W czasie deszczu, dzieci… budują! Trzy proste zabawy na niepogodę
Wydawać by się mogło, że ponure deszczowe dni nie mogą być ciekawe. Na szczęście nie jest to prawdą. Słota sprzyja kreatywności. Zwłaszcza, gdy mamy LEGO® DUPLO®.
Maluchy mają nieograniczoną fantazję. Ale żeby nie przygasła, warto ją podsycać. Świetną okazją będzie jesienny, pochmurny dzień, czyli idealna pogoda na rozsypanie klocków w salonie i zatracenie się w zabawie.
Niech się mury pną do góry
Można zacząć od zbudowania podniebnego miasta. Czyja wieża będzie najwyższa? Czy w tej czerwono-żółtej mieszkają kosmici? Mogą po nim jeździć kolorowe pojazdy z przyszłości. Albo wręcz przeciwnie – widzieliście kiedyś płaskie miasto? Takie, po którym trzeba się przemieszczać na leżąco? Klocki LEGO DUPLO są inspiracją do budowania pierwszych, prostych modeli - wież, domków czy samochodów i w ten sposób rozwijania wyobraźni. Przeznaczone są dla maluchów już od 1,5 roku życia. Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie zestawu LEGO DUPLO „Moje pierwsze samochodziki”, którymi będziemy przemieszczać się po mieście, albo nawet z miasta do miasta! Spokojnie możemy też pojechać na wieś, gdzie przy okazji możesz nauczyć swojego malucha, jak warczy traktor przy uruchomieniu silnika lub zbudować własny pojazd wydający zabawne odgłosy. Dzieci pokochają taką zabawę!
Pokój w trójwymiarze
Dlaczego nie zrobić oryginalnych okularów z okien DUPLO? Albo kolczyków? Albo na przykład zastawy, na której podane zostaną pyszne klockowe potrawy. Budowanie przestrzenne dostarcza dziecku nie tylko radości w związku z samą zabawą, ale pomaga zdobywać wiedzę o sobie i świecie, który go otacza. Może ono doskonalić zdolności językowe, percepcję przestrzenną, poznawać różne przedmioty i dowiadywać się, jak ich używać i po co są, uczyć się kolorów i cyferek, a nawet jak rozwiązywać problemy. Idealnie sprawdzą się zestawy ze zwierzątkami – zarówno ten najprostszy zestaw „Moja pierwsza układanka” ze zwierzętami: flaming, zebra, żyrafa, krokodyl i tygrys, jak i małpa, tygrys, słoń i panda z zestawu „Moje pierwsze zwierzątka na równoważni”. Zwierzaki mogą zamieszkać w specjalnie zbudowanej w tym celu zagrodzie albo parku dzikich zwierząt. Nie ograniczając oczywiście budowania tylko do klocków LEGO DUPLO.
Teatr (nie tylko cieni)
Budowaliście kiedyś wielką teatralną scenę? Z wygodnymi miejscami dla widowni? Jeśli nie, to czas najwyższy. Nie powinno na niej zabraknąć podestu, odpowiedniego oświetlenia i przede wszystkim kurtyny. A co na scenie? Wspólnie zagrany „Dr. Dolittle i jego zwierzęta”? Możecie wystawiać sztuki na zmianę – raz ty, raz dziecko. To będzie świetna okazja do wymiany poglądów. Aktorami mogą być zwierzęta z zestawów LEGO DUPLO, ludziki – te z zestawów czy te z jesiennych kasztanów. Pamiętajcie, że można je przebierać. Zresztą tak czynią prawdziwi aktorzy, prawda? Taka twórcza zabawa wspomaga również rozwój mowy u dziecka, szczególnie gdy używa ono nowopoznanych słów przy wymyślaniu opowieści i wcielaniu się w różne role podczas zabawy.
Zabawa w budowanie to tylko pretekst i punkt wyjścia do kolejnych aktywności. Każda z twórczych zabaw niesie ze sobą szereg korzyści. Rozwój mowy, wyobraźni, kreatywności, ale również ćwiczenie motoryki małej i dużej. Najważniejszą jest jednak wspólnie spędzony czas.
Artykuł powstał z udziałem marki LEGO DUPLO