dziecko, plaża, wakacje, krem do opalania
fot. Fotolia.pl

4 zakazane kremy do opalania - one szkodzą twojemu dziecku!

Sprawdź, czy nie masz tych kosmetyków w swojej torbie plażowej!
Magdalena Drab
dziecko, plaża, wakacje, krem do opalania
fot. Fotolia.pl
Ochrona przed słońcem, zwłaszcza delikatnej skóry dzieci, to już dla większości rodziców rzecz oczywista. Nie wystarczy jednak byle jaki krem i informacja na opakowaniu, że filtr przeciwsłoneczny jest naprawdę wysoki. Mało tego – niektóre kosmetyki na słońce mogą wręcz zagrażać zdrowiu dzieci! Po czym to poznać?

Sprawdź: Jak długo dziecko może przebywać na słońcu?


4 cechy kosmetyków do opalania, które mogą szkodzić dzieciom:

  • Zawierają oxybenzone (uwaga! Ten składnik może też kryć się pod nazwą Benzophenone -3 lub Benzophenone -4). Co to jest? Toksyczna substancja, pochodna silnie trującego benzafenonu. Jest tania, więc wykorzystuje się ją do większości niedrogich kosmetyków przeciwsłonecznych (jeśli produkt zawiera jej więcej niż 0,5%, na opakowaniu musi widnieć ostrzeżenie). Oxybenzone gromadzi się w skórze, narusza jej warstwę ochronną, prawdopodobnie ma działanie rakotwórcze. Absolutnie zakazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. I oczywiście dla dzieci.
  • Zawierają retinyl palmitate. To najpopularniejsza forma witaminy A. Niektóre badania wskazują,  ze pod wpływem promieniowania UV substancja ta powoduje uwalnianie wolnych rodników i w efekcie może mieć działanie rakotwórcze.
  • Wysokość filtra przekracza wartość 50. Filtry SPF o wysokości 30-50 pochłaniają ok. 98% promieniowania, tymczasem SPF 60 to ochrona większa o zaledwie… 0,5%. Producent, który twierdzi, że jego kosmetyk posiada filtr 60-70, wprowadza więc w błąd – ochrona wcale nie jest dwa razy większa (niż w przypadku np. SPF 30). I nie oznacza to, że można bezpiecznie przebywać na słońcu dwa razy dłużej!
  • Są w spreju. Taka forma kosmetyku powoduje, że skóra nie zostaje wystarczająco dokładnie pokryta filtrem ochronnym. Dodatkowo istnieje duże ryzyko, że szkodliwe substancje podczas rozpylania dostaną się do płuc dziecka.
Zobaczcie, jak widzi naszą skórę słońce! W świetle ultrafioletowym widać na skórze zmiany i uszkodzenia, niewidoczne jeszcze gołym okiem. Koniecznie zwróćcie uwagę, jak wygląda skóra dzieci.
 
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.


Co zawierają bezpieczne kosmetyki na słońce?

Bezpieczne kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci to te z filtrem mineralnym, który nie wnika w głąb skóry, jest stabilny, nie powoduje reakcji z innymi składnikami kremu. Kremy z filtrem mineralnym (fizycznym) rozpoznasz po składzie – najczęściej zawierają tlenek cynku lub tlenek tytanu.

Najlepsze kosmetyki na słońce - sprawdź opinie

Zasady przebywania z dziećmi na słońcu

  • Posmaruj skórę dziecka kremem z filtrem 15-30 minut przed wyjściem z domu (nie zapomnij o karku i uszach)
  • Powtarzaj aplikację kremu co 2 godziny
  • Nie przebywaj z dzieckiem w pełnym słońcu na plaży i wodzie między godziną 11 a 15
  • Jeśli dojdzie do poparzenia, nawadniaj dziecko, a zaczerwienioną skórę posmaruj kremem Bepanthen lub maścią Alantan Plus
Polecamy: Czy można opalać się w ciąży?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy