Współpraca Reklamowa

Mity na temat inteligencji emocjonalnej obala Dorota Zawadzka [WIDEO]

„Inteligencja emocjonalna w ogóle nie istnieje! I na pewno jej nie można rozwijać!” Słyszysz takie opinie? To nieprawda! Zobacz nasz film i posłuchaj, jak Dorota Zawadzka obala mity związane z inteligencją emocjonalną.

Jakie mity krążą na temat inteligencji emocjonalnej?  Jakie są rodzaje inteligencji? Czy tylko ta racjonalna, którą mierzy się w znanych wszystkim punktach IQ? 

 

Mity na temat inteligencji emocjonalnej

– Inteligencja emocjonalna istnieje, jest bardzo ważna dla każdego człowieka i w relacjach międzyludzkich. Co więcej, można i należy ją rozwijać, przez całe życie – tłumaczy psycholożka Dorota Zawadzka, ekspertka akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem.

Oto najczęściej powtarzane błędne opinie na ten temat:

  • Inteligencja emocjonalna nie istnieje. To MIT! Oczywiście, że inteligencja emocjonalna istnieje i jest bardzo ważna dla każdego z nas, dzieci i dorosłych.
  • Nie da się jej rozwijać – to kolejny MIT! Nie dość, że można rozwijać inteligencję emocjonalną, to nawet trzeba to robić! Dobra wiadomość jest taka, że możemy zacząć w każdym momencie naszego życia. Pracując nad inteligencją emocjonalną z dzieckiem, pracujemy też trochę i dla siebie. Jednak warto pamiętać, że rozwijanie EQ to trudna praca. (Zobacz lekcje Doroty Zawadzkiej, rozwijające inteligencję emocjonalną).
  • Mamy jeden rodzaj inteligencji i jesteśmy albo inteligentni, albo nie – jeszcze jeden MIT! Inteligencja emocjonalna jest kompatybilna z tą racjonalną, stałą od urodzenia. Ważne, by obie współpracowały, bo ktoś może być inteligenty i mieć wielką wiedzę, ale słabo radzić sobie w kontaktach z innymi, czyli mieć niską inteligencję emocjonalną.

Rodzaje inteligencji u dziecka

Zdaniem prof. Howarda Gardnera, znanego psychologa, mamy około 8 rodzajów inteligencji:

  • językowa – dziecko dużo mówi, tworzy nowe wyrazy, bawi się językiem
  • muzyczna – maluch ciągle nuci, śpiewa
  • matematyczna – dziecko wszystko liczy, wszędzie widzi cyferki
  • przestrzenna – przedszkolak lubi przestawiać rzeczy, układać itp.
  • przyrodnicza – każde zwierzątko, choćby odstręczające, jest przynoszone do domu, tulone, ukochane
  • interpersonalna – maluch uwielbia rozmawiać z innymi
  • intrapersonalna – to tzw. filozof domowy, który ma duży wgląd w siebie i nad wszystkim się zastanawia
  • ruchowa – maluch ciągle biega, nie może usiedzieć w miejscu

Co ciekawe, zwykle jeden z tych rodzajów inteligencji jest dominujący, niejako ciągnie pozostałe. Przyjrzyj się dziecku i jeśli stwierdzisz, że masz dziecko z wyjątkowo rozwiniętą inteligencją muzyczną, ucz je np. tabliczki mnożenia, śpiewając itp. Powodzenia!
 

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka