Wyprawka dla studenta: co trzeba kupić na studia? Przybory, ile zeszytów, wyprawka do akademika
Wyprawka dla studenta to spore wydatki, bo trzeba kupić zarówno przybory na studia, jak i rzeczy do akademika. Do nauki dla studenta przydadzą się zeszyty, notatnik i laptop. To kosztowne wyposażenie! Wyjaśniamy, czy pieniądze z programu „Dobry Start” przysługują studentom.
Wraz z początkiem roku akademickiego studenci stają przed pytaniem: co trzeba kupić na studia? Wyposażenie studenta to wiele różnych przyborów: do pisania, notowania, przechowywania i planowania. A do tego jeszcze dochodzi wyprawka do akademika! Niestety mimo dużych kosztów zeszytów, notatników i laptopa na wyprawkę na studia nie należy się 300 plus. Wyjaśniamy, co powinien mieć każdy student, i ile to kosztuje.
Co trzeba kupić na studia?
Wyprawka na studia musi być kompletna, aby potem, po rozpoczęciu roku akademickiego, nie tracić czasu na szukanie potrzebnych przyborów. A tych jest niemało! Wyposażenie studenta powinno ułatwiać robienie przejrzystych notatek, gromadzenie materiałów i wygodne przechowywanie wszystkich rzeczy. Poniżej lista z wyprawką dla studenta – wbrew pozorom student potrzebuje znacznie więcej niż tylko taniego punktu ksero.
Plecak lub torba dla studenta
Plecak lub torba na ramię to dobre rozwiązanie na studia. Plecak powinien być pojemny, aby pomieścić książki, zeszyty czy segregator. Co jeszcze lubią studenci? Np. plecaki na jedno ramię, z portem USB i wyjściem dla słuchawek.
Laptop i sprzęt technologiczny dla studenta
Laptop dla studenta (np. do przeglądania internetu i tworzenia prezentacji) to obowiązkowy element wyposażenia. Warto pamiętać, że jego posiadacz powinien kupić plecak z amortyzowaną kieszenią na laptopa lub torbę z przegrodą na laptopa. Radzimy też zaopatrzyć się w dobry smartfon i słuchawki bezprzewodowe.
Student może również zainwestować w drukarkę ze skanerem, by w perspektywie zaoszczędzić pieniądze i czas potrzebny na stanie w kolejkach do punktów ksero.
Zeszyty na studia
Studenci często zadają sobie pytanie, ile zeszytów potrzeba na studia. To zależy od preferencji: jednemu wystarczy jeden zeszyt do różnych przedmiotów (koniecznie z registrami do oddzielania poszczególnych tematów), inni wolą notować w oddzielnych zeszytach.
Na studia polecamy wytrzymałe zeszyty w twardej oprawie, w formacie A5 (będą bardziej przejrzyste), z marginesami do robienia notatek. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się zeszyty w kratkę niż w linie. Dobrym wyborem jest notatnik na studia na spirali – nie zamyka się i łatwo wyrywać z niego kartki.
Do porządkowania notatek i zbierania kserówek przyda się też segregator lub organizer z wkładem z arkuszami papieru. Skrupulatnym radzimy kupić kalendarz akademicki.
Długopisy, zakreślacze, zakładki na studia
Do wyprawki na studia trzeba dokupić zestaw porządnych długopisów (mogą być zmazywalne), ołówków i koniecznie kolorowe zakreślacze, które pomogą w podkreślaniu najważniejszych informacji. Samoprzylepne karteczki bądź zakładki indeksujące pozwolą na zaznaczanie istotnych miejsc w książkach i zeszytach. Do spinania notatek warto kupić zszywacz, a studenci kierunków ścisłych powinni wyposażyć się w kalkulator naukowy.
Bidon i lunchbox dla studenta
Podczas godzin spędzanych na uczelni dobrze mieć ze sobą zapas wody i sycący posiłek czy pożywne przekąski. Podobnie jak w szkole przyda się więc wygodny pojemnik na lunch oraz pojemny bidon lub kubek termiczny. Nie warto tracić pieniędzy na wodę butelkowaną czy kawę z kawiarni, a jeśli studenta zaskoczy nagły głód, zawartość lunchboxa może okazać się wybawieniem.
Wyprawka do akademika
Wyprawka dla studenta powinna ułatwiać ekonomiczne zarządzanie pieniędzmi. Do przygotowywania własnych i tańszych posiłków w akademiku student może kupić np. kuchenkę mikrofalową, do tego zestaw pojemników na jedzenie, czajnik i termos.
Być może okaże się, że przydatny będzie własny drobny sprzęt AGD, jak żelazko, toster, ekspres do kawy, suszarka do włosów. Warto też pomyśleć o taniej w eksploatacji hulajnodze elektrycznej.
Czy „Dobry Start” przysługuje studentom?
Mimo że w rozporządzeniu nt. 300 plus napisano, że świadczenie przysługuje na dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. roku życia, studenci nie mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na wyprawkę. Urzędnicy tłumaczą, że zgodnie z wytycznymi mają oddalać wnioski o 300 plus dla studentów. Dlaczego pieniądze z programu „Dobry Start” nie przysługują studentom?
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy, że definicja szkoły nie obejmuje uczelni wyższych. „Zgodnie z definicją pojęcia 'szkoła', zawartej w paragrafie 3 pkt 6 rozporządzenia, szkoła oznacza: szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy” – wyjaśnia rzecznik prasowy ministerstwa.
300 plus przysługuje więc dzieciom uczęszczającym do szkół, ale nie obejmuje studentów szkół wyższych.
Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z dnia 1 czerwca 2018 r., poz. 1061 z późn. zm.)
Zobacz też: