wczesna ciąża
Adobe Stock
Objawy ciąży

Wczesna ciąża: objawy, dolegliwości (jak rozpoznać wczesną ciążę)

Wczesna ciąża to czas, kiedy przyszła mama często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Podpowiedzią mogą być charakterystyczne dla tego okresu objawy i dolegliwości. Sprawdź, jak rozpoznać wczesną ciążę i czy to nie fałszywy alarm.

Bardzo wczesna ciąża to początkowy okres ciąży, tuż po zapłodnieniu, gdy hormony ciążowe dopiero ruszają do pracy. Zaczyna się wtedy czas wielkich zmian w organizmie, jednak nie znaczy to, że kobieta od razu je poczuje. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się u poszczególnych kobiet w różnym czasie, najczęściej około 6 tygodnia ciąży. Wczesna ciąża to zagadka – są przyszłe mamy, które twierdzą, że już następnego dnia po stosunku poczuły, że są w ciąży, inne zaś, gdyby nie brak miesiączki, mogłyby przechodzić początek ciąży, nawet się go nie domyślając.

Ważne! Nawet jeśli tylko przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej zacznij brać dostępny w aptece kwas foliowy – szczególnie we wczesnej ciąży to bardzo ważne dla układu nerwowego rozwijającego się płodu.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? – film

Wczesna ciąża: objawy

Nie wszystkie z nich to pewna oznaka ciąży. W tej branży fałszywe alarmy to norma. Jednak jeśli pojawiają się nie pojedynczo a w grupie, to gratulacje – najprawdopodobniej jesteś w ciąży! Pierwsze objawy wczesnej ciąży to: 

 • huśtawki nastroju – wybuchowość i płaczliwość spowodowane wzmożoną aktywnością hormonów ciążowych to norma we wczesnej ciąży.... i nierzadko jeszcze długo potem.
 • tkliwość piersi – często bardziej intensywna niż przed okresem, na piersiach stają się bardziej widoczne naczynia krwionośne, a brodawki – ciemniejsze. Same piersi powiększają się i mogą sprawiać wrażenie twardszych, pełniejszych.
 • senność, zmęczenie – padasz jeszcze przed wieczornymi wiadomościami, nie możesz doczytać nawet jednej całej strony przed zaśnięciem? Nagłe wyczerpanie to odpowiedź organizmu na wzrost aktywności hormonów ciążowych.
 • poranne mdłości – nudności, choć mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, również należą do ścisłej czołówki pierwszych objawów wczesnej ciąży.
 • wyostrzony węch – już w tydzień czy dwa po zapłodnieniu możesz zacząć wyczuwać zapachy, o jakich nie miałaś pojęcia... Niestety, czasami to objaw zwykłego zatrucia pokarmowego, infekcji albo... zbyt bujnej wyobraźni.
 • brak miesiączki – niby oczywisty objaw ciąży, wiadomo jednak, że krwawienie może być opóźnione lub zatrzymane np. z powodu stresu, złej diety, wyjazdów albo... strachu przed ciążą. Zdarza się również odwrotna sytuacja – kobiety krwawią, już będąc w ciąży. Ale czy można mieć okres w ciąży, i to nawet przez kilka pierwszych miesięcy? To nie miesiączka, tylko plamienie implantacyjne. I może się zdarzać także kiedy spodziewasz się dziecka.

Wczesna ciąża: dolegliwości

Oprócz objawów, które nie sprawiają dyskomfortu, wczesna ciąża przynosi i pewne dolegliwości. Na pocieszenie wiedz, że zwykle mijają wraz ze skończeniem się pierwszego trymestru. Oto najczęstsze z nich:

 • bóle w dole brzucha – przyszłe mamy często narzekają, że na początku ciąży ciągnie je w dole brzucha. To skutek rozciągania się wiązadeł w macicy.
 • zaparcia – podwyższony poziom progesteronu niestety może zwalniać tempo przemiany materii.
 • nudności – aby je złagodzić, jedz częściej, ale małe ilości. Gdy najbardziej cierpisz o poranku, jeszcze przed wstaniem z łóżka zjadaj małą przekąskę, np. dwa krakersy. Do herbaty dodawaj plasterek czy dwa imbiru, to również stary sposób na ciążowe nudności.
 • zgaga – szczególnie jeśli towarzyszą jej niestrawność i kwaśne odbijanie się, może być prawdziwym utrapieniem. Aby zmniejszyć jej dokuczliwość, ogranicz w diecie potrawy gorące i pikantne, smażone lub tłuste dania, mięsa konserwowe, czekoladę, kawę, herbatę, cukier, alkohol, a nawet miętę.  

Wczesna ciąża: konieczne badania

Jeśli objawy wczesnej ciąży nie okazały się fałszywym alarmem i potwierdził je pozytywny wynik testu ciążowego, czas na pierwsze niezbędne badania. Najlepiej wydrukuj sobie kalendarz badań w ciąży. Wśród nich na pewno znajdziesz te badania:

 • Morfologia krwi. Oznacza się: liczbę czerwonych krwinek, białych krwinek, poziom hemoglobiny, wyklucza wiele chorób, w tym anemię.
 • Badanie ogólne moczu. Informuje o stanie ogólnym organizmu. Nie powinno w moczu być  białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.
 • Cytologia (jeśli lekarz nie zrobił tego badania w ciągu ostatniego roku).
 • Ciśnienie krwi. Jest sprawdzane podczas każdej ciążowej wizyty u ginekologa.
 • Poziom glukozy we krwi (na czczo). Norma; maks. 120 mg%. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy.
 • WR. Badanie na nosicielstwo kiły – bardzo ważne, bo zakażenie się tą chorobą jest dla dziecka groźne.
 • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh. Jeśli mama ma Rh–, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie.
 • Badanie krwi na przeciwciała toksoplazmozy. Niebezpieczne jest tylko zachorowanie w czasie ciąży.
 • Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii. Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku.
 • Badanie poziomu progesteronu. Oznaczanie stężenia progesteronu pozwala na prognozowanie dalszego rozwoju ciąży. Zbyt niski poziom progesteronu w surowicy krwi oznacza wysokie ryzyko poronienia.


Wczesna ciąża – obejrzyj film:

Sprawdź także: 

Spacer korzystny dla zdrowia jak bieganie
Fotolia
Zdrowie w ciąży
7 ćwiczeń, których nie wolno ci robić w ciąży
Sport w ciąży? Tak! Ale ostrożnie i z umiarem. Sprawdź, jakie aktywności mogą ci teraz zaszkodzić.
kobieta, mama, ciąża, nogi
Wygląd i samopoczucie
Ciąża i emocje na huśtawce
Wstajesz w świetnym humorze, ale po pięciu minutach masz pretensję do męża, że za głośno pije herbatę. W południe opowiadasz koleżance, jak cieszysz się, że jesteś w ciąży, a wieczorem płaczesz w poduszkę, że nie dasz sobie rady. Normalne? W twoim stanie – tak. Co nie znaczy, że nie możesz nic z tym zrobić.
2 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
2 miesiąc ciąży – który to tydzień? Badania, objawy, dolegliwości
Kobiety najczęściej dowiadują się, że będą mamami, gdy są w 2 miesiącu ciąży. To czas, by znaleźć zaufanego ginekologa, który poprowadzi ciążę, oraz zrobić pierwsze badanie USG, aby lekarz oficjalnie potwierdził fakt, że będziesz miała dziecko.

Gratulacje! W 2 miesiącu ciąży prawdopodobnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Przygotuj się na wiele ekscytujących chwil, ale też sporo wyzwań. Sprawdź, co cię czeka w najbliższych tygodniach. Dowiedz się, na co możesz sobie pozwolić, a czego powinnaś się wystrzegać na początku ciąży. Spis treści: 2 miesiąc ciąży – który to tydzień? Jak wygląda dziecko w 2 miesiącu ciąży? Jak zmienia się brzuch w 2 miesiącu ciąży? Objawy i dolegliwości w 2 miesiącu ciąży Ważne badania w 2 miesiącu ciąży Samopoczucie w 2 miesiącu ciąży 2 miesiąc ciąży – który to tydzień? 2 miesiąc ciąży zaczyna się w 5 tygodniu ciąży, a kończy w 8 tygodniu ciąży, natomiast połowa drugiego miesiąca przypada na 7. tydzień ciąży . Jest to I trymestr ciąży. Przede wszystkim jest to czas organogenezy, czyli wykształcania się u płodu wszystkich niezbędnych do życia narządów.  Jak wygląda dziecko w 2 miesiącu ciąży? Zarodek już się zagnieździł w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od ciebie – z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12 tygodnia ciąży). Nie dość, że już zaczyna pracować jego mózg (chociaż wciąż bardzo daleko mu do doskonałości), to głowa stanowi teraz połowę całego ciała zarodka. W 2 miesiącu ciąży zarodek jest bardzo delikatny i wrażliwy, ponieważ formują się u niego podstawowe organy. Dlatego okres ten nazywa się organogenezą. Po bokach głowy pojawiają się dwie czarne plamki – to oczy, które potem przesuną się w dół twarzy. Twój maluch intensywnie się rozwija! Pod koniec 2 miesiąca ciąży twoje dziecko: mierzy ok. 1,5 cm długości; jest już kompletnym, choć niedoskonałym i miniaturowym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz