Bezpieczne ferie zimowe: bezpieczeństwo na nartach, łyżwach, koloniach (zasady i wytyczne)
Bezpieczne ferie zimowe powinny odbywać się według zasad przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, GIS oraz zgodnie z wytycznymi policji. Przedstawiamy zasady bezpieczeństwa podczas ferii na koloniach, półkoloniach i w domach.
Bezpieczne ferie zimowe to przede wszystkim wypoczynek, na który dzieci dojadą bezpiecznym samochodem lub autokarem. Dzieci muszą być wyposażone w maseczki i mieć dostęp do lekarza bądź pielęgniarki. Policja apeluje o ograniczenie prędkości na drogach, a GiS przypomina o zasadach sanitarnych. Wyjaśniamy, jak liczne mogą być grupy na koloniach i gdzie w czasie ferii można zorganizować kulig.
Bezpieczne ferie a COVID-19
Zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów na ferie opracowały Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Na obozy i kolonie można wysyłać tylko dzieci zdrowe. Dziecko musi mieć ze sobą maseczki ochronne i środek antybakteryjny. Co ważne, rodzice powinni zobowiązać się, że odbiorą dziecko w ciągu 12 godzin, jeśli wystąpią u niego niepokojące objawy choroby (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności, biegunka, wymioty lub wysypka).
Inne zasady bezpiecznych ferii to m.in.:
- Liczba uczestników przebywających w danym ośrodku wypoczynkowym musi być na tyle mała, by wszyscy mogli zachowywać dystans minimum 1,5 metra.
- Kierownik wypoczynku powinien wyznaczyć osobę do regularnego pomiaru temperatury uczestnikom oraz kadrze. Pomiaru temperatury dokonuje się rano i wieczorem.
- Grupa uczestników wypoczynku nie może przekraczać 15 osób (w przypadku dzieci do 10. roku życia oraz grupy mieszanej) i do 20 osób (w przypadku dzieci powyżej 10. roku życia).
- Organizator musi zapewnić mydło, płyn dezynfekujący oraz ciepłą wodę na terenie obiektu. W pomieszczeniach sanitarnych powinien wywiesić instrukcje dotyczące skutecznego mycia i dezynfekcji rąk.
- Należy ograniczyć odwiedziny uczestników kolonii przez osoby z zewnątrz (rodziców/opiekunów prawnych, dziadków).
- Przebywanie w miejscach typowych dla wypoczynku zimowego, takich jak stoki narciarskie, powinno być zorganizowane w sposób ograniczający bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, np. przez wyznaczenie przestrzeni dla grupy.
Bezpieczne ferie na drodze
„Bezpieczne ferie 2022” to jedno z haseł działań prewencyjnych policjantów.
„Szczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie przez kierujących dozwolonych limitów prędkości, a także sposób przewożenia pasażerów oraz stan techniczny pojazdów. Mundurowi nie będą pobłażliwi dla tych, którzy rażąco naruszają przepisy. Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd tak, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu” – brzmi oficjalny komunikat Policji.
Warto pamiętać, że:
- O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci.
- Kontrole są prowadzone w punktach kontrolnych, w miejscu wyjazdu autokaru oraz na głównych szlakach komunikacyjnych.
Rodzice, którzy jadą z dziećmi na ferie własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Nie zapominajmy o kondycji kierowcy – przed podróżą powinien zadbać o odpowiednio długi sen i odżywczy posiłek.
Bezpieczne ferie w górach
Jak bezpiecznie spędzić ferie na nartach czy łyżwach? Przede wszystkim trzeba pamiętać o dystansie społecznym, także na stokach narciarskich, w kolejkach do wyciągów czy na lodowiskach. Dziecko przebywające poza domem warto wyposażyć w zapasową maseczkę na wszelki wypadek. Unikanie dużych skupisk ludzi i częste mycie rąk powinno stać się nawykiem.
Uwaga! Nie wolno wysłać na kolonie lub półkolonie dziecka, które ma jakiekolwiek objawy infekcji.
Bezpieczne ferie w miastach i na wsiach
Nie można zapominać o bezpieczeństwie dzieci, które zostają na ferie zimowe w domach. Podczas różnych aktywności na świeżym powietrzu ważne jest przestrzeganie zasad:
- W zimowych zabawach dzieciom powinni towarzyszyć dorośli.
- Do zabaw należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej wyznaczone do tego miejsca.
- Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Taki kulig na drogach publicznych jest niezgodny z prawem i bardzo niebezpieczny. Na drodze publicznej można zorganizować kulig z zaprzęgiem konnym, który ciągnie jedną parę sań. Kuligi konne są też dozwolone na terenach leśnych (maksymalnie 5 zaprzęgów).
- Na spacery trzeba wyposażyć dzieci w elementy odblaskowe, a wcześniej przypomnieć zasady poruszania się po drogach.
Źródło: gov.pl
Zobacz też: