opalanie w ciąży, czy można opalać się w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie

Opalanie w ciąży – na słońcu i w solarium. Rady dermatologa

Opalanie w ciąży jest ryzykowne. Dlaczego ciężarne powinny uważać podczas przebywania w słońcu? Poza tym, że przegrzanie grozi przedwczesnymi skurczami i przebarwieniami, to jest również niebezpieczne ze względu na ryzyko zachorowania na czerniaka. Lepiej zatem całkiem zrezygnować z opalania w ciąży, albo robić to, zachowując środki ostrożności. Sprawdzamy też, co z opalaniem w solarium i za pomocą samoopalacza.

Jak się opalać w ciąży? Czy w ciąży można sobie pozwolić na opalenie? Jakie skutki może mieć długie przebywanie na słońcu przez ciężarną? Jakich kremów z filtrami UV używać? A może lepiej zafundować sobie krótki seans w solarium? Najważniejsze fakty o opalaniu w ciąży ustaliłyśmy z dermatologiem, dr Aleksandrą Jagielską, która wyjaśnia wszystkie powody, dla których opalanie się w tym czasie nie jest dobrym pomysłem.

Spis treści:

To jeden z najprostszych do wyleczenia raków (pod jednym warunkiem!)

Czy można opalać się w ciąży? Skutki opalania na słońcu

Przyszła mama nie powinna się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Opalanie w ciąży może powodować podwyższenie temperatury ciała. Inne skutki opalania w czasie ciąży to: 

Jak twierdzą specjaliści, opalanie we wczesnej ciąży może skutkować poronieniem. Przebywanie na słońcu grozi też pogorszeniem wchłaniania się kwasu foliowego, który na początku ciąży jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju płodu.

Nie trzeba wychodzić na plażę, aby doświadczyć ryzyka przegrzania. Wystarczy podczas upału wybrać się na zakupy lub spacer w słońcu. Jeśli w ciąży spędzasz czas nad morzem, w środku dnia szukaj cienia i przyjemnego chłodu, a na plażę idź rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest przyjemna.

W ciąży unikaj pobytu na słońcu między godziną 11:00 a 16:00, ponieważ w tym czasie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. W krajach Europy Południowej warto unikać słońca dłużej – od 9:00 do 18:00.

Solarium w ciąży

Opalanie w ciąży jest złym pomysłem zarówno jeśli chodzi o naturalne promienie słoneczne, jak i solarium. Nie tylko ze względu na ryzyko czerniaka. Opalanie w solarium w ciąży, podobnie jak wylegiwanie się w słońcu, podnosi temperaturę ciała, co – przypomnijmy – grozi omdleniem lub przedwczesnymi skurczami. Opalanie się w ciąży w solarium także może prowadzić do pojawienia się nieestetycznych przebarwień, nie wspominając o ryzyku poparzeń i przyspieszeniu starzenia się skóry.

Opalanie natryskowe w ciąży

Opalanie natryskowe polega na rozprowadzeniu na skórze płynu brązującego. Podczas sesji nie dochodzi do podgrzewania temperatury ciała, zatem takie opalanie nie niesie ryzyka przedwczesnych skurczów. Czy zatem jest to najlepsze rozwiązanie dla ciężarnych, które chcą poszczycić się piękną opalenizną? Okazuje się, że niekoniecznie.

Choć niektórzy specjaliści przekonują, że opalanie natryskowe w ciąży jest całkowicie bezpieczne, inni podkreślają, że płyn brązujący, który jest aplikowany na skórę, jest substancją chemiczną. Zawiera dihydroaceton, który może niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Lepiej więc przed wizytą na opalanie natryskowym skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, czy taki zabieg będzie bezpieczny.

Krem do opalania w ciąży

Kremy z filtrem UV nie tylko ochronią przed oparzeniem słonecznym i fotostarzeniem się skóry – tak dermatolodzy nazywają zgubny wpływ promieniowania UV. Kremy z filtrem w ciąży zapobiegają także wystąpieniu nieestetycznych plam na twarzy.

Pod wpływem słońca, którego trudno przecież całkiem uniknąć, zwiększa się aktywność komórek zawierających melaninę, czyli barwnik skóry odpowiedzialny za opaleniznę, ale również za powstawanie ciemniejszych nierównomiernie rozmieszczonych plam na twarzy. Dlatego przyszła mama nie tylko powinna unikać opalania w ciąży, ale przed wyjściem z domu smarować się kremem z filtrem np. dla dzieci – zgodnie z zasadą: im jaśniejsza karnacja, tym mocniejszy filtr. Trzeba to robić również w celu ochrony przed czerniakiem.

Plamy po opalaniu w ciąży

Najczęściej ciążowe plamy pojawiają się pod wpływem słońca u ciężarnych posiadaczek ciemnych włosów i ciemnej karnacji. Nie znaczy to jednak, że jasnoskóre blondynki nie muszą się ich obawiać. Maska ciążowa (ostuda) jest bardzo częstą dolegliwością – miewa ją około 70 proc. przyszłych mam, u których pojawia się w różnej postaci:
 • wokół nosa i ust (także tylko w ich kącikach lub nad górną wargą),
 • na czole, nosie i policzkach.
   
Przez ciemniejszy, czasem nawet brunatny kolor, osoba nią dotknięta wygląda, jakby była brudna. Plamy na twarzy zwykle zaczynają blednąć po porodzie, choć czasem utrzymują się przez kilka miesięcy, a nawet dłużej. W skrajnych przypadkach ostudę usuwa się w gabinecie kosmetycznym, np. laserem IPL. Do tego czasu można jednak skutecznie ukrywać plamy pod makijażem.

Minimalizowanie ryzyka podczas opalania w ciąży

Jeśli nie jesteś w stanie odmówić sobie opalania w ciąży, stosuj się do następujących zaleceń:
 • unikaj przesiadywania na słońcu w godzinach południowych;
 • zawsze stosuj kremy z wysokim filtrem;
 • pij dużo wody;
 • zasłaniaj głowę kapeluszem, a oczy okularami;
 • możesz wystawić na słońce np. tylko nogi (ryzykujesz pękającymi naczyńkami i żylakami);
 • jeśli całe ciało masz wystawione na działanie słońca, okrywaj brzuch białym kawałkiem materiału (nie opalaj brzucha w ciąży);
 • co jakiś czas schładzaj się, siadając w cieniu lub w wodzie.

Konsultacja: dr n. med. Aleksandra Jagielska, dermatolog, właścicielka kliniki medycyny estetycznej Sthetic Klinika Dr Jagielskiej, www.sthetic.pl

Zobacz też:

kobieta, pielęgnacja, krem, pielęgnacja skóry
© goodluz - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie
Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Wiele kobiet w ciąży obserwuje na twarzy niekorzystne zmiany: cera normalna zrobiła się sucha, tłusta stała się mieszana, czasami pojawia się też na policzkach lub czole ostuda.  Niestety, tak u przyszłych mam działają hormony ciążowe . Nie wolno się jednak łatwo poddawać. Co może ci pomóc, aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie? Spodziewając się dziecka, postaw na: wskazówki doświadczonej kosmetyczki lub dermatologa, stosowanie kremów z filtrem UVA i UVB dbanie o siebie , bezpieczne w ciąży sporty sprawdzone zabiegi w gabinetach kosmetycznych Jak odpowiednio pielęgnować skórę twarzy spodziewając się dziecka radzi Izabela Czernuszczyk z warszawskiego salonu Studio Style.  

jak dobrać krem z filtrem UV
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? (a kiedy nie wolno go używać?)
Nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym − powtarzają dermatolodzy. Dla niemowląt od 6 miesiąca życia zalecane są kremy z filtrami mineralnymi, starsze dzieci mogą używać filtrów fizycznych. Ważna jest także odpowiednia moc filtra (SPF).

Na temat kremów z filtrami dla dzieci jest wiele informacji w internecie. Są strony, na których analizuje się ich skład i na tej podstawie ocenia, czy są bezpieczne. Ale bezpieczeństwo kosmetyku to nie jest jedyne kryterium, na które trzeba zwracać uwagę. Bardzo ważny jest również wiek dziecka. Nie każdego malucha można bowiem bez przeszkód smarować kremami przeciwsłonecznymi. Jak dopasować je do dziecka, opowiada dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spis treści: Jaki krem z filtrem dla noworodka? Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku? Jakie kremy z filtrem zaleca się starszym dzieciom? Dlaczego słońce nie służy niemowlętom? Jak chronić niemowlę przed słońcem? Kremy z filtrem dla dzieci: ranking Jaki krem z filtrem dla noworodka? Kremy z filtrami UV mogą stanowić dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale powinno się je używać dopiero u dzieci powyżej 6. miesiąca życia . Nie zaleca się smarowania nimi noworodków (czyli maluszków w pierwszym miesiącu życia) ani młodszych niemowląt, które nie skończyły jeszcze pół roku. Młodsze niemowlaki mają cienką i niedojrzałą skórę . Nie jest ona wystarczającą barierą, aby chronić przed wpływem tego, co działa na organizm z zewnątrz, czyli np. przed składnikami kremów z filtrami UV . Substancje w nich zawarte zabezpieczają przed działaniem słońca, ale mogą także wnikać w niedojrzałą skórę, kumulować się w niej i w przyszłości zadziałać toksycznie. Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku? Dziecko, które ma ponad 6 miesięcy, przed wyjściem na dwór można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym). W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV....

ciąża, sesja ciążowa, sesja zdjęciowa w ciąży, zdjęcia w ciąży, fotografia ciążowa
whitneybphotos.com
Wygląd i samopoczucie
10 pomysłów na ciążowe zdjęcie
Marzysz o ciążowej sesji zdjęciowej? Podpatrz pomysły innych mam.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj