"Nazywam się Thea, mam 12 lat i chodzę do siódmej klasy. Za miesiąc, 11 października, wychodzę za mąż." - od tego wpisu na blogu norweskiej dziewczynki wszystko się zaczęło. Poruszeni internauci przesyłali i udostępniali link do bloga, na łamach którego 12-latka opowiada swoją historię oraz przemyślenia odnośnie przyszłego małżeństwa z 37-letnim mężczyzną. Internauci nie poprzestali na rozpowszechnianiu szokującej informacji, namówili dziewczynkę, by opublikowała zdjęcie przyszłego męża. Thea pokazała nie tylko zdjęcia mężczyzny, ale również zaproszenia na ślub. Blog pisany słownictwem używanym przez nastolatki był na tyle wiarygodny, a informacje na nim zawarte szokujące, że odbiorcy postanowili zawiadomić stróżów prawa i opiekę społeczną.

Reklama

Walka z dziecięcymi małżeństwami

Interwencja policji nie była jednak konieczna. 11 października ślub się nie odbył. Okazało się bowiem, że blog dziewczynki jest jedynie częścią kampanii społecznej. Data ślubu 12-letniej blogerki nie była przypadkowa, 11 października jest Międzynarodowym Dniem Dziewcząt. Poprzez to wydarzenie UNICEF rozpowszechnia wiedzę o konieczności walki z dziecięcymi małżeństwami – procederem, który jest łamaniem podstawowych praw człowieka i który ma wpływ na każdy aspekt życia tych dziewcząt. Na całym świecie, pod hasłem "Moje Życie, Moje Prawo, Koniec Dziecięcych Małżeństw", zaplanowano wiele wydarzeń i działań, których celem jest zwrócenie uwagi na małżeństwa młodych dziewczynek.

Małżeństwa młodych dziewczynek - zatrważające statystyki

Tym, którym wydaje się, że blog Thei jest tylko głupim żartem, organizacje społeczne broniące praw dzieci odpowiadają – To nie żart! W Bangladeszu czy Nigrze ponad 60% dziewczynek wyjdzie za mąż zanim ukończą 18 lat. Szacuje się, że każdego dnia na świecie 39 tysięcy dziewczynek jest zmuszanych do zawarcia małżeństwa. Tym samym naraża się je na wczesne ciąże, które mogą być poważnym zagrożeniem dla tak młodych organizmów. Każdego roku z powodu komplikacji okołoporodowych umiera około 50 000 dziewczynek w wieku 15-19 lat. Co więcej, dziewczynki w wieku 10-14 lat są 5 razy bardziej narażone na śmierć w czasie ciąży i porodu niż kobiety w wieku 20-24 lat!

Norweski blog 12-letniej dziewczynki był jedynie prowokacją przeprowadzoną przez organizację społeczną Plan zajmującej się pomocą dzieciom w krajach rozwijających się. Obecnie znajdziesz na nim prawdziwe zdjęcia i linki do blogów kobiet z Bangladeszu i Tanzanii, które jako dzieci zostały zmuszone do małżeństwa.

Szokujące kampanie społeczne

Wywołują emocje – takie jest ich zadanie. Jedne szokują, inne wzruszają, ale każda z nich coś w tobie poruszy i zapadnie w pamięci. Wobec najnowszych kampanii społecznych nie możesz przejść obojętnie. Możesz być zbulwersowana, jak w przypadku 12-latki wychodzącej za mąż, wstrząśnięta i poruszona, gdy to od ciebie zależy, czy Adaś dostanie lanie lub oburzona, widzą kobietę w zaawansowanej ciąży zaciągającą się z uwielbieniem papierosem . Każda z nich porusza ważne współczesne problemy, o których często zapominamy lub przechodzimy obok nich obojętnie.

Zobacz także
Reklama

Zobacz też kampanię, którą widzą tylko dzieci! - film

Reklama
Reklama
Reklama