Reklama

Integracja sensoryczna – warunek prawidłowego rozwoju maluszka

Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu układ nerwowy rozpoznaje, segreguje i interpretuje informacje docierające do niego ze wszystkich zmysłów oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Prawidłowa organizacja bodźców umożliwia wytworzenie przez mózg reakcji odpowiedniej do sytuacji i podjęcie określonego działania. Przykład? Kiedy maluch chce sięgnąć po zabawkę, mózg musi dokonać analizy danych ze zmysłu wzroku (aby zlokalizować przedmiot), dotyku i równowagi (aby wykonać ruch i chwycić przedmiot).
Proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7. roku, jednak najintensywniej przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka. Z wiekiem musi ono integrować coraz więcej informacji, by móc wykonywać coraz bardziej skomplikowane czynności. Nierozwinięcie określonych umiejętności na pewnym etapie życia dziecka utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w późniejszym, codziennym życiu. To dlatego tak ważne jest wspieranie procesu integracji i zapewnienie dziecku możliwości do optymalnego rozwoju.

Reklama
Redakcja/mat. pras.

Jak wspierać proces integracji sensorycznej?

Maluch poznaje świat i uczy się za pomocą zmysłów – warunkiem rozwoju integracji sensorycznej jest środowisko bogate w bodźce, czyli takie otoczenie, które oddziałuje na wszystkie zmysły. Poza przytulaniem, głaskaniem, kołysaniem czy zabawami ruchowymi, w procesie tym istotną rolę mogą odgrywać zabawki dostarczające wrażeń dotykowych, wzrokowych i słuchowych.

Redakcja/mat. pras.
Redakcja/mat. pras.

Lalaboom – wyjątkowa nowość w ofercie firmy Trefl

Kulko-klocki Lalaboom to innowacyjne połączenie kulek i klocków, które powstało, aby wspierać wszechstronny rozwój dziecka w zgodzie z jego indywidualnymi możliwościami. Poszczególne elementy to aż 16 struktur, 12 kształtów i 10 wyrazistych kolorów. Klocki można dowolnie łączyć, skręcać, mieszać i dopasowywać, tworzyć z nich rozmaite konstrukcje, nawlekać na sznurek. W myśl filozofii Montessori, którą są inspirowane, pozwalają one na stopniowe przechodzenie od prostych do bardziej skomplikowanych czynności. Dzięki temu dziecko działa spontanicznie i niezależnie, w swoim rytmie. Zabawa kulko-klockami Lalaboom uczy skupienia, precyzji, rozwija kreatywność i wyobraźnię, a przede wszystkim wspomaga proces integracji sensorycznej – oddziałuje na zmysł dotyku, wzroku, słuchu, ale też rozwija małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową.

Redakcja/mat. pras.

Zestawy Lalaboom charakteryzują się wysoką jakością wykonania: są niezwykle trwałe, powstają z bezpiecznego plastiku i nie posiadają małych części, które dziecko mogłoby połknąć. Nie dziwi zatem, że produkty Lalaboom zyskały popularność na całym świecie. Są dedykowane maluchom w wieku od 10 do 36 miesięcy.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Trefl

Reklama
Reklama
Reklama