Szkoła

Dzień Pustej Klasy
szkoła
uczeń

Dzień Pustej Klasy 2023: co to za święto, skąd się wzięło + pomysły na ten dzień

Dzieci spędzają bardzo mało czasu na świeżym powietrzu. Dzień Pustej Klasy, który w 2023 roku obchodzony jest 16 czerwca, jest idealną okazją, by ich do tego zachęcić. Sprawdź, co to dokładnie za święto i jak je można celebrować.
Joanna Biegaj
Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły?
nauka
szkoła
uczeń

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły: czy liczy się frekwencja?

Czy po wystawieniu ocen liczy się nieobecności w szkole? Wielu uczniów po dziesięciu miesiącach nauki najchętniej już odpoczywałoby w domach lub na świeżym powietrzu. Zwłaszcza gdy ostatnie tygodnie kosztowały ich naprawdę sporo wysiłku. Sprawdziliśmy, czy po wystawieniu ocen sprawdzana jest frekwencja w szkole.
Luiza Słuszniak
Dedykacja do książki dla ucznia i uczennicy
szkoła
uczeń
zakończenie roku szkolnego

Dedykacja do książki dla ucznia i uczennicy: oryginalne pomysły, ponadczasowe cytaty

Dedykacja do książki dla ucznia lub uczennicy to świetny i ponadczasowy pomysł, żeby wyróżnić jego lub ją za osiągnięcia w nauce. Jeśli nie masz pomysłu, co wpisać do książki, skorzystaj z naszych pomysłów. Na pewno cię zainspirują!
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Cytaty na zakończenie roku szkolnego dla dzieci (nie tylko do książek)
szkoła
uczeń
wakacje

Cytaty na zakończenie roku szkolnego dla dzieci (nie tylko do książek)

Cytaty na zakończenie roku szkolnego to coś, nad czym z pewnością warto się zastanowić. Może okazać się, że karteczka z takim cytatem odegra w życiu dziecka naprawdę ważną rolę. Zanim zdecydujesz, co wpisać do książki na zakończenie szkoły, zerknij na nasze propozycje.
Luiza Słuszniak
Przejście warunkowe do następnej klasy
szkoła

Przejście warunkowe do następnej klasy – zasady, komu przysługuje

Przejście warunkowe do następnej klasy nie przysługuje każdemu uczniowi. Aby do tego doszło, rada pedagogiczna musi być przekonana, że uczeń poradzi sobie w następnej klasie mimo tego, że z poprzedniego roku otrzymał ocenę niedostateczną. Jednak to nie jedyny warunek, jaki musi być spełniony.
Ewa Janczak-Cwil
świadectwo z paskiem
dziecko
szkoła
uczniowie

Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023

Świadectwo z paskiem jest marzeniem wielu uczniów i ich rodziców. Aby jednak zasłużyć na promocję do następnej klasy z wyróżnieniem i otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, trzeba spełnić konkretne wymagania. Liczą się wyniki w nauce i ocena z zachowania. Sprawdź, od jakiej średniej jest pasek na świadectwie.
Joanna Biegaj
zwolnienie z w-f
dziecko
szkoła
sport

Zwolnienie z WF: powody, jak napisać zwolnienie z lekcji WF. Czy obowiązują nowe zasady?

Zwolnienie z WF daje uczniowi możliwość nieuczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego bez konsekwencji w postaci minusów lub złej oceny. Wyjaśniamy, czy w roku szkolnym 2022/2023 weszły nowe zasady zwolnień z WF. Sprawdź, jakie powody mogą być uzasadnieniem zwolnienia z WF.
Joanna Biegaj
W której klasie jest bierzmowanie?
szkoła
bierzmowanie

W której klasie jest bierzmowanie? Wytyczne Episkopatu Polski

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w której klasie jest bierzmowanie. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ sakrament dojrzałości chrześcijańskiej nie jest objęty podstawą programową nauczania. Bierzmowanie mogą przyjąć także osoby dorosłe, a wytyczne Episkopatu Polski wskazują jedynie dolną granicę wieku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka - zakres materiału
szkoła
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2023: matematyka – zakres materiału, przykładowe zadania

Egzamin z matematyki jest obowiązkowy dla ósmoklasisty. Wyjaśniamy, jaką wiedzę musi mieć uczeń, by udzielić poprawnych odpowiedzi i dobrze rozwiązać zadania. Poniżej znajdziesz zakres materiału na egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki. Podpowiadamy, gdzie znaleźć arkusze, podajemy przykładowe odpowiedzi do zadań.
Magdalena Drab
rekrutacja do liceum
szkoła

Jak wygląda rekrutacja do liceum 2023/2024? Jak dostać się do dobrego liceum?

Rekrutacja do liceum jest dość stresującym momentem dla ucznia i jego rodziców. Ważne więc, by się do niej odpowiednio przygotować: nie przegapić terminów, znać zasady. Wyjaśniamy, jak wygląda rekrutacja do liceum na rok szkolny 2023/2024.
Joanna Biegaj
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
szkoła
wielkanoc
uczeń

Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe

Co to są rekolekcje? Wyjaśniamy, w jakim celu organizuje się rekolekcje wielkopostne, ile trwają, kto je prowadzi i czy udział w nich jest obowiązkowy. Sprawdź, co robi się na rekolekcjach i kiedy są rekolekcje wielkopostne w 2023 roku.
Luiza Słuszniak
Jak obliczyć punkty do liceum
szkoła

Jak obliczyć punkty do liceum: rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

Aby obliczyć punkty do liceum, wystarczy dodać do siebie punkty za egzamin ósmoklasisty, za świadectwo oraz za dodatkowe osiągnięcia. Tłumaczymy, za co można uzyskać więcej punktów, które liczą się podczas rekrutacji do szkoły średniej. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak przeliczać oceny na punkty i ile maksymalnie można zebrać punktów do liceum.
Luiza Słuszniak
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
szkoła
uczeń
egzamin

Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?

Na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty szkoły ponadpodstawowe decydują, którzy kandydaci zostaną przyjęci do danej placówki. Tłumaczymy, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty i ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum.
Joanna Biegaj
wielkanoc 2022 dni wolne od szkoły
szkoła
wielkanoc

Wielkanoc 2023: dni wolne od szkoły – kiedy przerwa wielkanocna?

Przerwa wielkanocna w szkole ma zawsze taką samą długość. Ale data jej rozpoczęcia jest każdego roku inna, ponieważ uzależniona jest od terminu, w którym wypada Wielkanoc. A ta, przypomnijmy, jest świętem ruchomym. Sprawdź, kiedy uczniowie mają wolne od szkoły z okazji Wielkanocy w 2023 roku.
Joanna Biegaj
Wielkanoc 2022: kiedy w szkołach zaczyna się przerwa świąteczna?
szkoła
wielkanoc
czas wolny

Przerwa świąteczna na Wielkanoc 2023: kiedy się zaczyna i kiedy wypada powrót do szkoły?

Wielkanoc w 2023 roku wypada 9 i 10 kwietnia, jednak dzieci uczęszczające do szkół mają kilka dodatkowych dni wolnych od nauki. Czy wiesz, ile trwa wiosenna przerwa świąteczna w szkole twojego dziecka, a także, kiedy zaczyna się szkoła po świętach?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dzień kobiet w szkole
szkoła
zabawy dla dzieci
dzień kobiet

Dzień Kobiet w szkole – najlepsze pomysły (prezenty, zabawy, życzenia)

Warto sprawić, by 8 marca nie był zwykłym dniem w szkole, przeznaczonym jedynie na lekcje i przyswajanie wiedzy. Zróbcie coś, co sprawi radość koleżankom. Oto garść pomysłów, jak ciekawie przygotować Dzień Kobiet w szkole. 
Joanna Biegaj
Całkowity zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach? Minister nie chce naciskać, ale…
szkoła
dziecko w internecie
telefon komórkowy

Całkowity zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach? Minister nie chce naciskać, ale…

We Francji, Grecji, Włoszech, Portugalii czy Chinach już tak jest: uczniowie w czasie zajęć nie mogą używać telefonów komórkowych. Niewykluczone, że zakaz ten wkrótce zacznie obowiązywać w polskich szkołach. Powód: telefony rozpraszają, a ciągły dostęp do internetu uzależnia.
Luiza Słuszniak
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
szkoła

Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?

Choć Szkoła w Chmurze jest bezpłatna, to idą na nią ogromne pieniądze z budżetu państwa. Od stycznia 2023 roku dotacje na edukację domową zostały jednak znacznie zmniejszone. Czy to oznacza, że uczniów będą obowiązywać opłaty za Szkołę w Chmurze?
Magdalena Drab
Laptop do nauki dla każdego czwartoklasisty
komputer
szkoła
dziecko i komputer

Laptop do nauki dla każdego czwartoklasisty już w 2023 roku – ważna deklaracja rządu

Rząd planuje przekazać dla dzieci szkolnych nowe laptopy. Komputery mają dostać wszyscy uczniowie, którzy we wrześniu 2023 roku rozpoczną naukę w czwartej klasie szkoły podstawowej. Sprawdziliśmy, jakie laptopy uznano za najlepsze dla dziecka do szkoły i ile kosztuje jeden taki komputer.
Luiza Słuszniak
wigilia klasowa
szkoła
Wigilia
uczniowie

Wigilia klasowa: jak ją przygotować? [pomysły, potrawy]

W okresie świątecznym w szkołach organizowana jest wigilia klasowa. Zazwyczaj urządza się ją ostatniego dnia przed rozpoczęciem przerwy świątecznej. Sprawdź nasze pomysły na szkolną wigilię. Podpowiadamy również, jakie potrawy warto przygotować.
Joanna Biegaj
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: test wiedzy
szkoła
uczeń
lektury

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: test wiedzy

Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to pozytywistyczna powieść o miłości i ideałach, jakim przez całe życie wierna była sama autorka. Głównymi motywami tej społeczno-obyczajowej narracji są powstanie styczniowe oraz emancypacja kobiet. Szeroki wachlarz postaw i realiów życia mieszkańców Grodzieńszczyzny drugiej połowy XIX wieku sprawiają, że „Nad Niemnem” zostało określone mianem epopei. Powieść Orzeszkowej nie przetrwała jednak próby czasu, współcześnie przez krytyków uznawana jest za zbyt sentymentalną i patetyczną. Rozwiąż test z treści lektury i dowiedz się, kogo pokochała Justyna. Ten quiz to także doskonały sposób na usystematyzowanie wiedzy przed szkolnym sprawdzianem ze znajomości lektury.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
zdalne nauczanie
dziecko
szkoła
edukacja

Zdalne nauczanie 2023 – czy wrócą lekcje zdalne (aktualne informacje)

Lekcje zdalne jeszcze w tym roku? Niestety nauka zdalna nie odeszła w niepamięć i stale pojawiają się sygnały, że może ponownie zawitać do szkół. Problemem dla polskiej edukacji nie jest w obecnej chwili koronawirus, tylko ryzyko zbyt niskiej temperatury w szkołach. Na ile realny jest powrót do lekcji online w roku szkolnym 2022/2023? Kiedy miałby nastąpić?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Godło Polski:  nowy orzeł ze złotymi nogami
przedszkolak
szkoła
uczeń

Godło Polski: nowy orzeł ze złotymi nogami

Zgodnie z nowym rozporządzeniem godło Polski przedstawia orła ze złotymi nogami, nową koroną oraz zmienionym wyglądem skrzydeł i dzioba. Czy zmiana godła Polski 2022 oznacza, że od teraz dzieci w szkole muszą inaczej kolorować orła?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
11 listopada – co się wydarzyło tuż przed uzyskaniem niepodległości?
święta
szkoła
uczeń

11 listopada – co się wydarzyło tego dnia?

Co się wydarzyło 11 listopada i dlaczego tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości? Odpowiedzi na te pytania powinna umieć udzielić każda osoba mieszkająca w Polsce. Sprawdź, czy znasz najważniejsze informacje dotyczące historii swojej ojczyzny.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
czy 31 października jest wolny od szkoły
święta
szkoła
uczeń

Czy 31 października jest wolny? Szkoły otwarte czy zamknięte? 

Wiadomo, że 1 listopada jest dniem wolnym od szkoły i od pracy. Co jednak z dniem poprzedzającym to święto? Tłumaczymy, czy 31 października jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych i czy uczniowie mogą liczyć na długi weekend.
Joanna Biegaj
Edukacja domowa
dziecko
szkoła
edukacja dziecka

Edukacja domowa: koszt, procedury, jak zacząć nauczanie domowe? [aktualne informacje Lex Czarnek 2.0]

Edukacja domowa, czyli nauczanie domowe lub homeschooling, polega na uczeniu dziecka poza placówką edukacyjną, przez rodziców lub korepetytorów. Aby uzyskać zgodę na nauczanie domowe dziecka, należy złożyć wniosek do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami​. Sprawdź, jak zacząć edukację domową dziecka, ile to kosztuje i jakie dokumenty trzeba przygotować.
Milena Oszczepalińska
lex Czarnek 2.0
szkoła

Lex Czarnek 2.0 – co to oznacza dla polskiego szkolnictwa?

Lex Czarnek 2.0 to zmodyfikowany projekt ustawy, który w marcu 2022 zawetował prezydent. Teraz wraca jako projekt poselski, co może ułatwić wprowadzenie prawa ograniczającego samodzielność szkół. W dodatku nowe przepisy mogą być gwoździem do trumny dla edukacji domowej.
Ewa Janczak-Cwil
Co oznaczają kolory na fladze Polski?
święta
szkoła
uczeń

Co oznaczają kolory na fladze Polski?

Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja, aby przypomnieć o znaczeniu i symbolice flagi narodowej. Kibicując sportowym reprezentacjom Polski, często wznosimy okrzyki „Polska biało-czerwoni!”. Ale czy na pewno wiesz, jaki odcień ma barwa czerwona?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Patriotyzm
święta
szkoła
uczeń

Patriotyzm: czy to samo, co nacjonalizm? [DEFINICJA, ZNACZENIE, PRZYKŁADY]

Patriotyzm to idea, która pojawiła się w oświeceniu wraz z początkiem kształtowania się współczesnych nam państw i narodów. Jednak samo łacińskie pojęcie „patrio” pojawiło się w języku polskim już w średniowieczu. Poznaj przykłady postaw patriotycznych.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
szkoła
nauczycielka
nauczyciel

Życzenia na Dzień Nauczyciela 2022: oficjalne, eleganckie, poważne, piękne

Życzenia na Dzień Nauczyciela powinny być oficjalne, eleganckie, a nawet ciut poważne. W końcu to święto wszystkich pracowników oświaty, którzy wkładają ogrom pracy, miłości i cierpliwości w kształtowanie kolejnych pokoleń Polek i Polaków. Sprawdź nasze niezawodne propozycje życzeń!
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska