Dziecko w szpitalu - jak przetrwać pobyt?
Czasami konieczny jest pobyt malucha w szpitalu. Co wtedy robić, co zabrać, jak zachować spokój?
1 z 5
Dziecko trafia do szpitala
Choćby rodzice najbardziej się starali, może się zdarzyć, że dziecko trafi do szpitala. Najważniejsze wtedy to zachować spokój, bo dziecko bardzo dobrze wyczuwa nastrój rodziców i nawet jeśli mówisz mu, że wszystko będzie dobrze, ale chodzisz smutna i z podpuchniętymi oczami, maluch może się zacząć niepokoić.
Czytaj też: Rumień zakaźny - objawy i leczenie
2 z 5
Nie okłamuj
Przygotuj dziecko na to, co je czeka. Nie okłamuj, nie próbuj przekonać, że pobyt w szpitalu będzie krótki, przyjemny i bezbolesny. Dla ciebie to niewinne kłamstwo, żeby uspokoić małego pacjenta, dla dziecka może oznaczać poczucie, że zostało oszukane przez najbliższe mu osoby i utratę zaufania.
Mów prawdę, dostosowując ją do wieku dziecka. Jeśli maluch ma przejść zabieg, powiedz, że może go to trochę boleć, ale wszystko po to, żeby był zdrowy i mógł już niedługo szaleć na rowerze i bawić się z kolegami. Ośmio- czy dziewięciolatkowi możesz powiedzieć więcej, niż dwulatkowi. Tak małemu dziecku nie są potrzebne szczegóły, których i tak nie zapamięta, ani nie rozumie.
Czytaj też: Alergiczne niemowlę - testy alergiczne, leczenie alergii
3 z 5
Przygotowanie do szpitala
Żeby ułatwić dziecku pobyt i pokonać strach przed szpitalem, pobawcie się w lekarza. Czytaj książki, oglądaj filmy i bajki, w których bohaterowie są chorzy, ale dzielnie znoszą leczenie i wszystko kończy się dobrze. Jeśli maluch zachorował nagle, zawsze znajdź nawet chwilkę na rozmowę i nie zapomnij o ulubionym misiu czy lalce.
Czytaj też: Badania krwi - normy
4 z 5
Rodzice w szpitalu
Pamiętaj, że dziecko dużo lepiej znosi pobyt w szpitalu, jeśli towarzyszy mu ktoś bliski - mama lub tata. Dzięki staraniom Komitetu Obrony Praw Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego od 1992 roku rodzice mają prawo towarzyszyć swoim pociechom podczas pobytu w szpitalu. To nie bez znaczenia dla dziecka, komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa przyspieszają proces leczenia i regeneracji organizmu malucha.
Czytaj też: Grypa jelitowa - objawy i leczenie
5 z 5
Wyprawka do szpitala
To, co spakujesz maluchowi, zależy od jego wieku. Kilkulatkowi na pewno przydadzą się dwie bawełniane piżamy, dres, kilka kompletów bielizny, skarpetek, przytulanka, ulubiony kocyk lub poduszka, kapcie lub klapki na gumowej podeszwie oraz kosmetyki. Starszemu dziecku warto zabrać książki, czasopisma, blok i kredki do rysowania. Unikaj drogich zabawek, sprzętu elektronicznego i markowych ubrań i butów - mogą zniknąć, a i tak pewnie się nie przydadzą.
Czytaj też: Gdzie najlepiej się urodzić? - ranking