rumień zakaźny – wysypka i objawy
Adobe Stock
Zdrowie

Rumień zakaźny – objawy, leczenie i wygląd (zdjęcie)

Rumień zakaźny jest chorobą bardzo zakaźną. Trudno się przed nią uchronić. Jednym z jej objawów jest charakterystyczna wysypka. Sprawdź, jak leczyć rumień zakaźny u dziecka i czym grozi zachorowanie w ciąży.

​Wirus, który wywołuje rumień zakaźny, szczególnie lubi wiosnę. Nie jest groźny dla dzieci, jednak dorośli (zwłaszcza przyszłe mamy i osoby ciężko chore) powinni na niego uważać, bo może prowadzić do poważnych powikłań.

Na rumień zakaźny najczęściej chorują dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola. To wysypkowa choroba wieku dziecięcego. Sprawdź, jak wygląda rumień zakaźny i dowiedz się, po jakich objawach rozpoznasz chorobę i co trzeba zrobić, by ją wyleczyć.
 

 

Co to jest rumień zakaźny?

Przychodzi bobas do lekarza
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Na rumień zakaźny chorują dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Wywołuje go parwowirus B19, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Rumieniem zakaźnym, jaka sama nazwa wskazuje, bardzo łatwo się zarazić. Bywa, że pustoszy całe przedszkola i szkoły. Niestety, nie można zaszczepić dziecka przeciwko rumieniowi zakaźnemu, ale z drugiej strony – nie ma takiej potrzeby.

W przeciwieństwie do rumienia wędrującego, rumień zakaźny nie jest niebezpieczny dla dziecka. Przebieg choroby na ogół jest łagodny. Jednokrotne zachorowanie na rumień zakaźny daje odporność na całe życie. Nazywana jest również piątą chorobą, ze względu na to, że jest to piąta z sześciu typowych wysypek wieku dziecięcego.

Rumień zakaźny - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego jest wysypka. Pojawia się na raty. Oto kolejne etapy pojawiania się wysypki na ciele chorego na rumień:

 • Wysypka pojawia się na twarzy. Różowe plamki szybko zlewają się w rumieniec – zarażone dziecko wygląda tak, jakby ktoś wymierzył mu dwa siarczyste policzki, ma na buzi symetryczne plamy, które wyglądają jak skrzydła motyla.
 • Wysypka obejmuje ramiona, tułów, pośladki, ręce i nogi. Potem blednie w części centralnej, przez co zmiany  tworzą misterne siateczki i koronki.
 • Po około 11 dniach wysypka ustępuje. Znika bez złuszczania skóry, od dołu do góry, czyli najpierw z nóg, potem z tułowia i rąk, a na końcu z twarzy, nie zostawiając żadnych śladów. 
 • Wysypka może pojawić się na nowo - zdarza się to krótko po zniknięciu rumienia. Najczęściej po kąpieli albo po wysiłku (a niekiedy pod wpływem stresu lub zmiany temperatury otoczenia). Potem znów blednie.​

 

Inne objawy rumienia zakaźnego

Najczęściej wysypka jest jedynym objawem choroby, ale czasem pojawiają się też inne oznaki choroby:

 • niewysoka gorączka - temperatura nie przekracza 38°C i trwa jeden, dwa dni.
 • ból gardła i stawów - przydarza się raczej starszym dzieciom.
 • bóle głowy
 • nieżyt gardła i nosa,
 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • zapalenie stawów
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe 

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą towarzyszyć chorobie, ale dotyczy to raczej dorosłych, a nie dzieci. Bóle stawów mogą być dość dotkliwe, jednak na ogół mijają bez powikłań.

Ile trwa rumień zakaźny?

Choroba ma długi czas wylęgania - od zarażenia się do momentu pojawienia się pierwszych objawów może minąć tydzień lub dwa. Potem dość długo utrzymuje się wysypka. Od jej wystąpienia do całkowitego zniknięcia może minąć dwa a czasem nawet trzy tygodnie. Zakażenie parwowirusem nie powoduje bakteryjnego zapalenia skóry, nie niesie też ryzyka nadkażeń.

Jak wygląda rumień zakaźny u dzieci?

Choroba czerwonych policzków, tak nazywany jest również rumień zakaźny, to przede wszystkim charakterystyczna wysypka, której raczej nie pomylisz z innymi rodzajami wysypek.

Zdjęcie dziecka chorego na rumień:


rumień zakaźny
wikipedia

 

 

Diagnoza i leczenie

Choć choroba przebiega na ogół łagodnie, dziecko powinien zbadać pediatra – choćby po to, by postawić diagnozę i wykluczyć inne choroby. Dziecko powinno zostać w domu, by nie zarażać innych. Leki nie są na ogół potrzebne, bo rumień mija sam. Jeśli to konieczne, można podać dziecku leki łagodzące świąd (np. Fenistil) oraz lek obniżający gorączkę (np. Paracetamol), ale na ogół nie ma takiej potrzeby. Jeśli wysypce towarzyszy zapalenie stawów, podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Rumień zakaźny a ciąża

Jeśli masz pewność, że twoje dziecko choruje na rumień zakaźny, szybko odizoluj je od osób, dla których wirus mógłby być niebezpieczny. Kontaktu z parwowirusem B19 szczególnie powinny się wystrzegać kobiety w ciążyZakażenie rumieniem w ciąży, zwłaszcza w dwóch pierwszych trymestrach, może (ale nie musi) być bardzo niebezpieczne dla przyszłych mam: zdarza się, że powoduje groźne komplikacje, m.in. niedokrwistość, zapalenie mięśnia sercowego i obrzęk płodu, a nawet jego obumarcie.

Na szczęście ogromna większość kobiet (60–80%), które planują zajść w ciążę, miała już kontakt z wirusem, a więc jest uodporniona i nie może się zarazić. Badania dowodzą również, że większość kobiet (ok. 75%), która zaraziła się w czasie ciąży, rodzi zdrowe dzieci. Mimo wszystko lepiej dmuchać na zimne (bo istnieje ryzyko poważnych powikłań) i nie narażać się na kontakt z chorymi.

UWAGA! Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz, że mogłaś się zarazić, np. od swojego starszego dziecka, koniecznie zgłoś to lekarzowi, który prowadzi ciążę. Skieruje cię na badania krwi, by sprawdzić, czy są w niej przeciwciała przeciwko wirusowi, którego się obawiasz. Jeśli tak, czekają cię jeszcze inne badania, m.in. USG.

Jak dochodzi do zakażenia?

Choroba czerwonych policzków jest chorobą wirusową, czyli przenosi się drogą kropelkową. A to oznacza, że można się nią zakazić poprzez kontakt z chorą osobą. Dobra wiadomość – rumień jest trudniejszy do „złapania” niż np. ospa wietrzna.

 • Czas wylęgania: od zetknięcia się z wirusem do pojawienia się wysypki upływa tydzień, czasem dwa.

Kiedy osoba chora na rumień zaraża?

Zakaźność choroby jest największa zanim pojawi się wysypka. Chory zaczyna zarażać już tydzień przed pojawieniem się pierwszych zmian na skórze (czyli krótko po tym, jak sam stał się „posiadaczem” wirusa) oraz przez kilka pierwszych dni po pojawieniu się wysypki. Ze względu na to, że wysypka na ogół pojawia się bez zapowiedzi, zarażenia się rumieniem zakaźnym trudno uniknąć. Choroba przenosi się drogą kropelkową, jedynym sposobem uchronienia się przed zarażeniem jest unikanie kontaktu z chorym i przestrzeganie zasad higieny, jeśli do tego kontaktu jednak dojdzie.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, specjalista pediatra neonatolog.
 


Zobacz też:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Atopowe zapalenie skóry video
materiały prasowe
Zdrowie
Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Według badań na AZS choruje już co piąte dziecko w Polsce. Choroba objawia się zazwyczaj po 3. miesiącu życia dziecka. Nie możesz jej przeoczyć – nieleczona atopia będzie się pogłębiać! Jak rozpoznać objawy AZS – wyjaśnia specjalista, dermatolog, dr. n. med. Marta Hasse-Cieślińska:  

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]
Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.

Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle  wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna . Wysypka u dziecka: Rodzaje wysypki u dziecka: tabela porównawcza Wysypka alergiczna Wysypka plamista Wysypka grudkowa Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa Wysypka bakteryjna Pokrzywka u dziecka Wysypka covidowa Wysypka u dziecka: najczęstsze pytania rodziców i odpowiedzi dermatologa Rodzaje wysypki u dziecka Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak: trzydniówka : wysypka plamista w bladoróżowym kolorze występuje na nogach, brzuchu, twarzy i klatce piersiowej różyczka : drobna wysypka plamista pokrywa najpierw twarz, a potem tułów, ręce i nogi bostonka : wysypka plamista z czasem zmienia się w pęcherzyki na dłoniach, stopach i w buzi szkarlatyna : wysypka grudkowata pojawia się na przedramionach, w pachwinach i na szyi, a później na całym ciele ospa wietrzna : wysypka obejmuje całe ciało, ma postać czerwonych plamek i pęcherzyków Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy. Wysypka u dziecka: tabela W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:   Choroba...

dziecko, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Katalog chorób zakaźnych wieku dziecięcego
Wcześniej czy później twoje dziecko na pewno na nie zachoruje. Nieprzypadkowo różyczkę, świnkę czy szkarlatynę nazywa się chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego. Bądź więc czujna i przygotowana!

Szczepionki doskonale chronią przed chorobami zakaźnymi, ale nawet one nie dają 100-procentowej pewności, że malec uniknie infekcji. Poza tym są jeszcze bakterie i wirusy, przeciwko którym szczepionek nie wynaleziono. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jaki jest przebieg chorób zakaźnych najczęściej atakujących dzieci. Szybko rozpoznając infekcję i wdrażając odpowiednie leczenie, ułatwimy malcowi powrót do zdrowia, ograniczymy ryzyko powikłań i zarażenia starszych członków rodziny. To ostatnie może się okazać o tyle ważne, że nastolatki i dorośli często gorzej znoszą chorobę niż kilkuletnie maluchy. Oto najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego. Odra Różyczka Świnka Ospa wietrzna Trzydniówka Szkarlatyna (płonica) Krztusiec Odra Co to za choroba? Infekcję powoduje wirus MEV. Roznosi się on drogą kropelkową (przez ślinę chorego), a przenika do organizmu przez nos i gardło. Objawy: Na początku występują: gorączka do 39 st. C, katar, suchy kaszel, plamki po wewnętrznej stronie policzków, podrażnienie oczu i światłowstręt. Potem na ciele (najpierw za uszami) pojawia się jasnoczerwona wysypka. Leczenie: Dziecko powinno zostać w domu. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, np. podawaniu leków przeciwgorączkowych (z ibuprofenem lub paracetamolem), dużej ilości płynów do picia i lekkostrawnej diecie. Zapobieganie: Szczepienie obowiązkowe w 13.–14. mies. i 10. roku życia i dla niezaszczepionych dorosłych. Czy dorośli też chorują? Tak, u nich też częściej niż u dzieci występują powikłania. Różyczka Co to za choroba? To na ogół niegroźna choroba wirusowa. Wywołuje ją Rubivirus, który roznosi się drogą kropelkową. Objawy: Choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg, często bez objawów. Ewentualne symptomy przypominają przeziębienie (katar, kaszel , gorączka). Najbardziej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj