawdzić się w charakterze prezentu dla nauczyciela.
Luiza Słuszniak
Krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela 2022
szkoła
nauczyciel

Krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela 2023: tuzin pomysłów, jak je napisać

Krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela świetnie sprawdzą się w charakterze SMS-a, wpisu na laurkę czy złożenia ich osobiście nawet przez młodszych uczniów. Oto kilka pomysłów na to, jak napisać krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela, który przypada 14 października.
Ewa Janczak-Cwil
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
szkoła
nauczycielka
nauczyciel

Życzenia na Dzień Nauczyciela 2023: oficjalne, eleganckie, poważne, piękne

Życzenia na Dzień Nauczyciela powinny mieć oficjalny, elegancki charakter. W końcu to święto wszystkich pracowników oświaty, którzy wkładają ogrom pracy, miłości i cierpliwości w kształtowanie kolejnych pokoleń Polek i Polaków. Sprawdź nasze niezawodne propozycje życzeń dla nauczycieli.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Sen o szkole: co oznacza?
sen
szkoła
uczeń

Sen o szkole: co oznacza? [sennik]

Szkoła śni się nie tylko uczniom, ale również wielu dorosłym. Oznacza to, że szkoła jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka, często stresującym, co później manifestuje podświadomość w postaci snu. Sprawdź, jakie jest znaczenie snu o szkole.
Joanna Biegaj
Testy sprawnościowe w roku szkolnym 2023/24: na czym będą polegać i czy dotyczą wszystkich uczniów?
zdrowie
szkoła
uczeń

Testy sprawnościowe w roku szkolnym 2023/24: na czym będą polegać i czy dotyczą wszystkich uczniów?

Testy sprawnościowe na lekcjach wf przeprowadzać będą wuefiści już w roku szkolnym 2023/24. Wyniki testów opublikują potem w specjalnym systemie. Wyjaśniamy, co czeka uczniów podczas testów sprawnościowych i czy wszyscy będą musieli je zaliczyć.
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
chłopiec
szkoła

Pomysły na Dzień Chłopaka: jak zorganizować święto, jakie zabawy i prezenty wybrać?

Dzień Chłopaka w szkole nie musi oznaczać jedynie wręczania upominków kolegom z klasy. Warto zadbać również o zabawy, które urozmaicą wszystkim ten szczególny dzień. A co do prezentów na Dzień Chłopaka w szkole to... mogą być praktyczne, ale też śmieszne – wtedy na pewno wywołają uśmiech na twarzach obdarowanych.
Joanna Biegaj
zwolnienie z w-f
dziecko
szkoła
sport

Zwolnienie z WF: powody, jak napisać zwolnienie z lekcji WF. Czy obowiązują nowe zasady?

Zwolnienie z WF daje uczniowi możliwość nieuczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego bez konsekwencji w postaci minusów lub złej oceny. Wyjaśniamy, czy w roku szkolnym 2023/2024 weszły nowe zasady zwolnień z WF. Sprawdź, jakie powody mogą być uzasadnieniem zwolnienia z WF.
Joanna Biegaj
kalendarz roku szkolnego 2022/2023
szkoła
uczeń
edukacja

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024: dni wolne od szkoły, ferie, święta

Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2023/2024 i dowiedz się, kiedy przypadną dni wolne i przerwy od zajęć lekcyjnych w szkole. Dowiesz się, jak wygląda organizacja nowego roku szkolnego 2023/2024, kiedy wypada rozpoczęcie i zakończenie roku.
Joanna Biegaj
rozpoczęcie roku szkolnego
szkoła
rok szkolny

Pierwszy dzień szkoły 2023/2024: kiedy wypada, jak przebiega i ile trwa?

Pierwszy dzień szkoły wypada w tym roku 4 września. To oficjalna uroczystość, podczas której spotykają się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Warto sprawdzić, kiedy i o której godzinie odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Podpowiadamy również, co zrobić, żeby dziecko miło zapamiętało pierwszy dzień szkoły. 
Magdalena Drab
Życzenia na rozpoczęcie roku szkolnego
szkoła
życzenia
szkoła podstawowa

Życzenia na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024: śmieszne, poważne, dla uczniów, dla nauczycieli

Czego życzyć na początku roku szkolnego? Treść i forma życzeń zależy od tego, czy składamy je nauczycielom, uczniom czy… przedszkolakom. Za każdym razem możemy jednak zadbać o to, by adresat poczuł, że naprawdę kibicujemy mu od samego początku roku szkolnego.
Luiza Słuszniak
wyprawka do liceum
szkoła

Wyprawka do liceum: co kupić do wyprawki szkolnej?

Wyprawka do liceum czy technikum różni się od tej, którą kompletowaliśmy dla ucznia podstawówki. Trzeba kupić nowe przybory, zeszyty, nowy pojemny plecak, kapcie i buty sportowe niezbędne nastolatkowi w szkole. Wielu rodziców ubolewa, że wyprawka do liceum to także pełnopłatne podręczniki, które bardzo zawyżają koszt szkolnych zakupów.
Magdalena Drab
tyta do szkoły
szkoła
słodycze dla dzieci
rok szkolny

Tyta pierwszoklasisty: jak zrobić szkolny róg obfitości do pierwszej klasy?

Tyta dla pierwszoklasisty to tradycja wywodząca się z Niemiec, popularna na Śląsku i w Wielkopolsce. Co włożyć do tyty szkolnej? Wiele zależy od rodziców, ale zgodnie ze zwyczajem, szkolna tyta ma być wypełniona po brzegi słodyczami. Taki róg obfitości można kupić albo... zaprojektować i zrobić własną jej wersję.
Magdalena Drab
lektury 1 klasa liceum
szkoła
uczeń
lektury

Lektury 1 klasa liceum (poziom podstawowy i rozszerzony) w roku szkolnym 2023/2024

Lektury do 1 klasy liceum i technikum mają pomóc uczniowi zdobyć wiedzę, a także sprawić, że będzie wrażliwym czytelnikiem. Najważniejsze jednak jest to, że ich znajomość przyda się na maturze. Sprawdź, jakie są lektury w 1 klasie liceum.
Joanna Biegaj
lektury do liceum i technikum
szkoła
uczeń
lektury

Lektury do liceum i technikum 2023/2024: pozycje obowiązkowe i uzupełniające 

W podstawie programowej dla IV-letnich liceów i V-letnich techników zostały wyodrębnione dzieła, które powinien poznać każdy uczeń, niezależnie od profilu swojej klasy. Sprawdź, jaki jest kanon lektur do szkoły średniej.
Joanna Biegaj
kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty
dziecko
szkoła
egzamin

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023: jak poszło ósmoklasistom na egzaminach

Wyniki egzaminu ósmoklasisty są bardzo ważne – to od nich zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. CKE właśnie opublikowała wyniki egzaminów, do których uczniowie ósmych klas podeszli w maju 2023 roku. Wyjaśniamy, gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty.
Joanna Biegaj
przedmioty w 8 klasie
szkoła
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Przedmioty w 8 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2023/2024

Przedmioty w 8 klasie niewiele różnią się od tych, które twoje dziecko miało w 7 klasie szkoły podstawowej. W planie lekcji pojawią się jednak pewne zmiany, na które uczeń lub uczennica musi się przygotować. Tłumaczymy, które przedmioty liczą się do średniej ocen, a które nie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wyprawka do 8 klasy: ile kosztuje wyprawka szkolna dla 8-klasisty?
szkoła
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Wyprawka do 8 klasy: zeszyty i nie tylko 

Wyprawka do klasy 8 jest dużo prostsza w skompletowaniu niż w przypadku wyprawek młodszych uczniów. Dziecko wie, co mu się podoba, a my mniej więcej wiemy, czego potrzebuje. Wiele przyborów zostało z poprzednich lat, inne trzeba dokupić. Wydatków i tak jednak nie zabraknie. Oto lista rzeczy do szkoły do 8 klasy.
Luiza Słuszniak
lektury szkolne klasa 8
szkoła
książki
lektury

Lektury szkolne klasa 8: lista obowiązujących lektur 

Wykaz lektur do klasy ósmej obejmuje m.in. dzieła J. Słowackiego, A. Mickiewicza, S. Żeromskiego. Ósmoklasiści muszą także zaznajomić się z poezją polskiej noblistki W. Szymborskiej oraz K. K. Baczyńskiego i J. M. Rymkiewicza. Jeśli zdążyli omówić te utwory w klasie 7, czeka ich lektura Małego księcia, Zemsty i innych dzieł z listy lektur.
Joanna Biegaj