Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
seks przy śpiącym dziecku
Adobe Stock
Aktualności

Czy możesz uprawiać seks przy śpiącym dziecku?

Kochacie się, a obok w tym samym pokoju śpi wasz 2-letni maluch. Wpłynie to na jego rozwój psychiczny? Takie pytanie zadała w sieci blogerka Mama na Kozetce, a odpowiedzi, jakie uzyskała, wbiły ją w „w fotel”.


Mama na Kozetce to tak naprawdę Izabela Markiewicz. Jest psychologiem i psychoterapeutą, a także mamą kilkuletniego syna. Prowadzi blog, w którym pokazuje macierzyństwo, a pytania i wątpliwości, jakie przy tej okazji powstają, chętnie analizuje pod kątem swojej wiedzy psychologicznej. Nie tak dawno zapytała internautów, co sądzą o seksie przy śpiącym dziecku. Chyba nie takich odpowiedzi się spodziewała.

#Nieprzydziecku

Mama na Kozetce stworzyła ankietę, zadała pytanie: "Czy uprawianie seksu w tym samym pokoju, w którym śpi nasze dziecko (bardzo małe, załóżmy do 2 roku życia) ma znaczenie dla jego rozwoju psychicznego?". Były dwie odpowiedzi: tak albo nie. Po dwóch godzinach zerknęła na wyniki i jak mówi "wbiło ją w fotel" zupełnie, ponieważ aż 79 proc. biorących udział w ankiecie odpowiedziało, że nie ma to wpływu na rozwój dziecka, a tylko 21 proc. że ma.

Pani Izabela, patrząc na problem przez pryzmat swojego zawodu, stawia sprawę w jasny sposób: uprawianie miłości przy śpiącym dziecku nie wchodzi w grę. Stąd swój wpis Mama na Kozetce oznaczyła hasztagiem #nieprzydziecku. Dlaczego? Bo to mu szkodzi! "Seks rodziców nawet przy śpiącym dziecku jest potencjalnie bardzo traumatyzujący dla dziecka. To jest jedyna możliwa odpowiedź na to pytanie" - napisała.

Jak podkreśliła, "w przypadku bardzo małych dzieci nie jesteśmy też w stanie stwierdzić na pewno, że dziecko śpi, a nie, że właśnie przebudza się i jest świadome tego, co się dzieje. No i właśnie... Świadome na swój własny, dziecięcy, niedojrzały
sposób.
Nie powinniśmy narażać naszego dziecka na takie doświadczenia i to niezależnie od tego, czy ma 4 tygodnie, miesiące czy lata".

Okey, nie róbmy tego, ale żeby od razu trauma?

Opinia mamy podzieliła internautów i pod postem pojawiło się szereg komentarzy. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników kochania się przy małym, śpiącym dziecku.

"Wydaje mi się zarówno widok nagiego rodzica, jak i współżycie rodziców widziane przez malucha do 2 roku życia nie będzie mieć dla niego tak przegigantycznego wpływu, jak w późniejszym czasie zobaczenie np. uprawiających seks aktorów w filmie" - oceniła jedna z internautek.

"Będzie" - odpowiedziała mama na Kozetce. "Dziecko nie ma możliwości psychicznych, żeby obronić taką scenę - nie wie, co się dzieje, a często interpretuje sam akt jako bardzo agresywny. I absolutnie nie chodzi o udawanie, że czegoś nie ma. Pewne sprawy muszą jednak zostać w sferze domysłów, fantazji, tajemnicy dostępnej dopiero dla ludzi dorosłych" - argumentowała.

 

Zobacz także
seks w czasie karmienia piersią

Uprawiała seks i jednocześnie karmiła piersią. Internauci nie kryją oburzenia!

matka karmiła piersią w samochodzie i zwrócono jej uwagę

Czy twój mąż to zboczeniec? Karmienie piersią jest aseksualne!

seks, kobieta, mężczyzna, para, współżycie, test

Czym jest dla ciebie seks? - test

seks, rodzice, młoda mama

Jak matki rujnują swoje życie seksualne

"Zryta psychika dziecka"

"Dla mnie jest kompletnie niepojęte, jak można być tak pozbawionym wrażliwości i wstydu, żeby kochać się przy dziecku" - napisała jedna z kobiet. "Na tej samej zasadzie wielu rodziców rozmawia, w obecności dziecka, na różne zbyt trudne dla niego tematy, uważając, chyba że dziecko nie słyszy (?)/ nie rozumie. Dzieci bardzo dobrze wszystko słyszą, ale wielu rzeczy nie rozumieją, przez co mogą przeżyć traumę, słuchając np. o poronieniu, problemach małżeńskich itp." - podkreśliła internautka.

"W takim przypadku rodzic, no cóż, wybiera między własną przyjemnością a 'zrytą' psychiką dziecka" - ocenił inny użytkownik sieci.

Padło wiele pytań o to, na czym miałaby polegać taka trauma? "Skoro tygodniowe dziecko można bardzo straumatyzować seksem rodziców, czy pojawiły się już wypowiedzi psychoterapeutów na temat traum spowodowanych seksem w ciąży?! U tych dzieci, co w brzuchu siedziały, oczywiście" - zastanawiał się jeden z internautów.

"Jeśli uznamy, że niemowlę faktycznie zarejestruje, że rodzice się kochają obok, to dlaczego uważasz, że zinterpretuje to jako coś złego, jako traumę? Rozumiem, jeśli będzie świadkiem gwałtu, ale normalna czułość? Pocałunki? Przytulanie?" - pytał inny.

Dwugłos psychologiczny

Zdaniem internautów, najlepszym miejscem dla seksu rodziców jest inne pomieszczenie. Najlepiej wyjść do drugiego pokoju, a jeżeli nie ma takiej możliwości, pozostaje łazienka, kuchnia - padły podpowiedzi.

Mama na Kozetce wywołała interesującą dyskusję na temat seksu po urodzeniu dziecka. I żeby było ciekawiej warto podkreślić, że nawet opinie fachowców na ten temat mogą brzmieć różnie. Zapytałam psycholog Dorotę Zawadzką, popularną telewizyjną Supernianię, czy można się kochać przy małym, śpiącym maluchu. Zdaniem Zawadzkiej można.

"To tak, jakby powiedzieć, że mama nie może się gimnastykować" - stwierdziła. Według psycholog, jeżeli zbliżenie partnerów jest pełne fajnych emocji, miłości i czułości, a dziecko jest niemowlęciem, to nie nie ma ku temu przeszkód, aby zrobić to przy śpiącym dziecku. Pod warunkiem, że nie leży ono w łóżku z rodzicami. - Przy 2-latku trzeba uważać, ze wszystkim, co mówimy i robimy - dodała psycholog, proponując, aby w takiej sytuacji pójść jednak do drugiego pokoju.
Zostając rodzicami, kobieta i mężczyzna borykają się z wieloma problemami, głównie skoncentrowanymi na dziecku. Ich więź intymna często ulega w tym czasie osłabieniu. A kiedy w końcu zdarzy się, że właśnie jest taki moment, kiedy mogliby się zbliżyć do siebie fizycznie, to okazuje się, że na przeszkodzie może stać maluch. I tak koło często zamyka się, a problemy z seksem po urodzeniu dziecka rosną. Jak sądzicie, kochanie się z partnerem przy śpiącym dziecku szkodzi maluchowi, czy też nie? 

Źródło: Facebook, Instagram

Zobacz też:

 


 

Dziecko rodzi się ze swoją seksualnością [WIDEO]

seks w ciąży
Adobe Stock
Seks w ciąży
Seks w ciąży – najważniejsze informacje, bezpieczeństwo
Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać seks w ciąży. Rozwiewamy najczęstsze mity dotyczące współżycia w ciąży. Opisujemy pozycje bezpieczne dla ciężarnej i wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości na temat seksu w poszczególnych trymestrach ciąży.

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, seks jest jak najbardziej dozwolony. Współżycie nie grozi komplikacjami ciążowymi, za to podtrzymuje dobrą relację między partnerami.  Spis treści: Seks w ciąży – czy jest bezpieczny Seks w ciąży – do kiedy można się kochać   Współżycie w ciąży –   przeciwwskazania Seks w ciąży – pozycje Problemy z seksem w ciąży Seks w ciąży – czy jest bezpieczny? Niektórzy przyszli rodzice rezygnują z seksu w ciąży, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę. A to błąd! Penetracja podczas stosunku nie zrobi dziecku krzywdy. Płód jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Macica jest też szczelnie zamknięta przez warstwę śluzu, który znajduje się w ujściu jej szyjki. Seks w ciąży – do kiedy? W zdrowej ciąży można można podejmować współżycie aż do porodu . Stosunek w zaawansowanej ciąży nie grozi poronieniem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko jest bezpieczne, mimo że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa , które mogą się utrzymywać nawet do 30 minut po stosunku. Ostrożność jest zalecana, gdy kobieta jest w ciąży mnogiej. Zrezygnować ze współżycia trzeba od ok. 20. tygodnia ciąży. Jeśli występują powikłania – należy zrobić to odpowiednio wcześniej. Kluczowa jest rozmowa z lekarzem i jego opinia na ten temat Seks w 9. miesiącu ciąży jest jedną z metod naturalnego wywołania porodu. Uwalnia on oksytocynę (hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową) – lekarze więc zalecają niekiedy rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia. Co prawda nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować, jeśli termin porodu już minął....

seks na plaży
Fotolia
Związki i seks
Czy seks jest zdrowy? Tak!
Seks ma same plusy. Ale najlepiej działa wtedy, gdy idzie w parze z miłością! Sprawdź, co na ten temat mówią specjaliści.

Poprawa nastroju i lepsze samopoczucie to dopiero początek korzyści. Okazuje się, że udane życie intymne ma dużo silniejsze działanie na cały organizm. Udowodniono, że seks: przyspiesza przemianę materii usprawnia pracę serca polepsza stan naczyń krwionośnych zwiększa produkcję hormonów wzmacnia mięśnie. – Pacjentki aktywne seksualnie, bez zaburzeń, są bardziej pogodne, mimo że czasami poważnie chorują – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec, seksuolożka i ginekolożka. Regularne uprawianie seksu może być także idealnym sposobem na utrzymanie dobrej formy fizycznej i psychicznej. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rewelacje na temat zbawiennego wpływu seksu na zdrowie są w stu procentach wiarygodne. Czasem prawda leży pośrodku. Działa jak tabletka przeciwbólowa Zdaniem wielu mężczyzn seks jest najlepszym lekarstwem na ból głowy. Może dlatego tak trudno im zrozumieć typową kobiecą wymówkę: „Nie dzisiaj, kochanie, boli mnie głowa”. Ale nowe badania naukowców dowiodły, że kobiety mają trochę racji. Owszem, podczas szczytowania wydzielają się w mózgu endorfiny, zwane naturalnymi środkami przeciwbólowymi. – Natomiast trzeba wiedzieć, że działają one bardzo krótko, ok. 5 min, a to oznacza, że po chwili znieczulenie mija i ból wraca z taką samą siłą – tłumaczy Andrzej Depko, seksuolog, neurolog. Dużo też zależy od tego, jaki ból głowy nam doskwiera. Tylko ten, wywołany stresem (tzw. napięciowy), może minąć dzięki relaksującym, czułym pieszczotom. Ale już typowy ból migrenowy zapewne się nasili. Co ciekawe, istnieje kilka rodzajów bólu głowy, które spowodowane są samym aktem seksualnym. I te, jak na ironię, aż czterokrotnie częściej miewają mężczyźni. Dodaje urody i odmładza Jeszcze niedawno wychwalano wpływ spermy na organizm kobiety. Były przypuszczenia, że...

Seks w ciąży
9 zasad sztuki kochania w ciąży
Podczas ciąży miłość może być naprawdę wyjątkowa. Nie rezygnujcie z seksu, a przynajmniej z wzajemnej czułości. Bliskość i miłość możecie okazywać sobie na mnóstwo sposobów.

Masz wątpliwości, czy postępujecie właściwie? Oto ważne fakty na temat seksu w ciąży. 1. Nie zrobicie dziecku krzywdy. Maluch jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki, nie dojdzie do poronienia. Macica, od strony szyjki, jest zamknięta warstwą śluzu. Jej skurcze podczas orgazmu nie wpływają na komfort dziecka (czuje ono wtedy tylko delikatne, kołyszące ruchy) ani nie wywołają porodu. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować niegroźne skurcze Braxtona-Hicksa , trwające nawet do 30 minut po stosunku. 2. Nie przestałaś być dla męża atrakcyjna. Jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w waszej rodzinie. Może jest mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie. To naprawdę pomaga. 3. Masz prawo nie mieć ochoty na seks. Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco, ma się mdłości... A gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa, niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Wpływ na życie seksualne ma też to, jak zareagowałaś na ciążę. Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swe rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są wreszcie w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej. Co na to można poradzić? Jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz