Reklama

Znajomość faz Księżyca jest przydatna nie tylko w celu zdania sprawdzaniu z geografii. Od wielu lat ludzie wierzą w to, że to, w jakiej pozycji jest aktualnie Księżyc, wpływa na całą przyrodę. Taka wiedza jest bardzo ceniona przez ogrodników czy rolników, gdyż pomaga określić, kiedy siać czy kiedy zbierać plony!

Reklama

Spis treści:

  1. Faza Księżyca – co to jest?
  2. Ile jest faz Księżyca?
  3. Jakie są fazy Księżyca?
  4. Ile trwa cykl fazy Księżyca?
  5. Skąd się biorą fazy Księżyca?

Faza Księżyca – co to jest?

Faza Księżyca to określenie, które nazywa pozycję Księżyca na orbicie. W zależności od fazy Słońce inaczej oświetla Księżyc, dlatego na Ziemi widoczna jest jego inna część.

Ile jest faz Księżyca?

Wyróżnia się cztery fazy Księżyca.

Fazy Księżyca
Canva/ Joanna Lechowicz

Jakie są fazy Księżyca?

Podstawowe cztery fazy Księżyca to:

  • Nów – w tej fazie nie widać Księżyca, gdyż obszar, który jest zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony.
  • Pierwsza kwadra – w pierwszej kwadrze widzimy pół Księżyca. Na półkuli północnej widoczna jest wówczas prawa połowa Księżyca (część wschodnia), natomiast na półkuli południowej widoczna jest lewa część Księżyca.
  • Pełnia Księżyca – tę fazę Księżyca kojarzy niemal każdy. Podczas pełni Księżyca znajduje się od w całkowicie odmiennej pozycji do nowiu. Słońce oświetla w niej całą tarczę Księżyca.
  • Ostatnia kwadra –podobnie jak w pierwszej kwadrze Księżyc jest w połowie oświetlony. Tym razem na południu widoczna jest lewa strona Księżyca, a na południu Księżyc oświetlony jest z prawej strony.

Ile trwa cykl fazy Księżyca?

Cykl faz księżyca powtarza się co 29,5 dnia. Jest to czas, w którym Księżyc obiega Słońce. Często nazywany jest miesiącem synodycznym.

Skąd się biorą fazy Księżyca?

Księżyc obiega Ziemię po tzw. trajektorni, czyli swojej orbicie. Orbita Księżyca ma kształt elipsy, a ciało niebieskie pokonuje ją z zachodu na wschód z prędkością 13,176358° w ciągu doby.

Reklama

Ro właśnie ruch orbitalny jest powodem tzw. faz Księżyca. Fazy są spowodowane różnym położeniem Ziemi, Słońca i Księżyca względem siebie.

Reklama
Reklama
Reklama