Jeżeli kiedykolwiek ktoś powiedział do ciebie: "Jesteś kopią swojej matki", powinnaś wiedzieć, że jest to fałszywe stwierdzenie. W rzeczywistości my, szczególnie kobiety, wyglądamy bardziej, jak nasi ojcowie, a nie nasze matki.

Reklama

Agresywne męskie geny

Geny matki to zazwyczaj 50 proc. DNA dziecka, a geny ojca to pozostałe 50 proc. Jednak geny męskie są bardziej agresywne niż żeńskie, dlatego zwykle są bardziej widoczne (w trakcie ciąży ciało kobiety identyfikuje płód jako częściowo obce ciało i aby uratować dziecko, musi znaleźć spokój z genami agresywnego ojca, czasami kosztem własnych genów). W praktyce oznacza to, że mama przekazuje maluchowi 40 proc. aktywnych genów żeńskich, zaś tata 60 proc.

Tata decyduje o płci dziecka

Płeć przyszłego dziecka zależy od ojca. Od matki dziecko zawsze otrzymuje chromosom X, a od taty - chromosom X, co oznacza, że ​​będzie to dziewczynka lub chromosom Y, czyli że ​​będzie chłopiec. Badania pokazują, że jeżeli mężczyzna ma wielu braci, będzie też miał więcej synów, z kolei, jeżeli ma więcej sióstr, będzie miał też dużo córek.

Tylko niektórzy mężczyźni mają względnie równą liczbę chromosomów X i Y w spermie i równie prawdopodobne jest, że będą mieć chłopców lub dziewczynki. Chromosomy Y mają mniej genów niż chromosomy X, a niektóre z nich są odpowiedzialne za rozwój męskich narządów płciowych. To dlatego chłopiec jest bardziej podobny do swojej matki. Jeśli chodzi o dziewczynki, otrzymują chromosomy X od obojga rodziców, więc nie można przewidzieć, jak będą wyglądać.

Wysokość i zęby po tacie

Ojcowie mają większy wpływ na wysokość swoich dzieci niż matki. Wysocy mężczyźni zazwyczaj mają wyższe dzieci. Średnio około 60 do 80 proc. wzrostu osoby zależy od ojca i matki, reszta to wynik diety, stylu życia i zdrowia. Poza tym nie wszystkie dzieci z tych samych rodziców mają taką samą wysokość. Zwykle młodsze dzieci są mniejsze niż starsze.

Zobacz także

Sposoby na wyliczenie wysokości twojego przyszłego dziecka:

  • jeżeli masz chłopca, dodaj swoją wysokość do wzrostu partnera, a następnie dodaj 12,7 cm; podziel sumę przez 2 i otrzymasz wysokość syna;
  • jeżeli masz dziewczynkę, dodaj swoją wysokość do wzrostu ojca dziecka i odejmij 13; podziel wynik przez 2 i będzie to wysokość córki.

Jeżeli mężczyzna często odwiedza dentystę, jego dzieci najprawdopodobniej będą też mieć problemy z zębami. Mimo że kształt i rozmiar zębów można odziedziczyć po jednym z rodziców, geny ojca nadal dominują. Tak więc, jeżeli ojciec ma słabe uzębienie, dziecko prawdopodobnie będzie miało podobny problem.

Kolor oczu, kręcone włosy

Chcesz, aby dziecko miało brązowe oczy? To całkiem możliwe, gdyż brązowy kolor oczu jest dominującym genem. Tak więc, jeśli jedno z rodziców (zwłaszcza ojciec) ma ciemne oczy, a drugie ma niebieskie lub zielone oczy, dziecko ma większe szanse na brązowe oczy. Szanse na posiadanie niebieskookiego są wtedy, gdy jeden z rodziców ma gen odpowiedzialny za niebieski kolor. Niebieskie i zielone to geny recesywne, a niebieski jest bardziej dominujący niż zielony.

Wiele matek marzy o dziecku z kręconymi włosami. Ale pomimo tego, że kręcone włosy są dominującą cechą, nawet jeśli jedno z rodziców je posiada, nie oznacza to, że dziecko będzie miało takie włosy. Zasada jest prosta:

  • jeżeli oboje rodziców mają kręcone włosy, dziecko również będzie miało kręcone włosy;
  • rodzice mają proste włosy - dziecko będzie miało proste włosy;
  • jedno z rodziców ma kręcone włosy, a drugie ma proste włosy, dziecko będzie miało falujące włosy;
  • jeżeli oboje rodziców mają kręcone włosy i ktoś z ich rodziny ma proste włosy, dziecko może mieć również proste włosy.

Inteligencja po...

Geny odpowiedzialne za inteligencję są zawarte w chromosomie X. To dlatego synowie dziedziczą inteligencję od matek. Córki otrzymują inteligencję od obojga rodziców. Jednak tylko do 40 proc. inteligencji matki jest dziedziczone, reszta jest odbierana w trakcie życia dziecka, w wyniku pracy nad własnym rozwojem. Iloraz inteligencji chłopca jest około 15 punktów różny od ich matek.

Kto przekazuje dziecku zaburzenia psychiczne?

Wraz z wiekiem zmniejsza się jakość nasienia i dlatego starsi ojcowie mogą przekazywać zmutowane geny swoim dzieciom. Zwiększa to ryzyko zachorowania na:

  • choroby psychiczne,
  • autyzm,
  • nadpobudliwość,
  • zaburzenia dwubiegunowe,
  • chorobę wieńcową.

Choroby po mamie

Są choroby, które mogą być dziedziczone tylko od matek, ale rozwijają się tylko u chłopców. Zdarza się, że kobieta ma chromosom X z tym genem i przekazuje go swojemu synowi. W przeciwieństwie do matki chłopiec ma tylko jeden chromosom X i nie ma nic, co mogłoby zrekompensować zmutowany gen. Choroby przekazywane przez matki synom to:

  • hemofilia, która upośledza zdolność organizmu do tworzenia skrzepów krwi;
  • dystrofia mięśniowa Duchenne'a;
  • autyzm.

Skłonność do nadwagi

To też dziedziczymy po rodzicach. Potwierdza się to w 25 proc. przypadków. Z kolei wagę dziecko dziedziczy po mamie. Nie zależnie od tego, ile ojciec waży, dziecko będzie chude, jeśli matka jest chuda. A jeśli matka ma nadwagę, jej dziecko może mieć dużą wagę zaraz po urodzeniu.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Wniosek? Jeżeli chcesz przewidzieć, jak będzie wyglądać twoje dziecko, zobacz rodzinne zdjęcia. Zwróć uwagę na cechy, które występują u większości krewnych, np. krzywy nos, kręcone włosy, ciemny kolor oczu. Te cechy są dominujące i jest bardzo prawdopodobne, że twoje przyszłe dziecko również je będzie miało. Jesteście zaskoczone wynikami badań? Potwierdzacie opisane zależności, a może wasze dziecko zupełnie inaczej wygląda, niż można było to przewidywać. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Źródło: brigtside.me

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama