Ziaja ISR odparzenia
fot. Adobe Stock

Zdrowa pupa malucha. Jak zatroszczyć się o okolice okołopieluszkowe?

Troskliwych rodziców niepokoi każda krostka i zaczerwienienie, zwłaszcza w okolicy okołopieluszkowej maleństwa, bo tam o zmiany skórne dużo łatwiej. Cóż, czujności nigdy za wiele, ale zobacz, niektórych problemów można uniknąć już dzięki zastosowaniu kilku prostych reguł prawidłowej pielęgnacji.
Ziaja ISR odparzenia
fot. Adobe Stock
Niemowlęca skóra jest niezwykle delikatna, cienka i skłonna do podrażnień. Szczególnej troski wymaga zwłaszcza okolica podpieluszkowa. W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż zmagać się z problemem” podpowiadamy, jak się o nią troszczyć!

Wrażliwa okolica

Pupa maluszka, niezwykle delikatna i mięciutka, jest bardziej narażona na podrażnienia. Czasem wystarczy zbyt późna zmiana pieluszki, a w wyniku kontaktu z moczem lub kałem cała okolica robi się zaczerwieniona. Skóra niektórych maluchów źle znosi również dopływ świeżego powietrza i choćby krótkotrwałe narażenie na wilgoć.
Dlatego już od pierwszych dni należy uważnie obserwować skórę maluszka i okolice okołopieluszkowe – wtedy będziemy w stanie dość szybko zorientować się, co im służy, a co nie.
Podstawą pielęgnacji pupy malca jest profilaktyka odparzeń. Nawet jeśli nie widzimy żadnych niepokojących zmian, już od 1. dnia życia dziecka warto stosować maść pośladkową przeciwko odparzeniom z barankiem Frankiem z serii Ziajka. Pomaga ona w pielęgnacji delikatnej skóry noworodka, zapobiegając powstawaniu odparzeń i podrażnień. Tworzy na skórze warstwę ochronną, która stanowi barierę dla wilgoci. Jednocześnie koi podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

Wystarczy przy każdej zmianie pieluszki nanieść odrobinę maści na oczyszczoną skórę pośladków oraz miejsca narażone na otarcia. Zawarte w składzie między innymi wyciąg z bawełny, D-panthenol oraz witamina F pomogą skórze szybko wrócić do zdrowia.

Jak dbać o okolice okołopieluszkowe?

Oprócz maści pośladkowej stosowanej profilaktycznie oraz w przypadku drobnych podrażnień, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, zapobiegających powstawaniu zaczerwienień.
  • Regularna zmiana pieluszki. Należy pilnować również, aby nie była zapięta zbyt ciasno – pomiędzy pieluszkę a brzuszek powinnaś bez trudu wcisnąć palec wskazujący.
  • Dokładna higiena okolic pupy. Podczas przewijania skórę najlepiej każdorazowo przemywać letnią, przegotowaną wodą. Najlepiej używać w tym celu jednorazowych wacików lub specjalnych chusteczek. Pamiętaj również o zasadach pielęgnacji okolic intymnych – różnią się w zależności od tego, czy jesteś mamą córeczki czy synka.
  • Delikatność. Staraj się nie trzeć skóry maluszka ręcznikiem. Nawet po kąpieli delikatnie dotykaj i dociskaj pupę, aby ją wysuszyć. Lepiej poczekaj kilka chwil, aż skóra doschnie sama, dając jej pooddychać. Ale upewnij się, że przed założeniem pieluszki skóra jest sucha – zostawiając wilgoć urządzisz dziecku pod pieluszką mini-saunę, co nie będzie dobre dla jego skóry.
  • Dostęp świeżego powietrza. Pozwól maluszkowi „poświecić pupką” i poleżeć kilka minut dziennie bez pieluszki. Skóra lubi pooddychać.

Kiedy zachować szczególną ostrożność?

Odparzenia niestety mogą pojawić się w każdej chwili i potrafią rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Zmiany skórne mogą dotyczyć nie tylko samej pupy, ale również narządów płciowych, podbrzusza i pachwin. Szczególną ostrożność należy zachować, kiedy maluszek:
- ząbkuje,
- jest chory lub przyjmuje antybiotyki,
- poznaje nowe smaki,
- ma biegunkę,
- był niedawno szczepiony.
Należy zachować także szczególną ostrożność podczas cieplejszych dni. Dbaj o przewiewne tkaniny i nie przegrzewaj dziecka.
Jeżeli przez kilka dni nie widzisz poprawy stanu skóry – pojawiają się pęcherzyki lub ze zmienionych miejsc zaczyna sączyć się płyn – koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Warto również skonsultować się z lekarzem, jeśli zmiany są wyjątkowo duże albo często nawracają.

Artykuł powstał z udziałem marki Ziaja
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy