Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, lekarz, waga, noworodek, ważyć
Rozwój

Od czego zależy waga i wzrost dziecka?

Skąd biorą się różnice we wzroście i wadze między rówieśnikami? Ma na to wpływ kilka czynników. Jakich? Zdradzamy najważniejsze z nich!

Waga noworodka i jego wzrost określane są zaraz po urodzeniu: od razu po porodzie noworodek jest ważony i mierzony. Te badania powtarza się potem podczas każdej wizyty u lekarza. Wymiary niemowlaka wiele mówią o jego kondycji. Na ich podstawie pediatra może stwierdzić, czy dziecko rośnie zdrowo i prawidłowo się rozwija. Ale jeśli martwisz się, że twoje dziecko jest zbyt pulchne, albo za malutkie, pamiętaj, że wzrost i waga dziecka zależą m.in. od tych 6 rzeczy:

1. Geny a waga i wzrost dziecka

Zdrowy, donoszony noworodek waży około 3,5 kg. Tak mówi statystyka, ale różnice między wagą noworodka mogą być spore: jednemu wskazówka wagi pokaże 2,5 kg, drugiemu – 4,5 kg. W kolejnym miesiącu jeden z nich przytyje 600 g, a drugi dwa razy więcej. I obaj są zdrowymi, dobrze rozwiniętymi niemowlętami. Każde dziecko ma swój własny, niepowtarzalny rytm rozwoju. Jeśli ty i twój partner jesteście wysocy, najprawdopodobniej wasze dziecko także będzie mieć imponującą sylwetkę, jeżeli zaś jesteście drobni i niscy – pewnie tak jak wy, dziecko przez całe życie będzie musiało w towarzystwie innych zadzierać głowę.

To dlatego, że za wymiary dziecka w ogromnej mierze odpowiadają geny. Według badaczy o wzroście dziecka decydują geny taty. Z kolei geny mamy wpływają na wagę dziecka. Dlatego nie porównuj niemowlaka z jego rówieśnikami, tylko zapytaj swoją mamę, jakim ty byłaś niemowlęciem. Pewnie okaże się, że tak samo drobnym (lub pulchniutkim) jak twoje dziecko!

Preparaty witaminowe dla dzieci - sprawdź opinie

2. Przebieg ciąży a waga noworodka

Ogromny wpływ na wagę urodzeniową malca ma m.in. sposób odżywiania się mamy w ciąży. Liczy się nie tylko to: ile, ale także: co jadła. Jeśli jej dieta ciążowa zawierała sporo tłuszczu, a mało warzyw, dziecko może być otyłe. Gdy zaś w jej diecie było za mało białka, noworodek może urodzić się chudziutki. Na wagę niemowlęcia wpływa także styl życia mamy (np. unikanie papierosów, kawy, alkoholu) i choroby przebyte przez mamę w ciąży.

3. Płeć dziecka a waga urodzeniowa

Chłopcy w momencie urodzenia najczęściej ważą trochę więcej niż dziewczynki. Często zdarza się też, że dziewczynki są troszkę niższe od swoich męskich rówieśników oraz mają mniejszy obwód głowy i klatki piersiowej.

4. Stan zdrowia dziecka a jego waga i wzrost

Kilkudniowy katar czy lekkie przeziębienie nie mają wpływu na wzrost i wagę dziecka. Ale już poważniejsze lub przewlekłe choroby mogą na jakiś czas zahamować jego rozwój. Czy to oznacza, że chorujące dziecko będzie w przyszłości niskie? Na szczęście nie, ale być może będzie odrobinę mniejsze, niż mógłby być, gdyby nie chorowało. Dzieje się tak dlatego, że podczas ciężkiej choroby energia jego organizmu jest skierowana na walkę z infekcją, a nie na rośnięcie. Często jednak dzieci po wyzdrowieniu szybko nadrabiają straty.

5. Karmienie niemowlaka a przybieranie na wadze

Przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno przybierać na wadze ok. 600 g na miesiąc. Jeśli dziecko tyje za wolno, to może być sygnał, że dostaje za mało jedzenia. W takim wypadku lekarz może zalecić dokarmianie dziecka albo rozszerzenie mlecznej diety o pokarmy stałe, np. jarzynową zupkę z dodatkiem oliwy lub masła. W kolejnych miesiącach także warto pamiętać o dodawaniu zdrowych tłuszczów do posiłków, choć bobas tyje i rośnie już o wiele wolniej.

Jakie słodycze dla dzieci - sprawdź opinie rodziców

6. Psychika a wzrost dziecka

Choć brzmi to dziwnie, na wzrost może mieć wpływ także... psychika i tryb życia! Dzieje się tak dlatego, że hormon wzrostu jest wydzielany przez przysadkę mózgową nie przez cały czas, ale porcjami, których wielkość zależy m.in. od pory doby. W nocy, tuż po zaśnięciu, wydziela się go najwięcej. Jeśli malec nie może zasnąć, śpi za krótko albo budzi się co chwilę, to wydzielanie hormonu wzrostu bywa zahamowane. Ten proces może być zaburzony także wówczas, gdy dziecko ma nieregularny tryb życia, np. raz chodzi spać o godzinie dwudziestej, a innym razem dopiero o północy.

Jak zapisywać wymiary na siatce centylowej?

Wyniki pomiarów wagi, wzrostu, wielkości główki i szerokości klatki piersiowej dziecka nanoś na siatkę centylową (znajdziesz ją na końcu książeczki zdrowia dziecka). Dzięki temu będziesz wiedziała, czy malec rozwija się harmonijnie.

  • Znajdź punkt przecięcia. Na osi poziomej odszukaj punkt odpowiadający wiekowi dziecka. Na osi pionowej wynik pomiarów wagi albo długości ciała. Z obu punktów poprowadź prostopadłe linie. W miejscu, w którym się skrzyżują, postaw kropkę.
  • Odczytaj wynik. Punkt przecięcia się linii wskazuje pozycję dziecka wśród wszystkich jego rówieśników. Jeżeli kropka wypada na poziomie około 50. centyla, to znaczy, że niemowlę jest idealnym „średniaczkiem“ (czyli połowa dzieci w jego wieku waży więcej od niego, a druga połowa – mniej). Jeżeli zaś punkt przecięcia znajduje się np. blisko 10. centyla, oznacza to, że 10 proc. dzieci jest szczuplejszych od twojego, a 90 proc. – cięższych.
  • Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli wynik dziecka znajduje się poniżej 3. centyla, jak najszybciej pokaż go pediatrze. Niepokojący jest także nagły spadek z pozycji pomiędzy 25. a 50. centylem na pozycję poniżej 3. centyla albo dysproporcja między wzrostem i wagą, np. waga poniżej 10., a wzrost powyżej 75. centyla.

Konsultacja: specjalista prof. dr hab. Paweł Januszewicz.

Zobacz też:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Noworodek
Czy noworodek dobrze rośnie
Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia.

Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia. Jedne noworodki od urodzenia jedzą i rosną jak szalone, inne – słabiej. Ale jeżeli Twój brzdąc, nawet drobniutki, dobrze się rozwija, jest pogodny, ruchliwy, to wszystko jest w porządku. Dlaczego noworodek chudnie W pierwszych dobach po porodzie noworodek może stracić do 10 procent masy ciała. To naturalny proces spowodowany wytracaniem wody z organizmu – przez skórę, płuca, z moczem. Nie ma się czym martwić, ponieważ brzdąc za kilka dni nadrobi zaległości. Prawidłowa waga noworodka, czyli ile W pierwszym kwartale dziecko przybywa średnio 30 g na dobę (nie powinno to być mniej niż 19–20 g). Podczas kolejnych trzech miesięcy przyrost wagi wynosi średnio 20 g dziennie, w trzecim kwartale życia – 15, a w czwartym – 12. W tym czasie zwiększa się też długość ciała: w pierwszym kwartale o 10 cm, w drugim – 6 cm, w trzecim – 5, w ostatnim – 4. Noworodek na wadze Waga i wzrost zwykle zwiększają się skokowo. Jeśli przez kilka dni dziecko przybiera słabiej, to w kolejnych zapewne urośnie więcej. Wystarczy ważyć dziecko co kilka tygodni. Wtedy widać, czy przyrost masy ciała jest w normie. Dopiero gdy niemowlę rośnie słabiej niż to pokazują normy (w pierwszych miesiącach życia takie minimum wynosi 20 g na dobę, natomiast w kolejnych – 15 g), trzeba zastanowić się nad przyczynami tego stanu. Częstsze kontrole wagi, np. co tydzień, lekarz może zalecić, gdy np. dziecko rzadko sam budzi się na karmienia, zasypia podczas nich, jest apatyczny, nie umie efektywnie ssać, przeszedł poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem. Sprawdź centyle noworodka  To całkiem proste i może Cię naprawdę uspokoić. Siatki centylowe drukowane są na końcu książeczki zdrowia i w niektórych poradnikach dla...

waga niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Waga niemowlaka od urodzenia do 12 miesiąca: ile powinien przybierać? [TABELA]
Czasem mały przyrost wagi niemowlaka budzi niepokój rodziców. Warto więc wiedzieć, jaki jest prawidłowy przyrost wagi niemowlaka i jak korzystać z siatek centylowych. Nasza tabela pomoże ci sprawdzić, czy twoje dziecko dobrze przybiera na wadze w 1. roku życia.

Waga niemowlaka to jeden z tych objawów, który może świadczyć o prawidłowym (albo nieprawidłowym!) rozwoju dziecka. Pediatrzy podkreślają jednak, że to wcale nie waga niemowlaka jest najważniejsza, ale to, czy waga dziecka jest odpowiednia do jego wzrostu . Przyrost wagi niemowlaka warto kontrolować w oparciu o naszą tabelę. Sprawdź, ile dokładnie powinien przybierać na wadze niemowlak karmiony piersią i butelką od urodzenia do 12. miesiąca życia. Waga niemowlaka: spadek po porodzie Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3000–3500 g , choć nawet spore odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej niż statystyczny Jaś. O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g . Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak mała waga noworodka może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby dziecka, np. genetycznej . Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo. Co ważne, po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–10% swojej wagi urodzeniowej. To zupełnie naturalne. Najpóźniej w ciągu tygodnia od narodzin powinno odbić się i zacząć przybierać na wadze. Spa - „Akademia Młodych Rodziców” Ile niemowlę powinno przybierać na wadze? W pierwszych 4 miesiącach życia niemowlę  przybiera średnio 120–225 g na tydzień . W kolejnych miesiącach przyrost wagi niemowlaka to już tylko 90–150 g na tydzień . Półroczne niemowlę przybiera na wadze jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień . Między 4. a 6. miesiącem...

Zdrowie
Waga dziecka
Pulchniutkie niemowlę może wzbudzać zachwyt cioć i babć. Ale co za dużo, to niezdrowo. Lepiej czuwać, aby waga twojego dziecka mieściła się w granicach normy.

Najwięcej otyłych dzieci jest w USA. Ale polscy specjaliści ostrzegają, że u nas może być podobnie. To nie żarty. Zbyt duża waga w wieku dziecięcym to najczęstszy powód zespołu metabolicznego, który zwiększa w przyszłości ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy typu II. Siatki centylowe To wykresy drukowane na końcu każdej książeczki zdrowia. Pomogą one i tobie, i lekarzowi ocenić rozwój dziecka. Są przygotowane dla chłopców, dziewczynek, a nawet dla wcześniaków. Na osi poziomej oznaczany jest wiek, na pionowej – waga lub wzrost czy obwód głowy. Na siatce znajdują się linie oznaczające centyle. Środkowa to 50. centyl. Określa on, że u 50 proc. dzieci w danym wieku wartość wzrostu lub wagi jest większa, a u 50 proc. mniejsza. Gdy chcesz sprawdzić, ile powinno ważyć dziecko i gdzie znajdują się dane dotyczące twojego dziecka, odszukaj miejsce przecięcia linii wieku i linii określającej wzrost w centymetrach lub wagę w kilogramach. Wszystko w normie Optymalnie waga i wzrost powinny mieścić się między 25. a 75. centylem. To tzw. wąska norma. Szeroką są wartości od 10. do 90. centyla. Jeśli twoje maleństwo lokuje się w tych granicach, nie masz powodu do niepokoju. Rozwój jest harmonijny, gdy waga i wzrost znajdują się na tych samych lub sąsiednich centylach. Niewielkie wahania są dopuszczalne. Przepis na szczupłe dziecko Pod koniec drugiego kwartału życia niemowlę powinno podwoić wagę urodzeniową, a pod koniec pierwszego roku – potroić ją. Warto też pamiętać, że okrąglutkie dzieci szybko tracą tkankę tłuszczową , gdy zaczynają raczkować, a potem chodzić i biegać. Tak czy inaczej, warto przestrzegać podstawowych zasad, by zmniejszyć ryzyko nadwagi. 1. Karm piersią. Dzieci karmione sztucznie w przyszłości częściej miewają kłopoty z nadmiarem kilogramów. 2. Nie przyzwyczajaj do słodyczy. Podawaj do picia niesłodzoną wodę....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj