Kto na Rzecznika Praw Dziecka? Już wiadomo
Trzy osoby ubiegają się o stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Kto wygra dowiemy się na początku września. Niestety tak jak wiele teoretycznie bezpartyjnych stanowisk w Polsce, także to może być przedmiotem walki ideologicznej.
Byłoby wspaniale, gdyby w tak ważnej sprawie, jak dobro naszych dzieci panowała w Polsce ponadpartyjna współpraca. Niestety wybór nowego Rzecznika Praw Dziecka może być kolejną okazją w Sejmie do ideologicznych przepychanek. Jest trzech kandydatów na zastąpienie Marka Michalaka, któremu pod koniec sierpnia kończy się druga i ostatnia, na co pozwala prawo, kadencja na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka. Każdy z kandydatów ma poparcie innej partii politycznej. Czy uda się w tej sprawie osiągnąć porozumienie?
Wygra kandydat PiS
Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że do 28 lipca, kiedy to upłynął termin zgłaszania kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka, wpłynęły trzy kandydatury. Nowego, na pięcioletnią kadencję, wybierze Sejm za zgodą Senatu. Patrząc jednak na to, jaką przewagę w głosowaniach sejmowych ma większość koalicyjna PiS i obozu Zjednoczonej Prawicy, wydaje się przesądzone, że nowym rzecznikiem zostanie kandydat zgłoszony przez PiS.
Sabina Lucyna Zalewska, z poparciem PiS
Sabina Lucyna Zalewska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, psychologiem rodziny, pedagogiem społecznym, mediatorem rodzinnym. Jak podkreśla CIS, aktywnie współpracuje z dziećmi i rodzinami, zajmuje się także wsparciem dzieci wykluczonych. Jej kandydaturę zgłosiła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.
"Pochodzę z Kotliny Kłodzkiej. Urodziłam się w Ząbkowicach Śląskich, a wychowałam w Kamieńcu Ząbkowickim. Kocham góry. Jestem żoną i matką dwóch wspaniałych córek" – pisze o sobie dr Sabina Zalewska. Na co dzień pracuje w Katedrze Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ponadto, jak informuje natemat.pl, "pracuje też na zasadzie wolontariatu w Archidiecezjalnej Poradni Dewajtis, która udziela pomocy osobom zmagającym się z problemami natury psychologicznej, pedagogicznej i duchowej". Dr Zalewska prowadzi również konsultacje psychologiczne w jednym z podwarszawskich przedszkoli katolickich oraz w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin.
Jest autorką m.in. monografii takich jak "Samotność i osamotnienie w doświadczeniach i narracjach małżeńskich", "Relacje pomiędzy małżonkami po odejściu dzieci z domu" oraz "Syndrom pustego gniazda. Małżeństwo i rodzicielstwo po usamodzielnieniu się dzieci", a także wiele artykułów poświęconych rodzinie, małżeństwu i dzieciom.
Ewa Jarosz, kandydatka PO
Ewa Jarosz jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego. Pod jej kandydaturą podpisali się posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego - Unii Europejskich Demokratów.
Paweł Kukiz-Szczuciński, kandydat Kukiz'15
Paweł Kukiz-Szczuciński to lekarz pediatria i psychiatra. Jest członkiem zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, uczestnikiem misji humanitarnych. Jego kandydaturę wspierają posłowie z Kukiz’15 oraz kilku innych parlamentarzystów, m.in. niezrzeszonych.
Czy Tinky Winky jest gejem?
Aczkolwiek urząd rzecznika w Polsce jest apolityczny, to jednak w przeszłości bywało, że stał się obiektem dyskusji ideologicznej. Tak było, kiedy w 2006 roku Rzecznikiem Praw Dziecka została Ewa Sowińska, lekarka i posłanka Ligi Polskich Rodzin.
W maju 2007 roku tygodnik "Wprost" zamieścił wywiad z Ewą Sowińską, w którym powiedziała ona o popularnym programie dla dzieci "Teletubisie", iż jeden z jej bohaterów "Tinky Winky ma damską torebkę, a dopiero "później się dowiedziała, że w tym może być jakiś ukryty homoseksualny podtekst". Wywiad wywołał liczne reakcje. W oficjalnie opublikowanym oświadczeniu Sowińska stwierdziła, że deklaracja zainteresowania się tematem była tylko "odpowiedzią" na te sugestie dziennikarza, który użył sformułowania, że "zdaniem części psychologów, jedna z postaci tej animowanej bajki promuje homoseksualizm.
Niestety zostało to przez opinię publiczną odebrane inaczej, jako na siłę dopatrywanie się w bajkach dla dzieci dodatkowych treści, niemających żadnego związku z ich przekazem. Sowińska znalazła się w ogniu krytyki i w 2008 roku zrezygnowała ze stanowiska rzecznika.
Rzecznik Praw Dziecka powoływany jest uchwałą Sejmu, która podlega zatwierdzeniu przez Senat. Kandydata może zgłosić Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Kadencja trwa 5 lat. Rzecznik obejmuje urząd w dniu złożenia ślubowania przed Sejmem, a kadencja wygasa w razie jego śmierci lub odwołania w wypadkach przewidzianych w ustawie. Ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Co sądzisz o urzędzie Rzecznika Praw Dziecka w Polsce. Czy spełnia swoją funkcję?
Źródło: gazeta.pl, wikipedia, PCh24.pl
Zobacz też:
- Sądy będą ograniczać prawa rodzicielskie za nieszczepienie? Co na to Rzecznik Praw Dziecka
- Porozumienie bez przemocy - te książki musisz znać!
- Trudne dzieciństwo wpływa na dalsze życie dziecka [WIDEO]