Marko Tiny Love mata czarno-biała
fot. materiały prasowe

Zabawki, które rozwijają zmysły dziecka

Kiedyś sądzono, że noworodki nie widzą i niewiele do nich dociera. Dziś już wiemy, że od dnia narodzin chłoną świat wszystkimi zmysłami, choć nie zawsze odbierają go tak samo jak my i dopiero z czasem uczą się interpretować bodźce. Jak pobudzać zmysły dziecka, by umiało robić z nich użytek? Jakie zabawki mogą w tym pomóc?
Marko Tiny Love mata czarno-biała
fot. materiały prasowe
Patrzeć na coś to nie to samo, co widzieć, dostrzegać coś w całej pełni i rozumieć, co się widzi. Tak samo jest z pozostałymi zmysłami: słuchem, dotykiem, smakiem i węchem.
Choć w chwili narodzin wszystkie zmysły noworodka są w większym lub mniejszym stopniu „gotowe” (wzrok w najmniejszym, bo noworodek widzi bardzo słabo), potrzebują stymulacji, by się rozwinąć. Jeśli dziecko jest zdrowe, nie są mu potrzebne żadne specjalne zajęcia. Wystarczy przytulanie i wszystko to, co się dzieje na co dzień.
Ot, weźmy na przykład kąpiel, która jest prawdziwą ucztą dla zmysłów: maluszek czuje ciepło wody i miękkość gąbki, słyszy jak ta woda chlupocze, dociera do niego zapach płynu do kąpieli, widzi pochyloną nad nim mamę... To mnóstwo doznań, które docierają do niego w jednej chwili!
W rozwoju zmysłów pomagają także zabawki, zwłaszcza te, które dostarczają wielu bodźców: wydają dźwięki (szeleszczą, grają, piszczą, podzwaniają etc.), są kolorowe, mają różne faktury (jedne są gładkie i twarde, inne puszyste i miękkie itd.). Bardzo ważne jest to, by były bezpieczne, bo mały człowiek, bada świat (a więc i zabawki) wszystkimi zmysłami, a to oznacza, że gdy ma kilka miesięcy, także je wącha, gryzie i oblizuje. Żaden element „pomocy naukowej” nie może więc być na tyle mały, by dało się go połknąć, ani na tyle nietrwały, by się odłamać.
 
Jakie zabawki mogą pomóc w rozwoju zmysłów?

Gimnastyka dla bobasa z pałąkami – Magiczna Kraina (czarno-biała)

Wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem noworodka i wyostrza się dopiero z czasem. Tuż po narodzinach maleństwo widzi najlepiej kontrasty, dlatego czarno-biała grafika tej maty jest dla niego idealna – takie zestawienia stymulują zmysł wzroku już od 1. dnia życia. Uwagę maleństwa przykują także inne elementy, na przykład duże oczy i uśmiechnięte buzie zwierzątek, poruszająca się karuzela, wyraźne obrazki w dołączonej do maty książeczce oraz lusterko.

Dzięki zabawce muzycznej z 3 melodiami, elementom, które szeleszczą, grzechotce i dzwoneczkom mata rozwija także zmysł słuchu bobasa, a dzięki elementom o różnych fakturach (np. satynowym wstążkom, pluszowej chmurce czy miękkiej książeczce i filcowej karuzelce, która stymuluje małe, ruchliwe stópki) rozwija zmysł dotyku.
Mata ma regulowane pałąki, dzięki którym można dostosować ją do aktualnych potrzeb rozwojowych dziecka. Każdą zawieszkę, która znajduje się na macie Tiny Love, można odczepić i zabrać np. na spacer z maluszkiem. Dzięki temu, dziecku towarzyszy znana mu zabawka.

 

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Gimnastyka pluszowa dla bobasa (z pałąkami) – Arktyczna Kraina

Ta wykonana z mięciutkiego materiału mata jest wyjątkowo komfortowa: ma dno wyściełane pluszem, grube brzegi, dzięki którym miejsce do zabawy jest przytulne i poduszeczkę w kształcie uroczego pingwina. Każdy element maty, np. niedźwiadek uszyty z miękkiego polaru, aż się prosi, by go dotknąć, a więc doskonale wpływa na rozwój zmysłu dotyku.


Zabawka ma także elementy, które rozwijają zmysł wzroku, na przykład światełko LED w kształcie płatka śniegu, świecącego w 3 kolorach oraz zabawki z uśmiechniętymi buziami, którym można się bez końca przyglądać. Zmysł słuchu rozwija m.in. pozytywka wbudowana w pieska Husky, która gra 3 melodie oraz grzechotka-renifer.
Pałąki maty zostały wyposażone w wyjątkowy, przesuwany łącznik, który pozwala ustawić je w różnych pozycjach. 

Sorter i Układanka 2w1 - zabawka edukacyjna

Ten kolorowy sorter nie tylko rozwija kreatywność, myślenie i umiejętność panowania nad niesfornymi paluszkami, ale także stymuluje rozwój zmysłów.

Gdy zabawka jest złożona, dziecko może bawić się nią jak klasycznym sorterem, a więc dopasowywać kształty do otworów w kształcie kwadratu, kółka, krzyżyka i trójkąta.
Żeby to zrobić, musi dobrze im się przyjrzeć, a więc przy okazji rozwija zmysł wzroku.
Po rozłożeniu zabawka zmienia się w układankę z wieloma ciekawymi elementami, które można badać wzrokiem i dotykiem. 

Różnokolorowe klocki (każdy ma inny kształt) także są interesujące: dwa z nich są grzechotkami, jeden – piszczkiem, który wydaje odgłos po naciśnięciu, a jeden piszczkiem-shakerem, a słuchanie tych dźwięków rozwija zmysł słuchu.

Lampka, projektor muzyczny i pozytywka Mały Marzyciel 3w1 – Leśna Kraina

To nieduże urządzenie jest zarazem lampką, która daje ciepłe, delikatne światło, wyświetlającym gwiazdki projektorem i pozytywką, która dzięki odtwarzaczowi MP3 odtwarza 17 kołysanek i kojący biały szum w 5 trybach. Zabawka stymuluje wzrok i słuch dziecka: światło i gwiazdki zachęcają je do obserwowania, a muzyka do uważnego słuchania. Warto dodać, że wbudowany w urządzenie odtwarzacz umożliwia nie tylko słuchanie muzyki zaproponowanej przez producenta, ale także wgranie własnej za pomocą kabla USB, przez który się je także ładuje.

Mały Marzyciel 3w1 jest także wyposażony w czujnik płaczu, który automatycznie włącza dźwięki i muzykę.
Można go ustawić na stoliku przy łóżeczku, ale można także zawiesić, a nawet nosić ze sobą jak latarenkę – służy do tego przymocowany do urządzenia sznureczek.

Grzechotka Gryzak Tiny Smarts – Słonik Samuel

Ta urocza, nieduża grzechotka wspiera wiele obszarów rozwoju, m.in. rozwój zmysłów, zwłaszcza słuchu i wzroku: wydaje grzechoczący, miły dla ucha dźwięk, ma klikający mechanizm i szeleszczący ogonek, a także przykuwającą uwagę, przyjazną buzię Słonika Samuela i poruszającą się kulkę. Dodatkowe bodźce sensoryczne zapewnia dziecku gryzaczek, który stymuluje zmysł dotyku.


Artykuł powstał z udziałem Marko
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy