Bezpieczna gra w sieci – jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w cyberprzestrzeni
Coraz więcej gier wideo oferuje nie tylko możliwość samodzielnej zabawy, ale też opcję gry z innymi w sieci. Niektóre tytuły skupiają się tylko i wyłącznie na rozgrywce wieloosobowej. Mówimy tu zarówno o produkcjach skierowanych do starszych odbiorców, jak i tych dla najmłodszych.
- Dawid Podgórski
Musimy być więc przygotowani na to, że w pewnym momencie nasza pociecha również wkroczy do cyberprzestrzeni i rozpocznie rywalizację z rówieśnikami z całego świata. Niesie to za sobą sporo korzyści, ale również zagrożeń. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże wam zadbać o bezpieczeństwo waszego dziecka w trakcie zabawy przez Internet.
Po pierwsze – research!
Są gry, w które twoja pociecha zdecydowanie zagrać nie powinna, nie będziesz jednak wiedział, jakie to tytuły, jeśli nie zainteresujesz się gamingiem jako takim. Przejrzyj serwisy dla graczy, przyjrzyj się aktualnym trendom i zapoznaj z opisami najpopularniejszych tytułów. Jeśli ciężko ci na pierwszy rzut oka zorientować się, czy dana gra jest odpowiednia dla Twojego dziecka, poszukaj informacji o kategorii wiekowej, ma ją każda płatna produkcja. W przypadku darmowych gier online zawsze zagraj w daną grę, zanim pokażesz ją dziecku.
Po drugie – przygotowanie
Pamiętaj, że w przypadku gry w sieci, nigdy nie możesz być pewien, na jakie osoby trafi Twoja pociecha. I nie chodzi tu tylko o to, że ktoś może jej podsunąć nieodpowiednie treści, albo korzystać z wulgaryzmów. Często przeciwnicy w grach sieciowych (nawet takich jak szalenie popularne i banalnie proste Clash Royale) nabijają się z przegranych i choć każdy z nas wie, że nie jest to coś, czym należałoby się przejmować, małoletni gracz może poczuć się naprawdę dotknięty. Warto więc wytłumaczyć dziecku, z czym musi się liczyć wchodząc w świat gry wieloosobowej i jakich treści powinno się wystrzegać.
Po trzecie – sprawdzaj, w jakie gry gra twoje dziecko
Wydaje się to oczywiste? Autor może was zapewnić, że dla jego rodziców i rodziców całego pokolenia dzisiejszych 25-30-latków sprawdzanie, czym w zasadzie są te gry wideo, wcale tak oczywiste nie było. Tak samo, jak fakt, że Doom, ani Mortal Kombat to nie gry dla pięciolatka. Zainteresuj się więc w jakie gry gra Twoja pociecha, nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że to nic groźnego.
Po czwarte – korzystaj z zaufanych serwisów z grami online
Świat gier online jest naprawdę przeogromny, a sprawdzenie wszystkich produkcji dostępnych na rynku praktycznie niemożliwe, dlatego też czasami lepiej zaufać specjalistom. Wyspecjalizowane portale jak Game Planet. Nie tylko gwarantują dostęp do najlepszych gier, ale też pomagają w wyborze, umieszczając konkretne tytuły w odpowiednich sekcjach tematycznych. Znajdziecie tam więc zarówno gry, w które wasze dzieci będą mogły pograć samodzielnie, jak i takie, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie.
Na koniec - korzystaj blokady dostępu
W internecie znajdziesz całe mnóstwo treści (nie tylko gier) nieodpowiednich dla dzieci. Jeśli chcesz, aby twoja pociecha była w nim bezpieczna, skonfiguruj blokadę dostępu. W oprogramowaniu dostępnym dla systemów operacyjnych Windows znajdziesz takie aplikacje, jak Kontrola Rodzicielska czy Bezpieczeństwo Rodzinne. Dzięki nim będzie ci o wiele łatwiej kontrolować dostęp twojego dziecka do treści dostępnych w sieci.